Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Републиканците в САЩ притеснени за по-осезаеми изборни поражения

20 коментара
Републиканците в САЩ притеснени за по-осезаеми изборни поражения
Надеждите на републиканците в САЩ за по-скромни загуби на изборите за конгресмени през ноември угасват заедно с нарастващото негодувание на избирателите заради икономическият колапс и паниката на Уолстрийт, посочват политически анализатори и законодатели.

Проваленото гласуване в Камарата на представителите на спасителния план от 700 млрд. долара за финансовите институции, за което допринесе и отхвърлянето му от страна на републикански представители, допълнително нагнетява атмосферата преди изборите. Нужно е обаче повече време, за да се види какъв ще е цялостният ефект.

"В действителност демократите набраха скорост в следствие на икономическата криза през последните няколко седмици", казва пред Ройтерс Лари Сабато, професор по политически науки в Университета "Вирджиния".

Тенденцията не е необратима, но като цяло влошаването на икономиката вреди на Републиканската партия на президента Буш, добавя той.

Социологическите проучвания показват, че преднината на демократа Барак Обама пред републиканеца Джон Маккейн се увеличава заедно със засилването на тревогите сред избирателите за икономическата ситуация.

Сабато припомня, че републиканците са успявали на избори да си защитят водещата позиция в Конгреса, но през последните седмици, докато вниманието на обществото се фокусира все повече върху икономиката, доверието към тях спада.

Той цитира проучване, според което лидерът на републиканците в Сената Митч Макконъл вече е с изравнени позиции с кандидата на демократите, който се стреми да заеме мястото му, при доста силна изразена преднина на републиканеца в предишните месеци.

В Орегон сенаторът републиканец Гордън Смит, който се бори за трети шестгодишен мандат, също е в ожесточена битка със съперника си, който качва проценти.

Тъй като моментът, в който Конгресът трябва да се справя с кризата на Уолстрийт, е твърде близо до изборите на 4 ноември, Сабато направи паралел със ситуацията от 1980 г., когато преизбирането на президента демократ Джими Картър бе обречено заради провала на усилията за освобождаване на американските заложници в Иран.

Перспективите за републиканците бяха по-оптимистични в средата и края на лятото, когато при рекордно високи цени на бензина те успяха да прокарат законодателство, позволяващо да се увеличи добива на петрол в континенталния шелф.

В началото на септември настъпи раздвижване на духовете, след като Маккейн изненадващо избра губернатора на Аляска Сара Пейлин като кандидат за вицепрезидент. Медиите се заеха с внимателно разнищване на миналото и на личността ѝ, а колебанието, което тя показа в интервюто пред СиБиЕс, накараха много републиканци да се усъмнят в нейните качества за вицепрезидентския пост, посочват съветници от Конгреса.

В същото време цените на бензина, макар и да са важни за избирателите, вече не са най-първа грижа. Вниманието е изместено към колапса на огромни американски банки и компании на Уолстрийт, а хората са притеснени за парите си.

Бяхме на прав път до четвъртък вечерта, след това дойде "политическият шок", казва републиканецът Том Коул, консерватор от Оклахома, който има водеща роля в изборната кампания на партията си за Конгреса.

Думите му се отнасят за проведената на 18 септември в Капитолия пресконференция на министъра на финансите Хенри Полсън и председателя на Федералния резерв Бен Бернанке. Те предупредиха за страховитите последствия, очакващи икономиката, ако Конгресът не одобри плана за спасяване на финансовата система.

Съперникът на Коул от Демократическата партия Крис Ван Холън не прогнозира колко места ще спечели партията му на изборите на 4 ноември, но посочи, че ще има доста победи над републиканците.

"Без съмнение, виждаме значителна промяна. Избирателите се интересуват много от икономиката", казва той.

С нарастването на безработицата в САЩ, кризата с ипотечния пазар и жилищата и стремглавото покачване на бюджетния дефицит, според Ван Холън "избирателите разбират и страдат от последствията на икономическата политика на Буш".

