Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънският журналист освободен, в понеделник отива на съд

0 коментара

Българската прокуратура повдигна обвинение срещу румънския журналист, снимал с монтирана в очилата скрита камера в безмитните магазини на ГКПП Дунав мост. В петък на Джордже Бухнич от телевизия PRO TV е постановена мярка за неотклонение, "парична гаранция" от 5 хиляди лева и той е освободен от ареста, но без право да напуска страната.

В понеделник вероятно ще бъде оформен обвинителен акт от прокуратурата и ще бъде внесен за съдебно производство, съобщи адвокатът на обвиняемия Милена Дякова.

Случаят предизвика голям шум в съседна Румъния, чийто премиер, президент и външен министър се обърнаха за съдействие към българските си колеги за освобождаването на Бухнич, а румънските медии от три дни тръбят, че с неоправданите си действия срещу журналиста България е доказала колко далеч е от европейските стандарти. Инцидентът става на фона на неяснотата около преговорите на Букурещ с ЕС и евентуалното решение на Брюксел да раздели България и Румъния за датата на подписване на договора за членство, тъй като нашата страна вече е затворила всички преговорни глави и не би желала да бъде бавена заради северната си съседка.

Джордже Бухнич е снимал във вторник търговци от безмитните магазини на ГКПП Гюргево-Русе, които не отказвали да продават цигари в по-големи количества, отколкото им позволява законът. Снимането е било извършвано с очила, снабдени със скрита камера - често използвано средство при журналистически разследвания, позволявано от румънското законодателство в случаите, когато журналистическите действия имат оправдан обществен интерес, се заявява в изявление на PRO TV. Същата нощ Бухнич бе задържан с прокурорско постановление за 72 часа.

23-годишният Бухнич е обвинен в незаконно притежание на специални технически средства. Срещу него бе заведено следствено дело по чл. 339а от НК - ползване на специално техническо средство без разрешение за негласно събиране на информация. По рано през деня от РДВР в Русе съобщиха, че е приключила експертиза показала, че камерата в очилата на журналиста е специално разузнавателно средство.

Петканов: Журналистът има вина и трябва да понесе отговорност

Министърът на вътрешните работи Георги Петканов заяви във Велико Търново, че журналистът има вина и трябва да понесе своята отговорност дори и с превантивна цел. Според Петканов това не било първият подобен случай на ГКПП Дунав мост. Ако действителната цел на Бухнич е била събирането на информация за корупция, то тя е благородна, но начинът за придобиването ѝ е недопустим, обясни той.

Петканов обаче не смята, че журналистът трябва да понесе много строга санкция, защото действията му нямали сериозни последици.

Премиерът Симеон Сакскобургготски каза в парламента, че е разговарял по телефона с румънския си колега Адриан Нъстасе по случая, но отказа да даде подробности. Той коментира, че "нещата трябва да вървят по нормалния си начин като в две правови страни".

Бухнич: Българските власти бяха добронамерени

При излизането си от ареста румънският журналист заяви, че благодари на българските правосъдни служби за своевременно завършване на работата си. Той оценява, че прокуратурата, следствието и всички български власти са били добронамерени към него и тяхното поведение е било на ниво.

След завършване на случая той ще се върне към професията си на разследващ журналист, особено след като вече е известен, стана ясно от думите на Джордже Бухнич.

В четвъртък международната организация "Репортери без граници" осъди ареста на Бухнич. В послание до главния прокурор Никола Филчев организацията заявява, че румънският кореспондент е "жертва на абсурден и архаичен закон, който санкционира с абсолютно несъразмерна строгост използването на скрита камера - практика, която е често срещана при разследващите журналисти".

По повод ареста на Бухнич координаторът на румънското сдружение "Граждански медии" Виктор Ронча излезе с изявление, в което се казва:
"Кампанията за дезинформиране на ЕС от страна на България за уж изпълняването на критериите за членство доста лесно може да бъде осуетена от който и да било журналист, специализирал се в европейските дела. Желаем българските власти да се върнат към реалността и да разберат, че живеем в една нова Европа, една Европа, в която спазването на свободата на печата има много по-голямо значение, отколкото начинът за достигане на една цел със средствата на безпринципно лобиране", Сдружението е алармирало Европейската комисия, Съвета на Европа, ОССЕ, както и всички международни медийни и правозащитни организации за съдбата на задържания в Русе румънски журналист.

Коментирайки случая, адвокатът Михаил Екимджиев заяви пред радио Нова Европа в четвъртък , че проблемът е възникнал заради безумната разпоредба, по думите му, на чл. 339 а от НК, която дава възможност прокуратурата да подведе под наказателна отговорност "всеки, който държи специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация без съответно разрешение". На практика в тази квалификация попадат и фотоапаратите, и GSM-ите, и диктофоните, с които журналистите работят и не само те - всеки гражданин с фотоапарат и GSM също е потенциално застрашен от тази разпоредба, посочи адвокат Екимджиев.

Екимджиев каза пред радиото още, че в България не само че няма дефиниция за обществен интерес, няма и традиция в неговата защита.

Митниците опровергават твърденията на PRO TV за корупция

След задържането на Бухнич във вторник PRO TV обяви, че начинът на отношение към кореспондента Джордже Бухнич представлява злоупотреба и отмъщение от страна на българските митничари и на граничните власти. Медията припомня, че през септември четирима български митничари са се сдобили с досие след репортаж на PRO TV, който разкривал, че на митническите гишета редовните процедури се изпълняват само след като българският митничар получи по десет евро от всеки румънски турист.

По този повод агенция "Митници" разпространи в петък становище, че още на 29 септември е получила споменатия материал на PRO TV и по него е била назначена проверка на Инспектората на митниците.

Направени са срещи с ръководители на митница Кулата и Дунав мост, изискани са писмени обяснения от митнически служители, които биха могли да бъдат на работа по време на заснемането на кадрите, пише в становището. От агенция "Митници" поясниха, че в репортажа на румънската телевизия за "Гранична полиция Гюргево-Русе" всъщност били показани кадри от ГКПП Кулата, а в частта за Кулата - Промахон най-вероятно е заснет Дунав мост. "Вижда се пълното разминаване между дикторския текст и показаните кадри, което подсказва за целенасочен монтаж", се казва още в документа на агенцията.

Въпреки това от инспектората на митниците са разпознали на записа един митнически служител, на когото се предлагат няколко кутии със сок или друга напитка. За това свое деяние служителят е наказан дисциплинарно за нарушаване на етичните норми.

Всички останали заснети работни места и лица са очевидно от други гранични служби, а не на служители от агенция "Митници", се посочва още в становището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.