Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и 5 бивши съветски републики създават военен съюз

0 коментара

Договорът за колективна сигурност /ДКС/, в който влизат Русия, Беларус, Армения, Киргизстан, Казахстан и Таджикистан, ще се преобразува в международна регионална организация за сигурност, наречена Организация на договора за колективна сигурност, съобщи ИТАР-ТАСС.

Това обяви руският президент Владимир Путин след края завършилото днес в Москва заседание на Съвета за колективна сигурност, състоящ се от президентите на шестте бивши съветски републики. До 1 ноември 2002 г. работна група от държавите-участнички в ДКС ще подготви проектодокументи на новата организация за сигурност.

Президентите на шестте страни от Договора решиха днес да подготвят създаването и на междудържавен орган за военно управление на ДКС.

За необходимостта от укрепване на военното сътрудничество между шестте страни говори беларуският президент Александър Лукашенко. Той изрази надежда, че Организацията на договора за колективна сигурност ще укрепне дотолкова, че с нея да се съобразява и да сътрудничи и организация като НАТО.

Новата организация на шестте страни е готова да си сътрудничи с други подобни обединения "както на Изток, така и на Запад", и по-специално с НАТО и с Шанхайската група, подчерта Путин. "Страните от ДКС си сътрудничат и поддържат приятелски връзки не срещу някого, а срещу заплахите, с които се сблъскваме", каза руският лидер.

Москва бе обсъждано и укрепването на Колективните сили за бързо реагиране, които ще действат в Средна Азия. На 15 юни в Бишкек ще започнат първите учения на силите за бързо реагиране, които по-късно ще имат учения и в Казахстан.

За нов председател на Съвета за колективна сигурност за срок от една година днес бе избран руският президент, който сменя на този пост арменския си колега Роберт Кочарян.

На заседанието днес бе одобрен и списък на доставките на военна продукция между държавите от Договора за 2003 г., които ще бъдат по единна, преференциална тарифа.

Всъщност, както отбелязва Асошиейтед прес, очакваше се създаването на общо военно командване под руски контрол да стане още днес. Агенцията свърза желанието за укрепване на военната роля на Москва сред бившите съветски републики със засиленото американско присъствие в Средна Азия след събитията от 11 септември.

Договорът за колективна сигурност бе подписан на 15 май 1992 г. в Ташкент от ръководителите на шест страни - Русия, Армения, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан. Целта бе след разпадането на Съветския съюз да се запази сътрудничеството между бившите съветски републики във военната област и в сигурността. През 1993 г. към договора се присъединиха Азербайджан, Грузия и Беларус, но през 1999 г. Грузия, Азербайджант и Узбекистан не подновиха членството си в договора.

Съобщението за преобразуването на Договора за колективна сигурност в организация за сигурност идва в дена на срещата на външните министри на страните от НАТО в Рейкявик, на която се очаква Североатлантическият алианс да одобри новия Съвет НАТО - Русия. В него Русия ще има равноправен глас по определен кръг въпроси, сред които информационните агенции отбелязват борбата с тероризма, неразпространението на оръжията за масово поразяване, отбраната срещу ракетно нападение, контролът на въоръженията, спасяването на море, както и планиране по граждански извънредни ситуации.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.