Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния:Членството в НАТО като лек за посткомунистическите болести

0 коментара

Тринайсет години след падането на комунизма, Румъния все още се бори с бедността, с корупцията, с нефункционираща политическа система, с незавършена икономическа реформа, списъкът може да се продължи. Днес обаче Румъния привижда един сигурен лек за повечето болести на нейното общество и държава - Североатлантическият пакт.

В шумната румънска столица Букурещ произнасянето на думата НАТО внася успокоение. Въпреки че страната все още не е поканена официално за присъединяване към Алианса, румънскоте власти вече знаят, че ще получат покана на следващата среща на високо равнище на НАТО в Прага идния месец и ликуват.

"Тове е едно нова начало" отбеляза президентът Йон Илиеску в интервю. Присъединяването към НАТО ще позволи на Румъния "да се интегрира в цивилизования свят и да получи необходимата подкрепа за вътрешните си реформи," добавя Илиеско.

По-далечният Запад възприема присъединяването на Румъния като част от донякъде рискованото и драматично разширяване на Алианса от 19 на 26 члена, надявайки се на стабилизиране на демокрацията и свободния пазар в Източна Европа. Официалните власти във Вашингтон открито отбелязват, че днешна Румъния не е това, което обикновено си представя чавек, когато чуе "съюзник в НАТО".

Но оттук присъединяването към НАТО се възприема като божествен дар -- "манна небесна....нещо, изпратено от Госнод, което ще трансформира страната," според думите на Тата Мариан,ръководител на про-демократична група от провинциалния град Брашов.

След едно десетилетие на пост-комунистически неуредици, условията в тази плодородна, планинска страна започнаха да се подобряват. Забелязва се ръст в икономиката,а се зароди и някакъв вид демокрация. Но най-добрата новина за всички е НАТО.

Министър-председателят Адриан Нъстасе заяви, че членството ще привлече външни инвеститори в жадната за капитали икономика на Румъния, защото това ще е доказателство за чужденците, че страната е добре защитена и стабилна. Това вероятно ще намали психологическата изолация на румънския народ, ще увеличи геостратегическата роля на страната на Балканите, в Близкия Изток и проблемния пост-съветски регион отвъд Черно море. "Завърнахме се към старото си /европейско/ семейство," каза в интервю Нъстасе, след "нестествения...и много болезнен" половин век в съветската орбита.

И Илиеску, и Нъстасе принадлежат към румънската управляваща Социалдемократическа партия на бившите комунисти, които преди се противопоставяха на членството на страната им в НАТО. Сега обаче в общ хор с румънските политици от целия политически спектър.

Дори опасният националистист и антисемит Корнелиу Вадим Тудор, ръководещ партията Велика Румъния, който спечели 33% от гласовете на президентските избори през 2000г., заяви, че подкрепя членството в НАТО. Поетът Вадим Тудор, възпявал по-рано величието на жестокия комунистически диктатор Николай Чаушеско, изложи в интервю своите собствени остования за подкрепата на членството в НАТО: да се парира Унгария, която е исторически съперник и мишена за жлъчните нападки на Вадим Тюдор, но която също така вече е член на НАТО; да се осигури удържането на Русия.

Шансовете за влизане на Румъния в Алианса преди 11 септември бяха слаби - по причина на корупцията и съществуващите съмнения относно стабилността на демократичния режим в държавата. Навременната реакция спрямо терористичните атаки срещу Съединените щати обаче промени шансовете ѝ, както твърдят американски официални източници. Румъния изпрати свой баталион от войници в Афганистан като използва собствени транспортни самолети С-130. Страната позволи използването на своите бази и въздушното си пространство. Като цяло тази балканска страна показа готовност, която определено впечатли служителите на НАТО в Брюксел, както и администрацията на Буш.

Румънската армия напредна съществено в изпълнението на Плана за действие - подробни изискварния за промени в армията и гражданския сектор, определени от НАТО за страните-кандидатки. Сред поставените цели са засилване на гражданския контрол над армията, поощряване правовата държава и изравняване на военните технически възможности с другите армии в НАТО.

Армията на Румъния беше съкратена съществено - от 300 хиляди през 1989г. на близо 100 хиляди войници днес. В същото време обаче, страната изразходва за отбраната си почти 2.4% от БВП, което е повече в сравнение с редица западни държави. Това е една сравнително висока цена, която обаче повечето румънски политически пратии явно са готови да заплатят в близките години.

След поканата за присъединяване ще бъде предоставен нов План за действие, който трябва да бъде изпълнен. Реформаторите в Румъния се надяват, че НАТО ще продължи да оказва натиск върху румънското правителство за по-сериозна модернизация и отговорност към гражданите. Йоан Мирсеа Паску, румънският министър на отбраната, нарече Плана за действие "инструмент, чрез който ще станем по- дисциплинирани и ще направи процеса на реформиране по-ефективен."

Румънският език и култура са латински по произход, но страната е разположена в съседство със славянски държави и граничи с Югославия и България. Според някои атласи, страната е част от балканския полуостров, но румънците не са съгласни. "Ние се намираме северно от р.Дунав," заяви Траян Басеску, кмет на Букурещ и лидер на ляво-центристката опозиция. "Това е изцяло европейска държава.", смята той. Повечето румънци са си създали романтичен образ за историята си и прескачат неприятните моменти от нея - например пронациския доктаторски режим в страната през почти през цялата Втора световна война.

