Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния и България трябва да са доволни от доклада на ЕК

0 коментара

Румъния и България въобще нямат причини да бъдат недоволни от доклада на Европейската комисия,пише днес влиятелният френски вестник Монд. Изданието цитира доклада, в който се казва, че "напредъкът на България и Румъния през последната година кара Комисията да заключи, че 2007 г. трябва да се разглежда като възможна за присъединяването, при условие, че всяка изпълни всички критерии от Копенхаген и приключи успешно преговорите".

Според кореспондентите на Монд в Брюксел това е неясно и условно обещание, но поне доказва, че Комисията не гледа на 2007 г. като на нереалистичен срок. Въз основа на състоянието на преговорите Комисията ще предложи подробни "пътни карти" на двете страни преди срещата на върха в Копенхаген. В тях ще се описват етапите, през които България и Румъния трябва да се преминат, за да се подготвят за членство и ще бъдат посочени точни критерии, позволяващи да се провери докъде са стигнали.

Вестник Монд подчертава, че България е по-напред в преговорите, както и притеснението на София, че присъединяването ѝ може да бъде забавено от Румъния. България може да претендира отсега нататък, че има"функционираща пазарна икономика", докато за Румъния в доклада се казва, че "продължава да напредва" в тази посока.

България и Румъния са критикувани заради корупцията, положението на ромите, като за България е отбелязано, че "е направено твърде малко за решаването на проблемите на дискриминацията им".

Брюксел иска от София да подобри предизвикващите особено безпокойство условия на живот на хората в специализираните институции и най-вече инвалидите, децата и затворниците, пише Монд.

Близкият до управляващите във Франция голисти в. Фигаро обаче акцентира върху редица нерешени проблеми пред разширяването на ЕС, който нарича в заглавие "бомба със закъснител", а в текста се пита откъде ли идва това неприятно чувство за скок в празното пространство без парашут. Според изданието причина за него е това, че никой все още не е напълно готов за разширяването - нито кандидатите, нито ЕС.

Докладът на Комисията е точен и сочи, че всички страни кандидатки имат нерешени проблеми, които все пак биха могли да решат и след присъединяването си.

Вестникът напомня и спорвете в ЕС по Общата селскостопанска политика, желанито на някои страни да се намалят субсдиите, както и проблемът с размера им за новите членове. Споменат е и неясният резултат от референдума в Ирландия за договора от Ница, който, ако отново е отрицателен, би могъл да забави с месеци разширяването.

Фигаро извежда от казуса Ирландия трудностите, които ЕС среща при взимането на общи решения. Изданието се пита каква Европа е нужна - обикновенна зона на свободна търговия, Европа на държавите, федерална Европа или федерация на държави - нации?

В отделна статия Фигаро специално извежда проблемите, които имат 10-те страни-кандидати, които очакват приключване на преговорите до края на тази година и членство през 2004 г. Вестникът подчертава, че заключението в доклада на ЕК за всичките 10 страни е, че те не са готови за членство сега, но ще бъдат през 2004 г.

България и Румъния са изведени като страни, които изостават по отношениие на пъвата вълна, но за които Комисията пише в доклада, че могат да очакват членство от 2007 г. нататък.

Фигаро сочи и разликата между двете страни, основана на оценката за наличие на функционираща пазарна икономика в Бъгария и липсата засега на такава в Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.