Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реставрация в Русия

63 коментара
Реставрация в Русия

По стечение на обстоятелствата, което едва ли е изцяло случайно, руските власти огласиха публично една шпионска афера, в която са замесени британски дипломати и представители на руски неправителствени организации, тъкмо когато Владимир Путин подписа закон, ограничаващ правата на същите тези неправителствени организации. Каквато и да е истината за действията на дипломатите на Нейно Величество, работата е съшита с бели конци. Целта на Кремъл е да дискредитира руските неправителствени организации, които се борят за спазване на човешките права в една страна, която никога не се е интересувала много от тези права.

Петнадесет години след рухването на комунизма правосъдието е все така под командата на политическата власт и на полицията. Частичният напредък, постигнат през последните години от управлението на Михаил Горбачов и през деветдесетте години при Борси Елцин, постепенно се губи.

Господин Путин използва "терористичната заплаха" - войната в Чечения - и възмущението на населението от  безсрамното забогатяване на олигарсите, заграбили природните богатства, за да възстанови един авторитарен режим.

Изборите бяха манипулирани, за да се премахне практически всякаква опозиция в Думата (парламентът). Избираемите губернатори на области бяха заменени с хора на Кремъл. Едно по едно критичните предавания по телевизията бяха спрени, а групи, близки до властта, взеха под свои контрол печата.

С опита си да ограничи дейността на неправителствените организации господин Путин се цели в единственото пространство на независимо от държавата мислене и действие. Колкото за очи Путин смекчи закона, гласуван от мнозинството в Думата, макар то да е му изцяло подчинено, и се опитва да докаже свързаността между неправителствените организации и шпионажа, като по този начин защитава върховния национален интерес.

Тази стратегема ще излъже само наивниците, които си въобразяват, че като припадат от възхищение пред "новата руска демокрация" стават автори на някаква планетарна стратегия. Несъмнено Западът се нуждае от подкрепата на Русия, за да предотврати придобиването от Иран на ядрено оръжие, както и заради газовите доставки. Това обаче не е причина да си затворим очите пред плитката на реставрация на авторитаризма и на империализма, водена от Кремъл.

Държавният секретар Кондълиза Райс предупреди господин Путин, че като председател на Г-8 - групата на индустриализираните и демократични страни - по време на предстоящата среща на високо равнище в Санкт

Петербург, той ще трябва да дава обяснения за своето разбиране на свободата. Без съмнение той ще твърди, че всичко се развива в рамките на закона. Нима  през 1936 година Сталин не твърдеше, че е създал "най-демократичната конституция в света"?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. оправи си ГO дe
    #65

    дереджето

  2. 8 без 20
    #64

    Путин не може да ограничава правата на никого, прави го парламентът, Думата в Русия. Законите в САЩ са по-недемократични от тези в Русия. Хак им на франсетата да ги палят арабските боклуци, които сами си докараха! Още много има да видят с тъпанарската си политика. А Русия има право да се защитава от подривните образования, наричани НПО, а всъщност шпионски подривни центрове.

  3. Koicho
    #63

    Niama da obobshtavam za zelia ruski narod, no sam se sreshtala s mnogo inteligentni i simpatichni rusnazi. Problemat im e, kakto i pri nas, che ne sluchvat na vojd. Vse kompleksari im se padat, koito vse v niakakvi poliusi gi zamakvat. Putin ne e izkliuchenie, ako reshi moje zial edin narod da zatrie ot sveta. I sled kato niama opozizia i nepravitelstveni organizazii, despotstvoto mu niama da ima krai.

  4. Баба Яга
    #62

    Поправка... руските олигарси си накупиха имоти на топлите острови далеч от Русия. Вън от Русия е по-сигурно...

  5. Криволяв
    #61

    "Za svedenie --Le Monde se vodi kato izdanie leko v lyavo ot tsentura, po-skoro intelektualno"

  6. БЪЛГАРОФИЛ
    #60

    По тази логика най-големият демократ в Русия е бил Сталин. Чудя се на акъла на някои, които от раболепното си желание да лижат задника на поредния московски диктатор, казват на черното бяло. Не рабирате ли, че ако не са огромните природни ресурси на Русия, тя ще бъде една второстепенна държава ? Не знаете ли, че въпреки тези ресурси, тя има БВП колкото Нидерландия ?Колкото по-малко общо имаме с тази държава, толкова по-добре. И то не защото руснаците са лош народ, а защото техните управници винаги са се стремили да ни натрапят неравностойно сътрудничество, в което ние да сме потърпевшата страна.Русия е една пропадаща държава, която ще се разпадне така, както се разпадна и СССР.

  7. Свобода
    #59

    "Niama da obobshtavam za zelia ruski narod, no sam se sreshtala s mnogo inteligentni i simpatichni rusnazi. Problemat im e, kakto i pri nas, che ne sluchvat na vojd."Щом от ЛИЧНОСТИТЕ на племето не може да се роди свястно общество и държава, племето е туземно стадо или взело-дало...

  8. reader
    #58

    ".. той ще трябва да дава обяснения ..." - НА КОГО БЕ? НА КОГО ЩЕ ДАВА ОБЯСНЕНИЯ??? НА МАЛОУМНОТО СИНЧЕ НА ТАТКО-БУШ ЛИ? НА ТОНИ-ПЪТНИКА ЛИ? НА ШИРАК-СТРАХЛИВЕЦА? НА КОИДЗУМИ-МЕЧТАТЕЛЯ? МОЖЕ БИ НА МЕРКЕЛ-ПАРАНОИЧКАТА?

  9. Лилипу
    #57

    "НА КОГО БЕ? НА КОГО ЩЕ ДАВА ОБЯСНЕНИЯ??? НА МАЛОУМНОТО СИНЧЕ НА ТАТКО-БУШ ЛИ?

  10. Joan of Arc
    #56

    Напомним, что именно вопрос регулирования потока иностранных денег в российские общественные организации стал краеугольным камнем в споре, разразившемся вокруг нового законопроекта об НГО. Его ярые противники из числа борцов правозащитного фронта не раз заявляли, что ужесточение контроля над НГО практически сведет к минимуму возможность финансирования российских общественных организаций из-за рубежа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.