Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия е твърдо решена да запази петролните си договори в Ирак

0 коментара

Русия е решена да запази договорите за разработка на иракските петролни находища, подписани от руски фирми, като в същото време започне нови проекти с европейски компании, предаде ДПА. Това съобщава в днешния си брой седмичното издание Мидъл Ийст Икономик Сърви.

В края на март руският външен министър Игор Иванов подчерта, че договорите между руските петролни фирми и иракското правителство са юридически обвързващи и трябва да останат изцяло в сила, въпреки евентуалните промени на режима в страната.

Руски компании също така обмислят възможността за съдружия с европейски петролни фирми, които също имат договори с Ирак, като например Тотал, Ени и Репсол. Администрацията на президента Джордж Буш обаче продължава да мълчи за бъдещето на иракските петролни договори.

Единственото, което Вашингтон казва, са общи изявления от типа, че петролът принадлежи на иракския народ и той трябва да е основният облагодетелстван от приходите от сектора. От юридическа гледна точка, ако САЩ не признаят валидните руски договорености, макар и подписани от режима на Саддам, това ще постави под въпрос неприкосновеността на договорите на чуждите инвеститори в Русия, коментира Флорънс Фий, президент на лондонска компания за рисково управление в енергетиката.

Чуждите инвеститори ще следят с огромен интерес решението на проблема, добавя Фий. Руските фирми се надяват да играят значителна роля в Ирак и във връзка с дълговете на Багдад към Москва от времето на СССР, които възлизат на 8 милиарда долара.

Един от примерите е най-голямата руска частна петролна компания Лукойл. Тя спечели правото да разработва находището Западна Курна в южната част на Ирак, чиито доказани резерви възлизат на 7,8 милиона барела петрол. Фирмата обаче все още не е започнала операции там заради санкциите на ООН.

През декември Багдад анулира договора на Лукойл с мотива, че споразумението за поделяне на производството не е изпълнено (всъщност Багдад бе разтревожен, че Лукойл пробва възможностите за подкрепа от страна на западни правителства за периода след свалянето на Саддам).

Лукойл продължава да смята, че договорът е валиден. Друга руска компания - Зарубежнефт, се надява да е основният конкурент за договора, оценяван на 2 милиарда долара, за южното иракско находище Бин Умар, който първоначално бе запазен за френската компания Тотал.

Освен това Зарубежнефт е най-големият превозвач на иракски суров петрол в рамките на програмата на ООН "петрол срещу храни", като от 1996 г. насам е превозила около 40 процента от общия обем на доставките. И Ирак и Русия притежават доказани петролни резерви от световна класа - съответно 112 милиарда и 50-110 милиарда барела, което сближава стратегическите им интереси в енергетиката и икономиката.

Москва е нетърпелива да затвърди ролята си на водещ независим /нечленуващ в ОПЕК/ производител и световен енергиен доставчик, ето защо руският достъп до нови производствени възможности - в или извън Русия, е от жизненоважно значение, заключава Фий.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.