Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рискови за наводнения и щети от дъждове са 127 района

3 коментара
Рискови за наводнения и щети от дъждове са 127 района

Потенциално рискови за наводнения и значителни щети от проливни дъждове в периода 2022-2027 г. са 127 района в страната, разположени предимно по поречията на реки. Местата са определени от екоминистъра Асен Личев, като за пръв път е оценен рискът и от поройните дъждове в селищата, а не само от преливане на реките, чието затлачване досега е основната причина за наводненията. Предстои за всеки от тях да се изготвят карти със степента на заплахата и на тяхна база вече да се разработят планове за управление на риска и мерки за предотвратяване на опасността от наводнения, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) във вторник.

Тези действия се предприемат по финансиран от оперативната програма "Околна среда" с 11.220 млн. лв. проект, националното съфинансиране е близо 2 млн. лв. Рискът от наводнения е оценен по методика, разработено от германо-български консорциум между Wald + Corbe Beratende Ingenieure, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и "Енерджи Поинт", както и по критерии, определени от МОСВ.

Оценката на риска от наводнения и плановете за управлението му са изискване на ЕК и се правят на шест години. Реално сега е извършен анализ на териториите на четирите басейнови дирекции на базата на регистрираните там в предходния период наводнения.

Така пет района са отпаднали, други са обединени, а трети са раздробени на по-малки райони и са създадени нови 21 потенциално опасни района.

Така на територията на Дунавската басейнова дирекция са установени 35 места, застрашени от наводнения. Сред тях са Тутракан и редица русенски села по поречието на Дунав и Русенски Лом, Ловеч, Троян, Димово, Раданово, Стражица, Летница, Етрополе, Червен бряг и други.

На територията на Черноморската басейнова дирекция са идентифицирани 34 района, застрашени от наводнения и значителни щети. като такива са посочени редица селища по черноморското крайбрежие, сред които Кранево, Обзор, Царево и Черноморец, но и районите на Айтос, Провадия, Котел.

Най-много – 41, са потенциално опасните райони на територията на Източнобеломорската басейнова дирекция и сред тях са Смолян, Джебел, Челопеч, Девин, Стара Загора и други.

Само 17 са застрашените от наводнения райони на територията на Западнобеломорската басейнова дирекция – сред тях са Кюстендил, Земен, Симитли, Разлог, Доспат, Гоце Делчев и други.

При определянето на районите са използвани сценарии за риска до 2100 година. В доклада се отбелязва, че ведомството е срещнало трудности с достъпа до данните, необходими за определяне заплахата от различни типове наводнения. Например достъпът до данните на НИМХ за количествата валежи и техните специфики е ограничен, а наличната информация в много от случаите е неясна и не е гарантирана достоверността им. Много голяма част от данните не са цифровизирани и обработени, което прави почти невъзможно бързото и лесно събиране и обработка на тези данни. Достъпът до суровите данни, или тези валидирани след тяхното получаване, както за валежи, така и за водни количества в реките е изцяло невъзможен, пише в доклада на МОСВ.

"Понастоящем липсва общодостъпна и надеждна информация за миналите дъждовни наводнения, включваща причинените щети, времеви и пространствен обхват на валежа, интензивност на валежа в различните периоди на същия, е невъзможно да бъде направен всеобхватен и пълен анализ на дъждовните наводнения за цялата територия на България. Съществуват публикувани данни за някои от най-значимите дъждовни наводнения като наводненията в Аспарухово и Добрич през 2014 г. и Пловдив през 2019 г. и други.", посочват още от екоминистерството

Въпреки това то е определило застрашените места и вече е започнало изготвянето на карти със степента на риска за всеки от 127-те района.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тия велики специалисти с врачките от телевизия Евроком ли се консултираха??? На дете от 6-ти клас да кажеш, ще ти изготви списък на населени места в близост де речни басейни! Велики неща ШИ знаеш!!!

  2. vladi_guetzov
    #2

    Истината за много язовири ,че правят наводнения е защото в миналото водата се използваше за напояване , през лятото се изпразваха и зима и пролет се пълнеха , отново за да напояват полетата около тях.Сега обаче напоителните системи са разрушени , водата не се използва за напояване и те преливат .само се отглежда риба.За да се ликвидират рисковете и щетите на първо място трябва да се възстановят или построят канали и поливни системи , за да се поливат полетата и да се отглеждат зеленчуци

  3. vladi_guetzov
    #1

    Освен да се дават пари за оценки и помощи за бедствия ,не може ли някой по-умен да вземе решение и план как наводняващите се терени да бъдат канализирани , подравнени или терасирани и да се отглеждат ориз ,червена боровинка , лешници и др култури обичащи водата , или просто да бъдат така дренирани терените ,че да се ползва земята по икономически ефективен начин.Възможно е да се изградят резервоари за вода ,които после да се ползват цяло лято за поливно земеделие.Решения има , но глупаците не могат да ги намерят и да печелят фермерите от природните дадености.Най-лесно се пилеят средства и държавни пари, с нулев икономически ефект.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.