Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния приключва преговорите за присъединяване към НАТО

0 коментара

Днес в Брюксел ще се състои вторият и последен кръг от преговори за присъединяването на Румъния към НАТО, на който ще се обсъждано споразумение за защита на класифицираната информация, както и мерките, необходими за адаптиране на румънското законодателство към изискванията на НАТО.

На 13 декември в Брюксел се състоя първият кръг от преговори за присъединяването на страната към алианса. Тема на разговорите бе политическите и военните задължения на Румъния, които произлизат от статута на член на алианса.

На първия кръг от преговорите румънската делегация бе ръководена от Михня Моток, държавен секретар в МВнР на Румъния и Джеордже Майор, държавен секретар в министерството на отбраната. Делегацията на НАТО бе начело с Гюнтер Алтенбург, помощник на генералния секретар на НАТО по политическите въпроси

В политически аспект задълженията на Румъния включват съчетаване на усилията ѝ с тези на страните-членки на алианса във връзка с колективната отбрана и поддържането на мира и сигурността, както и принос в поддържането на ефикасността на НАТО.

Във военната и отбранителна сфера Румъния се ангажира да помага със сили за колективната отбрана, както и за други мисии на алианса, да участва във военната структура на алианса и в системата за планиране на отбраната.

Същевременно Румъния ще продължава активното си участие в програмата Партньорство за мир.

Чрез тези ангажименти Румъния потвърждава интереса, желанието и способността си да спазва принципите, включени във Вашингтонския договор от 1949 г. и в документите, съставящи основата на политиката на НАТО, бе заявено в съобщение на румънското МВнР след приключването на първия кръг от преговорите с НАТО през декември 2002 г.

От началото на март страната навлиза в етапа на ратифициране на документите за членство, заяви външният министър на Румъния Мирча Джеоана. Желаем през първата половина на 2004 г. да станем член на НАТО, посочи още външният министър. Поканата за членство трябва да бъде гласувана от парламентите на 19-те страни-членки на алианса, като процедурата ще продължи една година.

На 21 ноември 2002 г. на срещата на високо равнище на алианса в Прага България, Румъния, Словения, Словакия, Литва, Латвия и Естония получиха покана за започване на преговори за присъединяване към Северноатлантическия пакт.

След като получи покана в Прага, Румъния трябва да премине през определени етапи до ратифициране на документите за присъединяване от парламентите на всички страни-членки на НАТО.

Утре в Брюксел стартират и преговорите за присъединяване на България към НАТО, които ще продължат и през следващите дни. Съгласно плана вторият кръг на преговорите на България - НАТО ще започне на 10 февруари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.