Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния форсира придобиването на още две ескадрили F-16

1 коментар
Сн. БГНЕС

Румънският министър на отбраната Василе Дънку заяви, че Румъния в момента има 17 изтребителя F-16 и иска да ускори пристигането на останалите две ескадрили от Норвегия, съобщи в. "Гъндул".

В интервю за телевизия Б1 министърът посочи, че тече процес по подготовка на пилотите. Той отбеляза, че не е необходимо всичките F-16 да летят едновременно.

"Всичките са в бойна готовност, не е необходимо да летят всичките едновременно, има периоди, когато летят, да кажем, 15 от тях", посочи министърът.

Той напомни, че е момента в Румъния има самолети на многонационалните сили.

"Имаме 22 самолета в момента на многонационалните сили, които се намират у нас, в базите Къмпия Турзий или "Михаил Когълничану". Има американски сили, англичани, италианци. Сменят се на ротационен принцип, има 22 самолета Юрофайтър Тайфун, много модерни самолети, с които можем да компенсираме липсата на МиГ-овете", заяви Дънку.

През април Румъния обяви, че спира полетите на старите изтребители МиГ-21 Лансър заради високия брой произшествия с тези самолети и че ще ускори покупката на употребявани изтребители F-16 от Норвегия.

На въпрос дали румънските пилоти са подготвени за самолетите F-16, министърът отговори: "Нашите пилоти са готови за тези, които имаме в момента. Трябва да подготвим още пилоти (...) Говорихме и с американските сили да подготвим (пилоти) ускорено за двете ескадрили, които ще дойдат, защото искаме да ускорим това пристигане на двете ескадрили, така че сме в процес на подготовка на пилотите".

Дънку посочи още, че бойната група на НАТО в Румъния има перспектива да стане постоянна, но уточни, че за момента не е решено дали тя и останалите седем бойни групи, разположени в други съюзнички, ще имат 100 процента постоянен характер.

"Ние искаме постоянно присъствие в Източния фланг, тоест не става въпрос за това, че сега имаме разпален конфликт в тази зона (...) Все още не е решено дали създадените бойни групи, първите четири и след това другите четири, тоест общо осем, имат постоянен характер на 100 процента, защото все още се обсъжда концепцията (...) Но за нас заплахата е постоянна", подчерта Дънку, цитиран от БТА.

Той заяви, че бойната група в Румъния е изградена с рамкова страна Франция, като са поканени също Португалия, Нидерландия и Белгия. По думите му може да се включат и други страни.

"Не знаем точно как ще бъде, може да бъде чрез ротация", добави министърът.

Дънку изтъкна също, че Румъния е изключително бдителна по отношение на Черно море и че разполага с "изключително оборудване" във военновъздушната база "Михаил Когълничану".

Той добави, че в момента има голяма блокада на Черно море заради минираните пристанища и стотиците бойни кораби, блокирани в украинските пристанища. По думите му международното движение в Черно море е до голяма степен блокирано.

"Има блокаж и от перспективата на факта, че руските сили не позволяват нормален търговски трафик тази зона (...) Ако погледнем картата, виждаме, че всъщност цялото море е блокирано", отбеляза той.

Министърът добави, че съществен проблем е периодичното откъсване на мини от минираните украински пристанища.

Дънку посочи, че ще обсъди въпроса за разминирането и с турския си колега Хулуси Акар, който днес е на посещение в Букурещ.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Пристигане не означава купуване, а прикриване на участник във военните приготовления. Участникът е САЩ, защото самолетите ги произвежда той.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.