Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Робъртсън: НАТО няма автоматично да подкрепя нова компания на САЩ

0 коментара

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън заяви в Ню Йорк, че не е задължително клаузата за взаимна помощ, включена в договора на организацията, да бъде прилагана при всяко американско военно действие, предаде Ройтерс. Изявлението на Робъртсън последва след като американският президент Джордж Буш нарече Иран, Ирак и Северна Корея "ос на злото". По думите на Робъртсън САЩ не са привели доказателства за връзката на тези три държави с нападенията срещу Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември.

Генералният секретар на НАТО изтъкна също неравновесието във военните възможности на американския и европейските партньори. На среща с журналисти в рамките на Световния икономически форум в Ню Йорк, той отбеляза, че поради липса на значителни усилия за намаляване на пропастта между европейци и американци общите действия във военната област може да сериозно да пострадат. Според Робъртсън международната коалиция има още много работа с тероризма, престъпността и прането на пари.

Изказването на Робъртсън изразява резервите на европейските съюзници от НАТО, които не са ентусиазирани от перспективата за удари срещу Ирак или Иран.

По-късно днес и бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт отправи критики към президентската реплика от годишната реч, че Иран, Ирак и Северна Корея формират "ос на злото".

В интервю за шоуто "Днес" на телевизия Ен Би Си Олбрайт заяви, че президентът Джордж Буш направи голяма грешка, като постави под общ знаменател трите държави в речта си "За състоянието на съюза". САЩ водят политика на сдържане към Ирак още от 1991 г. и спрямо него трябва да се предприемат сериозни действия.

Случаят с Иран е по-сложен и САЩ имат нужда от помощта на Техеран за стабилизиране на Афганистан, каза тя. Според Олбрайт, която бе държавен секретар в правителството на президента Клинтън, отдръпването от комунистическата Северна Корея е грешка. Тя припомни, че в края на втория мандат на президента Клинтън имаше изгледи за подписване на споразумение със Северна Корея за прекратяване на ракетната ѝ програма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.