Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния и България са с "най-болните" системи за здравеопазване в ЕС

32 коментара
Румъния и България са с "най-болните" системи за здравеопазване в ЕС

Без хирургически конци, без основни консумативи, остър недостиг на персонал, катастрофална хигиена – и накрая пожар, който уби пет преждевременно родени бебета в Румъния, пише Асошиейтед прес в коментар за системите за здравеопазване в Румъния и България, публикуван във вторник.

Румънските болници бяха истински кошмар при комунизма. Но две десетилетия след свалянето на предишния режим и четири години след присъединяването си към Европейския съюз Румъния остава една от най-бедните страни в Европа – и това се отразява в плачевното състояние на болниците, посочва АП.

В годишния доклад за Румъния Европейската комисия посочва, че "две трети от анкетираните твърдят, че са давали пари на медицински персонал, а 81 на сто твърдят, че допълнителното заплащане до голяма степен определя начина, по който са лекувани".

В съседна България, още една от бедните страни в ЕС, пациентите също често плащат за медицински консумативи, лекарства и за преференциално отношение в болниците.

"Типични форми на корупция в болниците са подкупите, за да се осигури приемане на лечение или за купуване на консумативи и лекарства. Уреждат се и дарения за болници, плаща се допълнително за лечение и операции", изтъква АП, като цитира местни наблюдатели на проблемите, свързани с корупцията.

И в Румъния, и в България, средната продължителност на живота е 73 години, с пет години по-малко от средното за Европейския съюз. И нещата май ще стават още по-зле, посочва АП.

По данни на румънското министерство на здравеопазването 8000 лекари са подали молба за разрешение да работят в чужбина. И това става в момент, когато Колегията на лекарите в Румъния обяви, че броят на лекарите трябва да бъде удвоен, за да се постигне средното европейско ниво за брой пациенти на един лекар.

В България условията са почти същите. Източник от асоциацията на българските медицински сестри съобщил за АП, че в болниците, където работят по-малко квалифицирани медицински сестри, смъртността е по-висока.

И в Румъния, и в България лекарите гледат навън - към Великобритания, Испания или Гърция, където средните лекарски заплати са поне пет пъти по-високи, посочва АП.

"Некомпетентност, безразличие и безотговорност, взети заедно, се равняват на престъпление", заявил за агенцията член на счетоводния екип от букурещката болница, в която изгоряха живи новородените. "Виновни са и лекарите, и сестрите, и охраната, и електротехниците, и липсата на средства - виновна е цялата система".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. з
    #33

    Това го чака бедния болен българин,който е и на години и за него спасение няма.И как няма да е така,когато мутрите ограбиха държавата.Младите все още имат шанс-да бягат,да бягат далече и да не се връщат.

  2. златен скункс
    #32

    Системата е повече от сбъркана.От години плащам вноските си, и когато трябва да ползвам здравни услуги, се налага допълнително да плащам. Изглежда вноските на всички нас отиват за издръжка на администрацията на НЗОК, а не за здравето ни. На практика плащам три пъти: веднъж на здравната каса, втори път под формата на данъци към бюджета (плосък данък), трети път - на доктора на ръка.Най-чисто ще е, ако всеки има лична набирателна сметка, по която да се изплащат услугите, които ползва. Така всеки ще

  3. Роси
    #31

    тези същите лекари и систри... Дали само заплатата прави от човек добър специалист? Дано не понижат и средната продължителност на живота в Европа...

  4. Роси
    #30

    Нарича се здравна застраховка. Но не си прави илюзии, че ще ти се размине солидарната част. Когато влизаш в нормалния свят от соцнищото, си длъжен да поддържаш и живота на родителите си... А те пари нямат... Така че, това с личната партида го забрави, ако си млад и имаш време да натрупаш пари, които да ползваш, когато остарееш и се разболееш, няколко милиона нямат това време...

  5. Профи
    #29

    ...на хората и отърваване от тези, които са над 65 год.

  6. МЕП
    #28

    До 1989 г. имахме Министерство на здравеопазването (МНЗ). После до към 1997 беше Министерство на болестолечението, а от там на сетне е Министерство на естествения подбор....Да живее Дарвин!!!

  7. anti
    #27

    че кой друг.

  8. златен скункс
    #26

    Имаше едно време приватизация, която трябваше да напълни социалните фондове: образование, пенсионен фонд и здравеопазването, но нищо такова не се случи. Затова сме солидарно издоени накрая.

  9. Балканец
    #25

    А кой според теб е виновен?Франция,Австрия,Швейцария...,те са виновни защото имат специалисти,мед.апаратура,лекарствени средства.Имат `здрав`здравен картон и ср.продължителност на живот над 80,при достоен стандарт.Познай какво нямаше в тези държави?Да видим какво беше направил комунизма тук : през 90 в магазините нямаше и сол с пари да си я купиш.Нямаше нищо.Дори не бяхме на Нула-на Минус бяхме.Няма пари, няма резерви,няма конкурентно производство-само дългове!Как се върви оттук напред,освен с просия

  10. dedov
    #24

    много глупак много циган малко индианец вожд го няма или глупав

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.