Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рисковете и ползите от "";ранчовата"" дипломация

0 коментара

Второ действие на най-интересната и важна дипломатическа драма в управлението на Джордж У. Буш ще се играе този уикенд в италианското пристанище Генуа, когато Буш ще поднови неочакваното си приятелство с Владимир Путин.

Миналия месец в Словения Буш изненада дори и най-близките си съветници като превърна първата си среща с Путин от скована, внимателно планирана размяна на мнения в сърдечен неофициален разговор. Когато той приключи, Буш без колебание заяви на света, че Путин е "прям човек, на когото може да се разчита", както и че е гледал руския лидер в очите и е "успял да зърне душата му".

Възторжените му думи предизвикаха усмивки у някои дипломати-ветерани, които се зачудиха дали сравнително неопитният в международните дела Буш не е станал жертва на добре преценена атака за омайване от страна на човек, вярно служил на КГБ преди да навлезе в руската политика.

Историята на отношенията между Вашингтон и Москва е белязана от излъгани очаквания на американските лидери, смятали, че ще докоснат човешката страна у господарите на Кремъл. Дуайт Айзенхауер и Джон Кенеди откриха, че личният чар не минава пред Никита Хрушчов, а топлият прием, оказан от Бил Клинтън на Борис Елцин не доведе до стабилните и предвидими отношения между двете нации, които търсеше Клинтън.

Но има и случаи, когато личните приятелски отношения са помагали. Това в най-голяма степен важи за управлението на Роналд Рейгън и Буш - баща. През 80-те и началото на 90-те години те водиха плодотворен диалог с Михаил Горбачов, който отчасти се базираше на приятелството помежду им.

Историческите дипломатически успехи през онези години, включващи подписването на важни споразумения за контрол върху въоръжаването, мирното обединение на Германия и съветското оттегляне от Афганистан, станаха възможни благодарение и на взаимното доверие между съветския външен министър Едуард Шеварднадзе и двама държавни секретари - Джордж Шулц и Джеймс Бейкър.

Сега, когато Джордж Буш отпътува за следващата си среща с Путин, далеч не е ясно дали между двамата ще се създаде също толкова конструктивна връзка. Възможно е Путин да не е бил искрен при първия им разговор, но дори и да е било така, въпросът е дали двучасовата среща е била достатъчна за такава безрезервна оценка за характера и намеренията на руския президент.

Буш има голяма вяра в способността си да се ориентира в хорските характери и да завързва връзки и често разчита на личните си качества, за да бъде приет. Той наистина може да е забелязал честност и споделени интереси у Путин, които могат да служат за основа на взаимоизгодно партньорство, а то, на свой ред, може да бъде засилено от лични жестове като поканата към Владимир Путин да посети ранчото на Буш в Крофърд, Тексас.

Повечето американци се надяват, че нещата стоят именно така. Но бъдещето на отношенията между Америка и Русия зависи също толкова от по-осезаеми фактори. И тук перспективите за напредък са непредвидими. Със сигурност, политическите ходове на Путин след срещата му с Буш в Словения не бяха в нейния дух.

За кратко време той предупреди, че Русия ще преоборудва ракетите си с многозарядни бойни глави, ако администрацията на Буш изгради противоракетен щит, представителят му в ООН блокира американския опит да се променят санкциите срещу Ирак, а тази седмица Путин подписа договор за приятелство с Китай, с който двете страни се ангажираха да се противопоставят на много от американските начинания в областта на международната сигурност.

Това може да са краткосрочни маневри. Но те демонстрират, че националните интереси изцяло определят курса на дипломацията. Когато Горбачов бе съветски лидер, националните интереси и историческите сили подготвиха основата за споразуменията, които той постигна с Рейгън и Буш-баща.

Съветската икономика западаше, влиянието на Москва в чужбина отслабваше и Горбачов се опита първо да реформира комунизма, а след това да предотврати разпадането на съветската държава.

Днес демократична Русия е отслабена, но все още горда сила, желаеща да свърже икономиката си със Запада, но е разтревожена от американското надмощие и е готова да се противопостави на Вашингтон, когато смята, че са застрашени руските интереси.

Ако Буш се надява да "направи нещо невероятно" с Путин, както каза на Пеги Нунън от "Уолстрийт Джърнъл" миналия месец, той ще трябва да следва политика, която предлага общи и за двете страни теми за дискусия. Това, освен всичко друго, означава да спази обещанието си да работи с руснаците за изграждане на нова рамка за ядрените оръжия, включително и противоракетната отбрана, вместо да обръща гръб на тревогите на Москва.

Путин изглежда готов да търси компромис, ако Буш се държи отговорно.

Инстинктът на Буш да се сприятели с Путин и напише нова положителна глава в отношенията с Москва може да бъде мощна сила за оформяне на американската дипломация, само ако Буш сложи начало подходяща политика и гарантира, че администрацията му, включително и Пентагона, са твърдо зад него.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.