Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънски евродепутат: Балкански Шенген може да бъде създаден още това лято

10 коментара
Румънски евродепутат: Балкански Шенген може да бъде създаден още това лято

Никой няма интерес да се противопостави на инициативата за създаване на мини Шенген между България, Румъния и Гърция, каза в интервю за Mediapool румънският евродепутат от "Обнови Европа" Влад Георге.

Той съобщава, че е напълно реалистично България, Румъния и Гърция да формират мини Шенген на Балканите още през това лято. В четвъртък (25 януари) гръцкият министър за имиграцията трябва да отвори темата пред неформалния съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел.

Окончателното решение трябва да се вземе най-късно през март, за да може границите да паднат за началото на летните пътувания.

По-рано през деня "Продължаваме промяната" съобщи за инциативата на няколко депутати от групата на либералите "Обнови Европа" до гръцкия министър на имиграцията и убежищата Димитрис Кайридис, с което се иска подкрепата на Атина за премахване на граничния контрол по сухопътните граници.

Писмото е подписано от Даниел Лорер (ПП) и румънските евродепутати Дачиан Чолош и Влад Георге, както и от гръцкия евродепутат Георгиос Кирцос. Инициативата бе съобщена и от българската партия Продължаваме промяната, която е близка до "Обнови Европа", макар още да не е официален член.

"Ние искаме да разширим зоната за свободно пътуване и точно затова искаме съдействие от гръцкото правителството. Ние не засягаме границите на никоя друга държава от ЕС. Това означава, че никой не би трябвало да се противопостави на създаването на една малка шенгенска зона между Румъния, България и Гърция. Това е политическата логика зад това предложение", коментира Георге в интервюто.

Румънският политик е един от най-активните евродепутати по темата за приемането на Румъния и България в Шенген, който остро се противопостави и на идеята за разделянето на двете държави, прокраднала се в някои политически кръгове в Букурещ.

Той коментира, че инициативата на евродепутатите от "Обнови Европа" е получила много положителна обратна връзка от правителството в Атина.

"Ние сме в Шенген и не сме по едно и също време. Ние трябва да я използваме тази реалност на новия Шенген", каза Георге.

От края на март т.г. България и Румъния ще станат частично членове на шенгенското пространство, но засега само за пътувания по море и летищата заради ветото на Австрия. Гърция е отдавна част от зоната за свободно пътуване, но няма сухопътна граница с Шенгенска държава.

"Ние сега казваме, че Австрия няма нищо общо с тази инициатива за мини-Шенген. Австрия, очевидно не е между Румъния и Гърция. Там е България. Така че не би трябвало да се намесва. Логиката е, че ние не искаме одобрението на останалите. Ние искаме да знаем, че никой не се противопоставя на това. Това са много различни неща. Ние не искаме разрешение, а само се информираме дали някой е срещу това. Никой не би се противопоставил, защото те нямат интерес да го направят", каза Георге.

По думите му единствената страна, която е срещу приемането на България и Румъния в Шенген, не е засегната по никакъв начин.

"Никой не би трябвало да е засегнат. Мисля, че тази първа стъпка би трябвало да направи всичко по-лесно за следващата истинска стъпка – нашите граници да станат без граничен контрол и главоболия", каза Георге.

Той допълни, че управляващата партия на премиера Кириакос Мицотакис в Гърция има всички интереси да подкрепи инициатива, защото премахването на граничния контрол е изрично поискано от гръцкия бизнес.

"Те поискаха от правителството да направи нещо за това, защото те правят големи пари от туризма, а много пари се губят заради съществуването на граничния контрол", казва Георге.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #10

    Да Балкански Шенген, но всички други от Европа да киснат по границите ни!

  2. Jordan*
    #9

    Румънски глупости! Какъв е смисъла на общата зашита на границите, като всяка държава ще си прави"Шенген" със съседната!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  7. rusonefil
    #4

    И кво дремахте до сега?

  8. Обектив
    #3

    Адмирации за тази инициатива ! Щом и трите съседни държави формално или реално не ползват сухопътен Шенген, то те няма на кого друг да "навредят", ако премахнат сухопътните граници помежду си. За сметка на това, обаче, те могат частично да компенсират загубите при сухопътен транспорт помежду им. Нещо повече, ЕС и НАТО имат и икономически и военно-стратегически интерес да инвестират в инфраструктурната свързаност на тези три държави. Дано инициативата се превърне в реалност ! И успех !

  9. Коментарът е изтрит в 18:51 на 25 януари 2024 от автора.
    #2
  10. Един препатил
    #1

    "Ела да слеем ген със ген, напук на Маастрихт и Шенген!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.