Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Републиканците в Сената възразяват срещу номинации на Байдън - знак за бъдещи конфликти

1 коментар
Мич Макконъл

Правителствените номинации, направени от избрания за президент на САЩ Джо Байдън скоропостижно се сблъскват с политическата реалност на един контролиран с минимално мнозинство Сенат, което ще постави новата администрация на демократите в зависимост от републиканските ѝ опоненти, ако тя иска да направи каквото и да било, предава Асошиейтед прес.

Под ръководството на Мич Макконъл, сенаторите републиканци ще държат силен коз при утвърждаването на номинациите на Байдън, независимо коя партия ще има мнозинството след изборните балотажи през януари. Байдън ще има малко място за маневри и малко гласове, които може да си позволи да губи.

След като обяви икономическия си екип вчера, а миналата седмица - и този по националната сигурност, той поиска от Сената да разгледа експедитивно неговите номинации, като каза, че те "заслужават и очакват нищо по-малко от това".

Малко вероятно е обаче това да се случи. Републиканците бързо дадоха сигнали, че са нетърпеливи да зададат условията за дебат и очакват цена за своите гласове. Изборът на Байдън за шеф за бюджета, Нийра Тендън, веднага беше отхвърлена като "радиоактивна". Номинираният за държавен секретар Антъни Блинкън също бързо се натъкна на съпротива от сенатори републиканци, които го обвиниха в прегрешения в миналото, с мисъл за евентуални свои собствени кампании за Белия дом през 2024 г.

Макар че повечето сенатори републиканци все още отказват да признаят поражението на президента Доналд Тръмп, те вече очертават рамките на нови битки при управлението на Байдън. Републиканската партия е "увиснала" между един отиващ си президент, с когото трябва да поддържа близки отношения - защото Тръмп все още може с един-единствен туит да дава зелена светлина за кариери или да ги съсипва, и с новия, към когото още е несигурна как да подходи. Почти месец след изборите на 3 ноември, Макконъл и Байдън още не са разговаряли.

"Разногласията, дезориентацията и объркването сред републиканците ще ги направят склонни да се обединят в опозиция, - каза Рамеш Понуру, гостуващ експерт в Американския предприемачески институт. - Те не винаги знаят какво искат, но могат да се обединят около това, че не харесват Нийра Тендън."

Един нов президент често се сблъсква с проблеми поне с няколко номинации в правителството или администрацията си. Личности, които възприемат грешен подход в Сената, не успяват да съберат достатъчно гласове за утвърждаване или биват принудени да се оттеглят след мъчителни публични изслушвания.

Номинациите на Тръмп се сблъскваха с огромна съпротива от страна на демократите, които използваха статута си на малцинствена партия, за да забавят процеса на утвърждаване дори и за назначения на ниски длъжности. Такава ескалация на сенатските процедурни битки се наблюдава поне от 10 години.

Предстоящите битки обаче се очертават като особено ожесточени, защото Байдън се опитва да състави своята администрация във време на пандемичната криза и на свободно икономическо пропадане, да изгради отново правителството, от което Тръмп прогони много професионалисти от кариерата и назначи често неопитни новаци.

Лидерът на демократите в Сената Чък Шумър похвали експертността, която назначенията на Байдън ще донесат в правителството. Той нахока републиканците заради възраженията им срещу вкуса на Тендън към хапливи туитове, припомняйки им за четирите години на безкрайни заяждания на Тръмп в Туитър, които сенаторите републиканци често се опитваха да игнорират.

"След онова, което преживяхме през последните 4 години, бих очаквал, че почти всички номинации на новоизбрания президент Байдън ще срещнат широка подкрепа", каза той от сенатската трибуна.

Шумър подчерта, че "палачинката започва да се обръща" и сега републиканците са в опозиция.

Някои от главните избраници на Байдън със сигурност ще имат по-лесна утвърдителна процедура. Срещу Джанет Йелън, която трябва да стане първата в историята на страната жена начело на министерството на финансите, имаше малко възражения от републиканците. Много от тях гласуваха за утвърждаването ѝ като шеф на Федералния резерв през 2014 г.

Демократите имат и своите предстоящи вътрешни битки. Байдън е изправен пред главоблъсканицата как да предотврати разрива между центристкото и прогресивното крило на партията при формирането на екипа си.

Републиканците в момента разполагат с мнозинство от 50 срещу 48 гласа в Сената, но ако демократите спечелят и двете места от Джорджия на балотажите на 5 януари, те ще установят контрол, защото вицепрезидентката Камала Харис ще има решаващия глас в случай на патова ситуация.

Битките около номинациите ще бъдат ранен индикатор за подхода, който републиканците ще възприемат към Байдън, докато търсят политическите си ориентири в света след Тръмп. Президентът продължава да упражнява голямо влияние върху партията в процеса на оттеглянето си. Сенаторите, в частност, се нуждаят от него заради балотажите в Джорджия. Президентът възнамерява да посети в събота щата, където двама сенатори републиканци, Дейвид Пeрдю и Кели Лофлър, не успяха да преминат 50-те процента, за да бъдат преизбрани през ноември. Пeрдю се изправя срещу Джон Ософ, а Лофлър - срещу друг демократ, Рафаел Уорнък, в един щат, в който настроенията се обърнаха в подкрепа на Байдън.

Макконъл не е казал досега нищо за номинациите на Байдън или за неговите планове за догодина и продължава да осигурява на Тръмп време и пространство, за да оспорва изборните резултати чрез съдебни дела, които досега не са постигнали особен успех.

Вместо това той дава път на други сенатори републиканци, особено на такива, които имат амбиции за Белия дом, да трупат активи за себе си. Сенатори републиканци, като Том Котън, Марко Рубио и Джош Холи, както и някои други, отправиха остри критики срещу номинациите на Байдън. Въпреки поражението на Тръмп, републиканците в Конгреса имат малко стимули да работят за Байдън. Те се представиха по-добре от Тръмп, като успяха да запазят много места в Камарата на представителите и в Сената, които се очакваше да загубят. Един от уроците, които републиканците научиха от изборите през ноември, може би е този - да продължат да правят онова, което са правили досега.

Макконъл даде знак какво предстои след видеоконференция на сенаторите републиканци, които бяха принудени да се откажат от традиционните си присъствени обеди заради вилнеещата в страната епидемия, която заплашва да разстрои още повече работата на Конгреса.
Макконъл говори за довършване на работата на "това правителство" в оставащите няколко седмици и за идващата "нова администрация".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Ако Тръмп не спечели още един мандат НИКАКВИ КОЙ ЗНАЕ КАКВИ КОНФЛИКТИ няма да има- защото "демократите" ще спечелят Сената, понеже НИКОЙ от гласоподавате;ите на РП няма да излезе на изборите през Януари тъй като нормални хора не гласуват на тотално фалшиви избори. Особено пък ако тия двама номинирани за изборите от РП , прзнаят "победата" на Байдън. НАУЧЕТЕ СЕ ДА МИСЛИТЕ СЪС СОБСТВЕНИТЕ СИ ГЛАВИ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.