Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ройтерс: Британци подхранват бума на продажбите на имоти в България

0 коментара

Под заглавие "Британци подхранват бума на продажбите на имоти в България" агенция Ройтерс се спира на възможностите за инвестиции в недвижима собственост в България. Информацията започва с разказ за британска двойка пенсионери, които се сдобили с имот в българското село Гранитово, където смятат да прекарат старините си.

Тук, кацнали на върха на един хълм дълбоко във вътрешността на страната, Маги и Лес Брейзиър се чувстват далеч от дома, посочва авторът на материала Майкъл Уинфри. Но сред схлупените къщи и осеяните с дупки пътища, които свидетелстват за бедността, обхванала тази балканска страна след падането на комунизма, тези двама британски пенсионери са намерили своето собствено райско кътче, посочва Ройтерс.

Преситени от високите цени, непрестанните дъждове и автомобилните задръствания в Англия, семейство Брейзиър са част от увеличаващата се вълна от британски граждани, отправили поглед към тази източноевропейска държава в търсене на първичното. "В действителност бяхме се ориентирали към Испания, но заради скъпотията там променихме намеренията си, а България се оказа добра възможност за нас да си намерим местенце извън Англия", е цитиран да казва Лес Брейзиър.

След като видели по телевизията материал за България като място за започване на нов живот, двамата продали къщата си в Англия за 250 хил. британски лири (около 450 хил. долара), и си купили двойно по-голям парцел на час път от черноморския бряг, като за близо 2.5 декара земя платили само 8 хил. евро. Тук те не са сами, отбелязва Ройтерс. От 750 къщи в Гранитово около 60 са "грабнати" от гладни за недвижими имоти британци. Повечето от тях ще ги използват по време на ваканциите, но най-малко пет британски семейства са се пренесли тук да живеят за постоянно, допълва агенцията.

Малцина от местните хора говорят английски език. Освен това новодошлите срещат трудности с кирилската азбука и славянския език. Но семейство Брейзиър не съжалява за решението си. Така например съпругата Маги казва, че са се влюбили в това местенце, и че намират местните хора за прекрасни.

По данни на британската банка "Алайънс енд Лестър", около 300 хил. британци се оттеглят в чужбина всяка година. До 2020 г. се очаква техният брой да достигне 4 млн. души. Най-популярна в това отношение е Испания. Но високите цени на имотите в тази страна, или в други атрактивни за британците дестинации, като Португалия или Италия например, карат много потенциални купувачи да се откажат от идеята да заживеят в чужбина в британски общности.

На този фон Ройтерс отправя покана за насочване на погледа към България, която нарича най-известната туристическа дестинация в бившия Съветски блок. Чуждите посетители често установяват с изненада, че сравнително непознатата на Запад страна предлага 220 км плажове на Черно море, 130 планински върхове, някои от които се извисяват над 2 000 метра надморска височина, и прекрасни условия за ски и излети сред природата.

Очаква се през 2007 г. България да стане член на ЕС. И макар че сега страната е една от най-бедните в Европа - с БВП на глава от населението повече от три път под средния за ЕС - икономиката на страната е една от най-бързо развиващите се на Стария континент. Тази изостаналост на България обаче означава и доста ниски цени. Например пълноценна вечеря за двама в ресторант - с три ястия и вино - излиза до 10 евро, а халба бира струва 70 евроцента.

По-нататък в публикацията е цитиран брокерът на недвижими имоти Михаил Чобанов, който казва, че преди 20 години подобна е била картината в Испания. Днес в България все още можете да купите имот на брега на Черно море за 20 евро квадратния метър, но същевременно има и имоти, които струват милиони. За сумата от 2 500 евро можете да се сдобиете със селска къща на час път от морето, казва още Чобанов, чиято фирма продава по около 120 имота месечно на англичани. Обикновено още 3 хил. евро е инвестицията за вътрешна канализация и обзавеждане на кухня, допълва агенцията.

Макар цените да изглеждат приемливи, те остават неатрактивни за повечето българи, които след рухването на промишленото производство през последните 10 години все по-често търсят работа в големите градове или се преместват при близки и роднини.

По-нататък Ройтерс посочва, че британското посолство в София е затрупано от обаждания на англичани, които търсят информация за купуване на имоти, а молбите за издаване на дългосрочни визи за България се е увеличил със 100 % само за 1 година. Публикацията завършва с впечатленията на друго британско семейство, което пристигнало в България за медения си месец, но си купило две къщи за по 6 хил. евро всяка. Подобно на други новодошли те със задоволство установяват, колко приятелски настроени са местните хора.

Материалът е излъчен по радио "Нова Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.