След края на войната демократичните румънци се надяваха, че именно Америка, а не Съветския съюз, ще окупира тяхната страна. Но съветският лидер Йосиф Сталин имаше преднина в региона и през 1947г. бе провъзгласена Народна република Румъния. Доминиращата фигура от комунистическата ера беше Чеушеску - диктатор от 1965г. до неговата екзекуция при революцията от 1989г.

Чеушеску си отвоюва независима позиция, като дори разкритикува Москва за инвазията ѝ в Чехословакия през 1968г., което му помогна да спечели търговски отстъпки от страна на Америка. Но впоследствие той се превърна в жесток диктатор, който след визитата си в Северна Корея през 1971г. се вдъхнови и реши да осъществи най-твърдото управление в Източна Европа.Той бе единственият лидер от региона, който бе убит по време на отхвърлянето на комунизма.

Свалянето на Чеушеску обаче се оказа по-лесно от преодоляване на последствията от 42-те години комунизъм. Но мнението на президента Илиеску "две поколения ще са нужни, за да се променят радикално...чувствата и възприятията на народа." Румънци от различни професии се оплакват, че техните сънародници продължават да очакват някой друг, най-вече правителството, да им осигури по-добър живот. Те също така са склонни да откраднат, за да подобрят съдбата си.

Румънците имат седем думи за "подкуп". Едно вербално богатство, което изглежда произлиза от готовността, с която румънците искат и дават бакшиши.Този навик е дълбоко вкоренен исторически в Румъния, която е била част от Османската империя, впоследствие и част от съветския блок.

Пример за това е как фактически правителството на Чеушеску продаде успешно хиляди румънци с немски произход на правителството на Западна Германия през 80-те години, като се пазареше за всяка издадена изходна виза. Вероятно парите от това са отишли при офицери от Секуритате - румънската версия на КГБ, и в крайна сметка помагаха на някои от тях да станат бизнесмени в посткомунистическа Румъния.

Често пъти именно те изкупуват дялове от фирми - бивша собственост на държавата, на безценица и така стават милионери за една нощ. Новата класа от богати бизнесмени финансира съществена част от управляващата коалиция, твърдят редица румънци и западни дипломати.

Бизнесмените натрупват огромни богатства благодарение на близките си отношения с редица правителства, твърдят наблюдатели като Дорел Шандор, изтъкнат политически анализатор, който в момента съветва опозицията. Тези връзки осигуриха милиони за политическите партии и политиците, казва аналитикът. Опозиционният лидер Бъсеску заяви, че управляващите сациалдемократи са развили този задкулисен взаимен обмен в система: "Политическата корупция стана механизъм за упражняване на политическа власт," каза той.

Запитан, защо нито един висш служител не осъден за корупция, министър-председателя Нъстасе заяви, че това не е в сферата на неговия кабинет, а на съда. Други лица изтъкнаха факта, че министерството на правосъдието има правомощия да внася дела в съда, но в Румъния много съдии са корумпирани. Редица от тях са бивши агенти на Секуритате, които са се сдобили по спешност с дипломи по право след падането на комунизма.

В някои обществени сфери корупцията изглежда е рефлекс. Местният представител на американския софтуерън гигант Майкрософт публично протестира срещу румънското правителство, което използва пиратски копия на софтуера на Майкрософт. Според официални проучвания около 3/4 от софтуера, използван в Румъния, са нелегални. Да се атакува корупцията е доста трудна задача, при положение че толкова много хора са замесени в нея.

Нъстасе е известен в Букурещ като "Настасе с шестте къщи" и води живот, който надхвърля значително официалната му заплата. "Не знам откъде идва идват всичките тези пари", казва висш американски дипломат, който е базиран в Букурещ.

На въпрос за отношението му към неговия прякор, министър-председателят каза, че неговите критици пренебрегват факта, че "всеки път аз продавам една къща, за да купя друга". След това той отбеляза, че е предложил нова данъчна наредба, която ще облага собствениците на повече от една къща с пропорционално-увеличаващ се данък недвижимост за всяка една къща. "Ако притежавам тези къщи," казва той, "готов съм да плащам по-високи данъци."

По отношение на икономиката съществува общо съгласие, че нещата вече са овладяни. Секторът информационни технологии процъфтява и сред най-бързо развиващите се в страната. Медиите също процъфтяват. Чеушеску е бил ужасен от телевизията и позволял само една емисия от два часа дневно, като единият час е бил посветен на неговите собствени подвизи. В момента в страната има 68 телевизионни станции и свободна преса. Като цяло икономиката е в много по-добро състояние в сравнение с приливите и отливите (предимно отливи) на 90-те години, които румънците признаха за пропиляни в спазматични опити за промяна.

По мнение на Даниел Диану - бивш финансов министър и професор в няколко американси университети, инфлацията е вече под контрол с по-малко от 20% тази година и предвиждания за 15% за 2003г. Банковата система функционира нормално, казва той, а икономиката се радва на две силни години с над 5% ръст. Но тя едва възстановява загубената основа. Според президента Илиеско, румънците имат едва две трети от покупателната си способност през 1989г.

Мирсеа Джеоана - външният министър, предвиди в интервю, че добрите новини ще започнат да нарастват по брой. Членството в НАТО и възможността за място в ЕС до 2007г - дата формално препоръчана този месец от Европейската комисия, ще подсигури "фундаменталните промени в тази страна."

Малко са скептиците в Румъния. Хората привиждат в НАТО силов механизъм, който ще ги вкара в правия път, смята Мариан - активист в Брашов, но това не е задължително."Истинската опасност е в това, че ние сме неспособни да бъдем демократи и капиталисти. Пречи ни егоизмът, който ни тегли към придобиването на все повече и повече пари само за нас. "

Превод mediapool.bg

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.