Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Републиканците не могат да изберат председател на Конгреса след шест фала

Шестима са възможните кандидати в случай, че Маккарти се откаже от битката

20 коментара
Републиканците не могат да изберат председател на Конгреса след шест фала

Републиканците в САЩ за втори пореден ден не успяха да изберат своя лидер Кевин Маккарти за председател на Камарата на представителите или да излязат с нова стратегия за прекратяване на политическия хаос, който помрачи началото на новата сесия на институцията, в която те имат мнозинство след междинните избори миналия ноември, предаде Асошиейтед прес.


За четвърти, пети и шести път републиканците се опитаха да изберат Маккарти за председател, докато Камарата потъваше във все по-дълбок хаос. Но гласуванията завършваха с почти един и същи резултат. Двадесет консерватори все още отказват да подкрепят Маккарти и той не успява да си осигури подкрепата на поне 218 законодатели, необходима, за да застане начело на институцията.

Тъй като не виждаха възможност за бърз изход от политическото противопоставяне, късно вечерта в сряда републиканците внезапно гласуваха за прекъсване на работата. Очакваше се те да подновят работа по-късно, но законодателите решиха, че повече гласувания няма да помогнат.

"Не мисля, че гласуването тази вечер е продуктивно", каза Маккарти, излизайки от продължителна среща при закрити врата с ключови противници на неговата кандидатура.

"Мисля, че хората трябва да поработят още малко. Не мисля, че гласуването тази вечер би променило нещо. Но гласуването в бъдеще би могло", добави той.

Маккарти се зарече да продължи да се бори въпреки изтощителния спектакъл, който хвърли новото мнозинство в смут ден по-рано, посочва АП.

В залата избухнаха оживени дискусии между привърженици на Маккарти и противници, които търсеха изход от ситуацията.

Шестима са възможните кандидати в случай, че Маккарти се откаже от битката

Ако републиканският лидер Кевин Маккарти не успее в крайна сметка да бъде избран за председател на Камарата на представителите на американския Конгрес заради бунт на група твърдолинейни конгресмени, то има шестима други политици, които биха могли да се кандидатират за поста, предаде Ройтерс.

Републиканецът Стив Скализ е един от тях. Той е привърженик на Маккарти. Смятан е за умерен, но е привлекателна кандидатура и за твърдолинейните консерватори. Но някои умерени републиканци са на мнение, че не трябва да бъде издигана кандидатурата на Скализ, тъй като той в идеологически план е близък до Маккарти и следователно също може и да не бъде избран. Скализ е избран в Камарата на представителите от щата Луизиана. Сега той е фигура номер две в редиците на републиканците в тази конгресна камара.

Друга кандидатура би могла да бъде тази на Джим Джордан, конгресмен от щата Охайо и ръководител на групата на най-твърдолинейните консерватори в Камарата на представителите. Той все пак гласува за Маккарти, но всички твърдолинейни пък гласуваха досега за кандидатурата на Джордан.

Друг възможен кандидат е конгресменът Байрън Доналдс, който също е от групата на твърдолинейните консерватори. Той самият подкрепи Джордан за евентуален кандидат за председател на Камарата на представителите.

Бившият конгресмен Фред Ъптън също е сочен като един от евентуалните кандидати. Той е дългогодишен републиканец и бе избран за първи път в Камарата през 1986 г., но през 2022 г. не се кандидатира за преизбиране. Той би могъл да получи подкрепата на демократите в качеството му на умерен републиканец, гласувал за импийчването на Доналд Тръмп през 2021 г. Ъптън определи като интригуващ варианта да се кандидатира за председател на Камарата. Обикновено председателят е конгресмен от партията, която има мнозинство, но би могъл да бъде и аутсайдер, тоест политик отвън, отбелязва Ройтерс.

Бившият републикански конгресмен Джъстин Амаш, който едновременно е съосновател на групата на най-твърдолинейните републиканци и бе първият републиканец, призовал за импийчмънт на Тръмп, също е сочен сега за интересна кандидатура за поста. Той напусна Републиканската партия през 2020 г., за да се присъедини към Либертарианската партия, а миналата година не се кандидатира за преизбиране. Амаш е силен критик на бюрокрацията и задкулисието в политиката във Вашингтон.

Сред сочените за вероятни кандидати е и лидерът на демократическото малцинство в Камарата - Хаким Джефрис. При всички шест гласувания досега за председател той получи 212 гласа - тоест всички демократи го подкрепиха. Но е малко вероятно някои републиканец да подкрепи кандидатурата му. По-вероятно е демократи да гласуват за Ъптън, посочва Ройтерс.

