Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Репликата на Путин "Не е хубаво да сте на студено" не била заплашителна

54 коментара
Репликата на Путин "Не е хубаво да сте на студено" не била заплашителна
Репликата на руския премиер Владимир Путин към българския му колега Бойко Борисов “не е хубаво да сте на студено“, изречена по време на среща между двамата в полския град Сопот през есента на 2009 г., не била заплашителна. Това заяви Борисов по време на парламентарния контрол в петък в отговор на въпрос на народните представители Иван Костов и Иван Иванов от ДСБ за противодействие на заплаха за сигурността на страната.

Фразата стана обществено достояние след изтекли в Уикилийкс грами на американското посолство в София и тълкуването, че така Борисов е бил заплашван за постигане на руските интереси в общите енергийни проекти, сред които АЕЦ “Белене“, газопровода “Южен поток“, петролопровода “Бургас-Александруполис“ и преговорите по новия газов договор.

"Имал съм няколко тежки разговора с премиера Путин, държа да отбележа, че в един от тях водихме разговор относно газовата криза и действително подобна реплика от типа "Не е хубаво да сте на студено" е казана, но тя не е казана в смисъл, че видите ли, ако не изпълните другите проекти, ще ви оставим на студено", заяви Борисов.

Той допълни, че смята, че Путин е разбрал българската позиция, че “Бургас-Александруполис” не е изгоден за България проект “и се съгласихме, че екологичната оценка е най-важна“.

“Предложих на Путин да го заведа на “Белене” да види какъв гьол има там и какво сме заварили“, каза още премиерът.

Той посочи, че преговорите за доставки на газ са трудни и припомни за опитите за отстраняване на посредниците и за неутрализиране на последиците от подписаните лоши договори. По думите му се върви към успех в тази посока.

Газовите договори са чисто търговски договори. Руската страна има нужда да продава своя газ и да получава пари за това. Като член на ЕС и НАТО, България е защитена в много голяма степен от преднамерени действия. В Брюксел за “Южен поток” се води дълъг разговор с цел недопускане на подобни действия срещу друга държава, каза Борисов. По думите му - Европейската комисия ще участва активно във всичките ни преговори за „Южен поток”, както и в преговорите, които ще се водят за в бъдеще.

“Газовото находище и концесията на “Мелроуз” ( в акваторията на Черно море край Варна- бел. ред.) и това, което добиваме като газ от Черно море е една от стъпките в посока диверсификацията“, каза Борисов.

Работим много активно с всички, които предлагат технологии и работят в посока за проекта за ядрена енергия, доставка на ядрено гориво, изграждане на хранилище за отработено ядрено гориво, заяви още министър-председателят в пленарната зала. Подписахме с най-голямата френска компания "Арева”, ще се подпише и с “Уестингхаус”, каза Борисов, който пристигна за парламентарния контрол заедно с посланика на САЩ Джеймс Уорлик..

По думите на Борисов България ще подпише още в петък договор с американската “Уестингхауз“ за доставка на ядрено гориво.

“Днес сутринта имах разговори с “Уестингхаус”, които доставят гориво за Украйна – за някои от техните реактори. Следобед с тях ще подпишем споразумение, подобно на това с “Арева”. От следващите години – не само съхранението, а и доставките на ядрено гориво ще бъдат диверсифицирани“, каза Борисов.

Той обаче не обясни какво точно ще предвижда предстоящия договор с “Уестингхауз“. В момента АЕЦ “Козлодуй“ има сключен с руската ТВЕЛ контракт за доставка на свежо ядрено гориво до 2020 г. Дотогава изтичат и лицензите за експлоатация на двата реактора, за които в момента се провежда избор на компания, която да оцени остатъчния ресурс на V и VІ блок и да предложи мерки за удължаване на живота им с 15-20 години. Очаква се сред кандидатите да е и “Уестингхауз“ и ако тя проведе модернизацията на блоковете, те може и да бъдат пригодени за работа с различно от руското ядрено гориво.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма уточниха, че се уточняват клаузите на споразумението с "Уестингахуз" и е възможно парафирането му да не се състои точно в петък, а в някой от следващите дни.

Подписаното преди около месец споразумение между “Арева“ и “Българския енергиен холдинг“ е за сътрудничество в областта на новите ядрени технологии, рециклиране на отработеното ядрено гориво на АЕЦ “Козлодуй“ и съвместно производство на съоръжения за изграждане на вятърни паркове, разположени във водите на Черно море.

“Преди една седмица изградихме хранилище и го пуснахме в експлоатация в “Козлодуй” за 50 години за съхранение на отработеното ядрено гориво“, отбеляза Борисов. Съоръжението всъщност не е пуснато в експлоатация, тъй като няма лиценз от Агенцията за ядрено регулиране. Такъв ще му бъде издаден следващото лято.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българин
    #54
  2. въпрос
    #53
  3. N
    #52
  4. Свидетел .
    #51
  5. Свидетел .
    #50
  6. az
    #49
  7. баби
    #48
  8. az
    #47
  9. Серсем
    #46
  10. киркор
    #45

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.