Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния няма да предава американци на Международния наказателен съд

0 коментара

Румъния и САЩ подписаха вчера двустранно споразумение във връзка с предаването на лица на Международния наказателен съд /МНС/, чрез което румънските власти приемат, че американски граждани няма да се намират под юрисдикцията на тази институция без съгласието на САЩ, предаде Медиафакс, цитирана от БТА.

Двустранното споразумение бе подписано от държавния секретар в румънското външно министерство Кристиан Дяконеску и заместник-държавния секретар на САЩ по контрола над въоръженията и международната сигурност Джон Болтън.

Спогодбата е сключена в съответствие с чл.98 от статута на съда, който позволява на страните, подписали статута да спазват задълженията, произтичащи от двустранни споразумения. Член 98 от статута на МНС ограничава правото на съда да изисква от страните да му предадат заподозрян от чужда държава, ако това противоречи на друго международно споразумение.

Румънско-американското споразумение следва да бъде ратифицирано от румънския парламент преди да влезе в сила, посочва агенцията.

Румъния потвърждава задълженията си пред принципите и правилата, записани в статута на МНС, заяви Дяконеску. Румъния ще спазва точно задълженията, които е поела относно сътрудничеството с МНС и ще действа за ефективно функциониране на тази нова международна институция, каза още румънският държавен секретар.

Съединените щати, които през 1998 г. при администрацията на Клинтън подписаха учредителния за МНС Римския статут, отказаха да ратифицират документа тази година. Въпреки това на 1 юли 2002 г. МНС влезе в сила след като в центаралата на ООН бяха предадени ратификационните документи на повече от 50 страни, подписали Римския статут.

Администрацията на Буш и Конгреса отказаха да ратифицират Римския статут с аргумента, че една международна юристдикция ще се разпростре над американски граждани, което противоречи на американската конституция. Подръжниците на МНС напомнят обаче, че тази институция има право да разглежда само най-тежки престъпления - геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството и то само в случай, че нациналното правораздаване не повдигне обвинения. Според повечето европейски страни опасенията за повдигане на обвинения срещу американски граждани са преувеличени.

САЩ се поискаха миналия месец от Съвета за сигурност на ООН да получат универсален имунитет за свои граждани, участващи в мироопазващи мисии на световната организация. Искането съвпадна с изтичането на мандата на мисията на ООН в Босна, поради което Вашингтон, след като се възползва от ветото си, успя да постигне частичен имунитет. Съветът за сигурност галасува, че американските участници в международни мисии ще се ползват с имунитет за екстрадиране за срока на мандата на съответната мисия.

Подписаното вчера с Румъния споразумение е по-широко и по същество осигурява непредаване на обвинени от МНС американци, които се намират на румънска територия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.