Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия блокира нов мандат на ОССЕ в Грузия

27 коментара
Наблюдателите от ОССЕ ще могат само да патрулират в Грузия през следващата година, ако техният мандат бъде променен в съответствие с настояванията на Москва, съобщи във вторник руският външен министър.

Преди ден Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) обяви, че пристъпи към закриване на мисията си в Грузия от 1 януари, след като Русия отказа да удължи съществуващия мандат заради спора около статута на подкрепяния от нея грузински сепаратистки район Южна Осетия.

"Мандатът не може да функционира нито в практически, нито в законов смисъл", заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтрес.

Западните страни казват, че наблюдателите на ОССЕ, които патрулират грузинската конфликтна зона с Южна Осетия, могат да сигнализират предварително за избухването на въоръжени сблъсъци и да разследват твърденията за посегателства върху етнически грузинци.

Лавров заяви на пресконференция, че Русия е внесла проект за нов мандат в ОССЕ – основната европейска организация за подпомагане и мониторинг на демокрацията и човешките права – и сега зависи дали другите членове на ОССЕ ще го одобрят. "Това не зависи от нас", каза Лавров.

Мандатът на ОССЕ изтича на 31 декември. Руските предложения за нов мандат са блокирани, тъй като Москва настоява организацията да признае Южна Осетия за независима държава – статут, който към момента е признат само от Русия и Никарагауа.

Великобритания, която е сред най-критичните към руските действия в Грузия, заяви, че ще държи Москва специално отговорна за сигурността в конфликтния район, след като блокира работата на наблюдателите на ОССЕ.

Русия се самоизолира по тази тема, заяви британският външен министър Дейвид Милибанд в специално изявление.

Русия започна контраатака в Грузия, след като през август Тбилиси се опита да си възстанови контрола върху Южна Осетия – малка територия в планините на Кавказ, която в началото на 1990-те се обяви за независима от централната власт.

Москва твърди, че е била принудена да предприеме въоръжени действия, за да защити цивилното население в Южна Осетия от грузинската агресия. Западът смята, че руската реакция е била непропорционална.

В Грузия бе разположен малък невъоръжен контингент от наблюдатели на ОССЕ и по-голям контингент на ЕС, като задачата им е да следят спазва ли се примирието.

Русия не допуска в Южна Осетия нито служителите на ОССЕ, нито тези на ЕС, което, според западните страни, оставя външния свят в неведение за случващото се в района.

Грузинските войски, които охраняват фактическата граница с Южна Осетия, са изправени лице в лице срещу руските части, което, според анализатори, създава реална опасност за въоръжен сблъсък.

Според правозащитни организации южноосетинските милиции, с подкрепата на руски сили, систематично рушат села на останалите в областта етнически грузинци, които са подложени на постоянен тормоз. Русия и Южна Осетия отричат.

ОСЕЕ поддържа мисия в Грузия от 1992 г., след боевете в Южна Осетия.

Ръководителят на мисията Терхи Хакала изрази разочарование от предстоящото ѝ прекратяване. След разговори във външното министерство на Грузия той каза, че е останала много несвършена работа.

В същото време назначеният от Кремъл председател на Следствения комитет към прокуратурата на Русия Александър Бастрикин заяви на пресконференция във вторник, че Тбилиси е организирал геноцид в Южна Осетия.

Грузинските военни предварително са планирали своята акция срещу Южна Осетия, разчитайки да останат безнаказани. Руското разследване по случая установи, че грузинската страна е използвала оръжия, забранени с международни конвенции, не само срещу мирни жители, а срещу осетинците като единна национална група, каза Бастрикин. "Станахме свидетели на геноцид", обяви той.

Сопред него са убити 162-ма цивилни южноосетинци, а не около 500, както твърдят властите в Южна Осетия. В конфликта са загинали и 48 войници от руския контингент за поддържане на мира в провинцията. През септември главният военен прокурор на Русия Сергей Фридински обяви, че убитите руски войници са 71, а ранените - 340.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mary
    #28

    Az pak biah v gruzia i vidiah kak rusnacite bombardirat mirni mgradove i sela, kak piani alkolici gavriat s mirnite hora i si prodoljavat. gruzia ne e napadala rusia a te sa doshli na gruzinskata zemia, ne Saakashvili a Putin i Medvedev triabva na topki da gi obesiat. Shtom tolkova sa zagrijeni tezi dvama putmedvedevi zashto ne dadat nezavisimost na Chechenia? ili ednite sa zaslujeni a drugite ne? ne triabva s dva arshina da merish. No rusia vinagi si e vodila dolna, kovarna i shovinistka voina.

  2. Българан
    #27

    Грузинските граничари били лице в лице с руската армия! Ами от това по - голяма гаранция за мир има ли? Грузинците вече няма да посмеят да нападат и да избиват осетинци и абхази!

  3. Веле
    #26

    Ченгесарът Българан е гарант за стабилното оченгесаряване на този сайт, а и на други сайтове вероятно, но там работи под други никове.

  4. българка
    #25

    Тъпако,що се вреш при нас?Навличаш си само присмех.Най-много някой да те напсува.

  5. Българин
    #24

    Гади ми се от подлоги като тебе.

  6. Стопер
    #23

    Нейната външна политика винаги се гради на разбиранията на властващите там диктатори. Няма нито един конфликт, който да е решен от руснаците. Щото изпращането на т.нар. "руски миротворци" в зоната на конфликт е все едно да гасиш огън с бензин...

  7. Koй e планирал?
    #22

    Руските военни предварително са планирали своята акция срещу Южна Осетия, разчитайки да останат безнаказани. Грузинското разследване по случая установи, че руската страна е използвала оръжия, забранени с международни конвенции, не само срещу мирни жители, а срещу грузинците като нация.

  8. bg
    #21

    da ti eba putkata maina gnusna hazarska.

  9. bg
    #20

    Maikja ti da eba svinska gjaurska.Loshite rusnaci sa prevzeli Berlin prez 1945g.,zashoto sa go bili planirali predvaritelno,a dobrite germanski nacisti ne sa prevzeli Moskva,zashtoto ne sa go bili planirali predvaritelno.Taka li be,da ti sera v ustata mrusna gjaurska?

  10. bg
    #19

    kakto se izkaza pederastkata sataninska svinja G.Bush.Pederastkite amerikanski demoni4ni svobodni masoni proporcionalno bombardiraha Hiroshima,Nagazaki,Korea,Vietnam,Serbia,Iraq.Pederastkite evrei v Izrael sushto sa mnogo proporcionalni.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.