Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и НАТО на прага на нови взаимоотношения

0 коментара

Ако трябва кратко да изложа мислите си, едно изречение стига:
Време е да претворим в живота нашия съвместен замисъл. Позволете да поясня какво имам предвид. Аз мисля, че най-правилно би било да се обърнем към някои митове и заблуждения, които обкръжават, тази, на пръв поглед много проста, а всъщност много дълбока договореност между НАТО и Русия.

Северноатлантическият съюз и Русия са свадлива двойка. След завършването на студената война имахме доста разногласия, дори явно разминаване на мненията по такива събития като кризата в Косово, руската военна операция в Чечения, разширяването на НАТО и различни аспекти на болезненото изграждане на Русия като демократична страна. И може със сигурност да се каже, че ни предстои да водим още полемика, в която не може да бъде постигнато съгласие по всички въпроси.

Да се пренебрегват тези факти е все едно да се пренебрегва реалността. Но това в никакъв случай не трябва да омаловажава нещо по-важно и значително: онова, което ни обединява, многократно превишава другото, което ни разединява. През последните години постепено и често без да искаме започнахме да осъзнаваме този факт. След това обаче се случиха трагичните събития от 11 септември и ние веднага заедно им отговорихме. И обединени след това огромно престъпление, разбрахме една проста истина. Общата борба срещу заплахата от тероризма е огромна задача и ние трябва да я решаваме заедно. Всичките ни разногласия отстъпват пред тази задача.

Ние сме на прага на качествено нови отношения между Русия и НАТО. През декември нашите министри на външните работи приеха решение да създадат нов механизъм за осъществяване на тази промяна. Представителите на Русия и НАТО ще се срещат, консултират, обсъждат въпроси, ще вземат решения по цял комплекс взаимно съгласувани теми и ще ги изпълняват във формат "двадесет".

Няма да чакаме по-натъшното развитието на събитията, както вече това се случи в Москва, Ню Йорк и Вашингтон, а заедно ще работим за тяхното предотвратяване и ще се готвим да им се провивопоставим, ако се наложи, със съответните средства. Решени сме да излезем от рамките на консултациите и да си сътрудничим по всички въпроси, където има - както точно се изрази президента Путин - "логика на общите интереси".

Какво означава да работим във формат "двадесет"? Досега отношенията ни с Русия вървяха по формулата "19 плюс един" - деветнадесетте членки на НАТО работеха с Русия така, както ако бяха едно цяло, като предварително съгласуваха политиката си по всички въпроси преди да я обсъждат с руската страна. Съгласно новите споразумения за формат "двадесет" при обсъждането на редица ключови въпроси Русия ще бъде представена на масата на преговорите като равен партньор на деветнадесетте съюзници от НАТО. Това е същината на новия общ замисъл, който искаме да реализираме.

За постигането на това е нужно да се проведат сериозни срещи и преговори. Необходимо е точно да се определят елементите на новия механизъм. Въпреки мащаба на тази задача, аз все пак съм уверен, подобно на това което отбеляза руският външен министър Иванов в Лондон и Берлин, че ще можем да създадем новия механизъм "за" или "преди" следващата среща на министрите на външните работи на държавите от НАТО, насрочена за май в Рейкявик. Това е напрегнат график, но аз съм убеден: ако и двете страни проявят политическа воля, ние ще постигнем целите.

Създаването на новия съвет Русия-НАТО ще стане важна крачка напред, а не назад, както предричаха някои след първоначалните неопределени очаквания.

Генералният секретар на НАТО не взима решения по политиката на нашата организация - това е прерогатив на държавите-членки на НАТО, които взимат решения с консенсус. Смятам, че имам достатъчно информация, за да предскажа: Русия и НАТО няма да имат основания да се оплакват от липса на значими теми. Без съмнение въпроси като общата ни работа в борбата срещу тероризма, срещу растящата опасност от оръжието за масово унищожение, потенциалът от общия ни опит в противоракетната отбрана на театъра на военните действия, методите и технологията на осъществяване на военната реформа, научното сътрудничество и много други области на дейност от общ интерес ще осигурят работа на двадесетте.

Съюзниците от НАТО, така както и Русия, са изпълнени с решимост да дадат ново качество тези отношения. Щом като се споразумеем за тематиката на работата във формат "двадесет", представителите на Русия не само ще заемат мястото си заедно с членките на НАТО, но и ще участват във вземането на решения.

Означава ли това, че НАТО ще прекрати съществуването си във формат "деветнадесет"? Безспорно не. Държавите от НАТО са обвързани със задължения съгласно Вашингтонския договор. Има области като колективната отбрана, където съюзниците от НАТО трябва да продължават консултациите помежду си и да приемат решения, преди да преговарят за съвместни инициативи с Русия или друга държава-партньор. Но дори в тези области, където НАТО трябва да продължи да взема решения и да действа като НАТО, в новия съвет има голям потенциал за задълбочаване на сътрудничеството с Русия.

Нито една от страните не иска да жертва способността си да действа автономно. Русия не подава молба за влизане в НАТО и не иска да се намесва в решенията на НАТО в сферата на военната политика. От своя страна, и НАТО няма намерения да се опитва да натрапва на Русия каквито и да било насоки на политиката или ограничения. Основа на нашите отношения бе и ще бъде взаимното зачитане. Съюзниците от НАТО нямат скрити намерения. Главната цел на новото споразумение е да бъде включена Русия в тази дейност и да работим заедно!

Подозрителността е остатък от старото мислене и резултат от недостатъчни знания за НАТО. Аз с интерес се запознах с резултатите от скорошно изследване на общественото мнение, проведено в Русия. Поразяващи цифри съобщават руските средства за масова информация - 56 процента от руснаците признават чувство на страх, което изпитват към държавите от НАТО.

На тези в Русия, които продължават да имат подобни опасени, искам да напомня: постигнатото в нашите съвместни начинания досега говори само по себе си.

Седем години вече нашите военнослужещи заедно носят отговорността за установяването на мира и стабилността на Балканите. Нашите учени съвместно реализират множество проекти. Нашите експерти обменят ценна разузнавателна информация, свързана със заплахите на тероризма. Нашите военни подготвят и прилагат на практика процедури по търсене и спасяване на подводници (което е един положителните уроци, извлечени от трагедията с "Курск"). Наши специалисти в административната област (чиято дейност се финансира от бюджета на НАТО) съвместно консултират бившите военнослужещи в Русия по въпросите на преминаването на работа в гражданската сфера.

Това са само някои примери за това, как ние вече работим заедно. А тогава, когато се появят нови механизми, тези възможности ще нараснат още повече.

Затова, позволете ми, за задам един реторичен въпрос: не ви ли се струва, че това са отношения между надеждни партньори, обединени от логиката на общите интереси? Вместо заключение бих искал да направя едно малко признание.

Аз не знам в подробности, какъв вид ще има НАТО, да кажем, след десет години. Няма да рискувам да предсказвам в подробности и формата на отношенията между НАТО и Русия.

Абсолютно съм убеден обаче в едно. Ние имаме уникална възможност заедно да създадем едно по-добро бъдеще.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.