Президентът на САЩ Джо Байдън определи бъркотията в Републиканската партия, извадена наяве от неспособността на републиканските конгресмени да изберат председател на Камарата, като "нещо, което не представя страната в добра светлина".

"Мисля, че е малко смущаващо, че това отнема толкова време, както и начинът, по който те се държат едни с други", заяви Байдън по адрес на републиканците, предаде Франс прес. "Останалият свят гледа какво се случва в Конгреса и това не дава добра представа за страната", добави той.

Конгресът на САЩ задълба все повече в парализата, отбелязва Франс прес по повод на случващото се в Камарата на представителите.

Асошиейтед прес пък го определя като бедствие и отбелязва, че битката относно председателския пост на Камарата показва, вакуум в управлението на Републиканската партия. Случващото се поставя много дълбоки въпроси относно идентичността и бъдещето на партията, добавя агенцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Г. Димитров
    #20
    Отговор на коментар #19

    ЙУХ-ХА-ХО

  2. ABV
    #19
    Отговор на коментар #8

    Иди на ЙУХ северномонголска сVиньо!

  3. Г. Димитров
    #18
    Отговор на коментар #16

    Тръмпанзета?!? Тръмп подкрепя МакКарти, онези "кресливите разколници" са срещу МакКарти. Плюс по Минус дава Минус, ти аритметика не си ли учил?

  4. Г. Димитров
    #17
    Отговор на коментар #16

    Любимата ви тема, канальчик :-) как Тръмп си бил плащал данъците :-) Това по темата ли е, що се правиш на ударен? Това ли е фискална дисциплина или (не) печатането на няколко трилиона долара за джендъри и други проекти? Кой по-точно закон е нарушил Тръмп в тези си данъчни (не)плащания? Каква легална имиграция, бе другарю, става въпрос за 2-3 милиона НЕЛЕГАЛНИ, които влязоха в последните 2 години...И още веднъж, защо си толкова загрижен за удоволствията или разочарованията на разни незначителни кремълски гномове?

  5. В и К
    #16
    Отговор на коментар #13

    На думи тръмпанзетата го докарват на разумни искания. Как са изпълнени тези искания на дело обаче? Примерно - по времето на президентството на Тръмп беше намален потока от ЛЕГАЛНИ имигранти. Фискална дисциплина - гледай как Тръмп си е плащал данъците. И т.н. и т.н. На това му се казва креслив популизъм, Михайлович! Единственият значим резултат от който е разкол в Републиканската партия, за огромно кремълско удоволствие!

  6. Г. Димитров
    #15
    Отговор на коментар #14

    ВЕрно, къде по добре беше при баба Нанси, която като скръцне с ченето, великолепната четворка си сядаше на за-д-ника под строй.

  7. Калико Джо
    #14

    Фаловете са вече 11, а резултата си остава същия тази вечер. Долната камера реално не съществува без председател, т.е. нищо друго освен тези гласувания не може да прави. Пълна парализа.

  8. Г. Димитров
    #13
    Отговор на коментар #12

    Ами хайде да им развалим масрафа на кремълските дух-льов-ци и да маршируваме в крачка? Това ли е алтернативата? "разкола" за какво е? Защо определяш напълно разумни искания от рода на фискална дисциплина, гласуване на единичи закони (а не простотии като скорошния омнибус), спиране потока на нелегални имигранти, и т.н. като "кресливи" искания на "ментета"? Защо въобще Конгреса ще го е грижа какво мисли някаква орка в Северна Монголия?

  9. В и К
    #12
    Отговор на коментар #11

    Кремълските вредители, Михайлович, са изключително доволни от подобен "демократичен" разкол в партия като Републиканската, постигнат от няколко кресливи републиканци ментета! Ще напомня че гротескната загриженост за "дясното" е запазена кагебейска марка.

  10. Г. Димитров
    #11
    Отговор на коментар #10

    Чревно налягане и резултатните му продукти са в твоя отдел, канальчик. Не ми приписвай специализация, която не рекламирам, и чиято дейност няма нищо общо с темата, по собствените ти препоръки. А по темата, какво да кажем. Демокрация в действие и по конституция, нали така вашия лагер определя аномалии в рамките на закона. За разлика от лявото пространство, Републиканците не винаги са в строй, пеейки в крачка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.