Ситуацията бе обобщена от републиканеца Пол Райън:"Проблемът е, че до изборите остава един месец. Всички сме притеснени, че ще загубим работата си."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ззк
    #21

    "29 септември 2008 Вчера американският конгрес одобри плана за измъкване от кризата на финансовия сектор на САЩ, предложен от президента Джордж Буш. Документът (Извънреден закон за стабилизиране на икономиката - ИЗСИ)включва пет основни точки, целящи стабилизирането на финансовите пазари."провалено гласуване?

  2. ззк
    #19

    ах,колко важно е това обобщение.републиканец се притеснява за работата си.избирателите страдат.а планът е одобрен.или още е провален,според м-пул?според мен,тук очаквам адекватно отразяване на реални събития в реално време.спекулациите с тези три фактора,според както наблюдавам тук,за мен означават,че написаното тук не е за мен.може би за някой друг-измислен,удобен,доходен-но това не съм аз.

  3. От Драгалевци
    #18

    а хокейното мамче ще си търси друга работа, май

  4. Кения
    #17

    Ще ни огрее ли?

  5. $$$,$$$.00
    #16

    Da ne se praviat na ludi. Izbiratelite ne sa glupavi i razbirat ot matematika. Nancy Pelosi shte si tarsi druga rabota naesen.

  6. $$$,$$$.00
    #15

    Uveriavam te! Daje i po-rano shte ritnesh kambanata, shtoto maikata na diado McCain e na 91 godini i oshte go saprovojda po vreme na prezidentskata kampania. Daje i bastun ne polzuva. Ti po-dobre kaji na drugarite s chernata lenta (i chervenata po sredata) da sa gotovi s petolachkata,za da ia zabiat v mekata pochva...Da vidim do togava dali Nikolaicho i Milencho shte ti ostaviat niakoia druga stotinka za pogrebenie.

  7. левчето
    #14

    Напъни, напъни моето момче, може и да излезе нещо.

  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #13

    ПЕТИЦИЯ ЗА ОСЪДЕНИЯ ПОЛИЦАЙ - от с. Бояджик --СЪЗДАДЕНА Е ПЕТИЦИЯ В ЗАЩИТА НА ОСЪДЕНИЯ ПОЛИЦАЙ - от с. Бояджик Митко Чавдаров да бъде уволнен дисциплинарно и да му се наложи административна глоба в размер на 1000 лв - И ПРАВЯ АГИТАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ПОЛИЦАЯ ! ЕТО ТУКА ПОГЛЕДНЕТЕ И СЕ ПОДПИШЕТЕ. ХОРАТА СА СЪЗДАЛИ ПЕТИЦИЯ, КОЯТО СЕ ПЪЛНИ С ПРОТЕСТИ - ПРОЧЕТЕ !-- http://news.ibox.bg/news/id_470684417--http://www.bgpetition.com/porugavane-na-bylgarskoto-zname/view.html --http://www.bgpetition.com/porugavane-na-bylgarskoto-zname/index.html

  9. поп Грую
    #12

    гъз ,не ги мисли нито Маккейн,нито вицето му!както са ни наду..ли нашите управници към Кремъл,някъде по средата на зимата ,може да се наложи да дзиндзикаш ,въпреки доставките на незаменимиа "руски " газ.

  10. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #11

    ДРАГИ - ПРЕДАТЕЛЮ - ALEKSENOF -http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&sql=Mjc2MDs0Mw==&mater=Mjc2MDs3Mg-- ---http://www.novinar.net/?act=news&act1=mnenia&sql=Mjc2MDszOA==&mater=Mjc2MDszNQ==#comments-- --ОТЗИВИ ОТ ДИСКУСИЯТА НА НОВИНАР МОЖЕ ДА НАМЕРИШ НА СЛЕДНИТЕ МЕСТА : ТАМ ПИШЕ И ЗА ПОРУГАНОТО ЗНАМЕ И ЗА ДРУГИ НЕЩА !-ПРЕДИ ГОДИНИ ИМАШЕ ПОЛЕМИКА

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.