Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рокади във френското правителство

3 коментара
Рокади във френското правителство

Лидерите на страните от Европейския съюз все още се борят с последствията от отрицателния вот във френския референдум за приемането на Европейската конституция, предаде във вторник ББС.

Шефът на външната политика на ЕС - Хавиер Солана, заяви, че организацията трябва да продължи да работи с енергия и да остане актьор на световната сцена. Той добави, че най-лошото нещо, което би могло да се случи, е ЕС да бъде парализиран след резултатите от френския референдум.

Вицепрезидентът на Европейската комисия Гюнтер Ферхойген заяви, че отговорност за рекламилането на ЕС в страните трябва да носят местните политици, а не европейските комисари. Той обяви, че въпреки отрицателния резултат във Франция и очаквания отрицателен вот и в Холандия утре, европейският проект остава в сила.

В самата Франция правителството все още се мъчи да разбере защо народът толкова силно отхвърли конституцията, подкрепена от всички политици.

Очаква се днес президентът Жак Ширак да обяви промени в правителството, като се прогнозира, че премиерът Жан-Пиер Рафарен ще изгуби поста си. Възможно е той да бъде заменен от вътрешния министър Доминик дьо Вилпен или министъра на отбраната Мишел Алиот-Мари.

Междувременно френският външен министър Мишел Барние за пореден път категорично изключи възможността за предоговаряне в краткосрочен план на европейската конституция, въпреки че французите я отхвърлиха на референдума в неделя, предаде Франс прес.

"Няма да налагаме нашата гледна точка на останалите членове на Европейския съюз", заяви Барние пред частния телевизионен канал Ел Се И. Няма да се държим арогантно, подчерта министърът и припомни, че процесът на ратификация на конституцията продължава в други страни от ЕС и по-конкретно в Холандия, Португалия, Полша и Дания.

"Да си дадем време до края на годината, за да видим какво ще се случи в другите държави", допълни Барние.

Във вторник повечето водещи европейски вестници продължават да коментират неуспешния референдум в неделя във Франция, в който избирателите отхвърлиха конституцията на Европейския съюз, предаде БТА.

Лондонският “Таймс” предрича, че след месец, когато Великобритания поеме председателството на ЕС, тя ще влезе в конфликт с Германия и Франция, на които ще се опита да внуши своите представи за развитието на съюза. Вестникът препоръчва на Тони Блеър да започне мандата си на шеф на ЕС, като изхвърли на боклука отхвърления от французите документ. Европейската конституция трябва да бъде не огромен и неясен том, а кратко и ясно смилаемо послание с принципи, под които да се подпишат всички европейски държави, посочва “Таймс”.

Според “Дейли телеграф”, ако Лондон се откаже от произвеждането на референдум за евроконституцията, това ще предизвика недоволството в много други европейски столици. Същевременно консервативната медия смята, че по този начин Тони Блеър може би ще запази поста си като премиер през по-голямата част от настоящия управленски мандат на лейбъристите.

“Гардиън” е на мнение, че процесът по ратифицирането на конституционния договор на ЕС ще бъде окончателно погребан при евентуално "не" на холандците, които утре също трбява да гласуват в референдум. Тогава британското правителство ще обяви, че се отказва от своя референдум, твърди левият вестник.

“Индипендънт” очертава четирите възможни посоки на развитието на Европа след отрицателния френски вот, които според вестника се подкрепят от различните членове на ЕС. Тези посоки са "конституционна Европа", "Европа на свободната търговия", "Съединени европейски щати" и "Европа на много скорости".

Парижкият “Монд” предвижда, че отхвърлянето на евроконституцията може да подкопае крехкия компромис, върху който се крепи европейската интеграция. Според вестника френското "не" в неделя се дължи предимно на ксенофобията, национализма и носталгията по друга Европа.

“Франкфуртер алгемайне цайтунг” окачествява случилото се в неделя като политическо земетресение в Европа и предвижда, че размерът на френската съпротива срещу евроконституцията прави невъзможно насрочването на втори референдум.

“Вестдойче алгемайне цайтунг” смята ,че е било погрешно ЕС да се разширява с 10 държави и да се подготвят нови присъединявания, без преди това съюзът да бъде направен управляем и разбираем. Грешка беше също европейската идея да се свежда до отворените граници и свободната търговия, посочва изданието.

Испанският “Мундо” посочва, че с отхвърлянето на конституцията Европа няма да може да се конкурира с икономическите колоси САЩ и Китай. Друг испански всекидневник – “Паис”, е обезпокоен от големия брой млади французи, гласували с "не" на неделния референдум.

“Интернешънъл хералд трибюн” е на мнение, че френският вот поставя въпросителни пред бъдещето на икономическите промени в Европа и че издига пречки пред членството на България и Румъния, предвидено да стане факт през 2007 г., както и пред перспективите за приемане на Турция в ЕС. Ако на 1 юни холандците също гласуват с "не", тогава на срещата си на върха на 16-17 юни ръководителите на съюза трябва да решат дали процесът на ратифициране на евроконституцията трябва да продължи, посочва излизащият в Париж вестник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eurobg
    #3

    А и каква да е като я писаха французи?Разбира се, че до 15 принципа, регламентиращи свободата и правата на човека са предостатъчни за съюз от държави с вековна конституционна и законова култура.Ама нали трябва да построим Бастилията за да я разрушим.

  2. Stefan d-r D Tcholakov-SVERIGE
    #2

    KOPI-DVOEN TIGEL - 31 MAJ 2005-SVERIGEAz imam praktika da povtajam pismata si za da dostignat do tochnoto mesto [email protected]@varna-airport.bg [email protected]@air.bg http://www.air.bg/en/schedule&pid=4&id=4http://www.air.bg/en/scheduleHORA BULGARI , MISLITE LI S GLAVITE SI ILI MISLITE S GLUTEUS MAKSIMUSTITE SI - ZAD TEJH SA GLUTEUS MINIMUS , I GLUTEUS MEDIUS , MEJDU TEH SE NAMIRA ANALNO OTVERSTI ZA SABIRANE NA MOZAK , KOGATO NA GLAVITE NAJMA DUPKA, ZA DA SE NACHUKA NJAKOJA GUNKA

  3. ЕС
    #1

    Вестникът препоръчва на Тони Блеър да започне мандата си на шеф на ЕС, като изхвърли на боклука отхвърления от французите документ. Европейската конституция трябва да бъде не огромен и неясен том, а кратко и ясно смилаемо послание с принципи, под които да се подпишат всички европейски държави, посочва “Таймс”.___То се е видяло че Лондон ще е столица на Европа, но много са скромни пустите му англичани ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.