Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рестрикции блокират инвестициите в хидроелектроцентрали

3 коментара
Рестрикции блокират инвестициите в хидроелектроцентрали

В момента делът на водните мощности и произведената от тях електроенергия нахвърля една втора от общо инсталираните възобновяеми енергийни източници и добития от тях ток, но рестрикции печат на развитието на хидроенергийния сектор, той е в ступор, а в момента инвестициите в него са за реконструкция на съществуващите ВЕЦ.

Това стана ясно по време на ден на отворените врати в петък, организиран от асоциация "Хидроенергия" във водноелектрическите централи "Клисура" и "Бързия", разположени край берковското село Бързия.

Според съпредседателя на асоциацията Данаил Каменов инвестициите във ВЕЦ са замразени, защото не се издават нови разрешителни за водоползване и не се откриват строителни процедури за изграждане на нови водноелектрически централи.

По данни на бранша инсталираните водни мощности у нас са 3199 МВ, което им отрежда 59% дял във ВЕИ. Сред тях са фотоволтаиците с дял от 29 на сто и инсталирани 1560 мегавата, а вятърните централи са на трето място с 13 процента дял или 702 мегавата инсталирана мощност.

От водна енергия през изминалата годината са произведени 3 731 048 мегаватчаса електроенергия, което отново я нарежа на първо място с 52 процента като дял на произведена енергия от възобновяеми технологии през 2022 г. На второ и трето място се нареждат отново соларната (с 27 на сто) и вятърната енергия (с 21 процента).

"Вецовете са 55 процента от общия възобновяем микс на страната и ние ги наричаме кръвоносната система на възобновяемия сектор, защото ролята им е изключително важна", коментира изпълнителният директор на Асоциация "Хидроенергия" Теофана Текелиева-Григорова.

Произведената само в рамките на Асоциация Хидроенергия електроенергия е 701 679 МВтч. Тази енергия спестява на обществото повече от 470 000 тона еквивалент на въглероден двуокис или 35.25 млн. евро при средна цена от 75 евро на тон за въглеродните емисии през 2022 г.

Членове на асоциацията са петте най-големи инвеститори в страната и представляват 52,4% от частния сектор по отношение на инсталирани мощности и 55,8% по отношение на производство на хидроенергия.

ВЕЦ "Бързия" и ВЕЦ "Клисура", които са собственост на членуващата в асоциация "Хидроенергия" "Енерго-Про", са изградени през далечната 1957г. Нарастващите електроенергийни нужди на два от най-големите района в северозападна България – Враца и Монтана, налагат изграждането на хидротехнически съоръжения и включените към тях енергогенериращи мощности, които позволяват комплексното използване на водата, в това число за питейно-битово водоснабдяване.

ВЕЦ "Бързия" е с инсталирана мощност 5.6 МВ и след като произведе ток от водите, те отиват към ВЕЦ "Клисура" с мощност 3.5 МВ. Там водите отново се използват за производство на електроенергия, заедно с водите от още две водохващания. След това преработените води се вливат в река Бързия, част от която се отклонява към яз. "Среченска бара", снабдяваща с питейна и битова вода селище от Враца и Монтана.

Двете централи са основно рехабилитирани в периода 2014-2017 г. и могат да бъдат управлявани дистанционно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tonysd
    #3

    Остана ли къде да се строят ВЕЦ-ове? На всяко поточе направиха, изровиха с багери диви до преди това места. Периодично пускат утайки и всичко на километри надолу измира. Нека членовете на тази асоциация започнат да спазват законите и тогава може и да се мисли за нови, ако има нужда. А това за нарастващите електроенергийни нужди на Враца и Монтана нямам идея от кой соц справочник го извадихте. Всички знаем, че големите консуматори като Химко са ликвидирани, а населението на региона намалява.
    Относно

  2. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #2
  3. ganini1953
    #1

    Руско-българската енергийна мафия спира всичко което не им е изгодно. Те искат скъпи, държавни АЕЦ от които енергията ще бъде изкуствено занижена за да я изкупуват и правят по-големи пари. В края на краищата НЕК ще натрупа загуби от тия мръсни мафиотски игри и те ще бъдат платени от бюджета, т.е. данакоплатеца. Така евтиния ток за мафията се получава с големи игри между тях и недобросъвестни държавни служители.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.