Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия иска достъп до големите държавни поръчки в България

0 коментара

Руската преса отбелязва посещението на българския премиер Симеон Сакскобургготски в Москва като посочва, че от него се очаква да допринесе за подобряването на българо-руските отношения и за реализирането на руските икономически интереси в България. На първо място сред тези интереси вестниците посочват продажбата на руско оръжие в България, доставката на ядрено гориво за Козлодуй, както и евентуалното дострояване от Русия на АЕЦ Белене.

Вестник Новые известия стига най-далеч в очакванията си, като изразява мнение, че посещението на бившия български цар и сегашен премиер на България може да стане начало на нов подход в отношенията на Русия и православните балкански народи. Според изданието смекчаването на позицията на София към Москва показва, че България е решила основните си външнополитически приоритети. Новые известия вижда българо-руските отношения в светлината на завръщането на Русия на Балканите, което е по-скоро част от нови отношения с ЕС, отколкото възстановяване на предишни връзки.

Под заглавие "Касянов го посети колега-цар", в. Известия помества кратък материал за първия ден от посещението на българския премиер Симен Сакскобургготски в Москва.

Известния извежда като най-важна предстоящата утре среща Касянов - Сакскобургготски, като я обвързва с реализирането на руските икономически интереси в България.

Сред тях вестникът посочва Лукойл, който се готви да строи нефтопровод от Бургас до Александруполис, както и намерението на София да модернизира авиацията си с руска помощ. Известия отбелязва освен това, че Русия има готовност да помогне на българите в усвояването на "мирния атом", като доставя ядрено гориво за АЕЦ Козлодуй и като издигне нова атомна електроцентрала на базата на недостроената АЕЦ Белене.

Материалът на Известия завършва с кратко интервю на Симеон Сакскобургготски, който отговаря на три въпрос на вестника. Представата си за отношенията между Русия и България, Сакскобургготски определя като дружески, партньорски и добросъседски. По-нататък българският премиер се присъединява към забележката на събеседника си, че българо-руските отношения през последните години не са били безоблачни, като добавя, че това не е нормално. Премиерът очертава членството на България в ЕС като приоритет, но отбелязва, че това не бива да пречи на развиването на отношения с Русия, която много години е била главен търговски и туристически партньор на страната.

Последният въпрос на Известия се отнася до съдбата на паметника Альоша в Пловдив. В отговор Симеон Сакскобургготски изразява лично мнение, че някои паметници трябва обезателно да останат, дори и само за да напомнят за определени периоди на историята.

Агенция РИА-Новости информира за сутрешната среща на българския премиер с главните редактори на водещи руски медии. Пред тях българският премиер е изтъкнал, че Русия и България имат поле за военно-техническо сътрудничество и е посочил, че поради ограничения си бюджет за страната ни е било "логично" да започне с модернизацията на руските самолети МиГ. Сакскобургготски обаче е изтъкнал , че електрониката за модернизирането по натовски стандарти ще доставят западни фирми.

Премиерът вижда перспективи и за друго военно-техническо сътрудничество, за което конкретни решения трябва да вземат специалистите от генералните щабове на двете страни.

Във връзка с ясно изразеното мнение на Москва, че разширяването на НАТО е ненужно, Симеон Сакскобургготски е подчертал, че след 11 септември е "старомодни да се представя" НАТО като "враждебна на Русия организация.

Електронното издание Политком прави преглед на българо-руските отношения от последните години, като отбелязва, че по време на управлението на правителството, което предшестваше кабинета на цар Симеон, отношенията между Москва и София окончателно се развалиха. Вина за това изданието вижда в две посоки. От една страна Русия не свикна бързо с външнополитическата самостоятелност на подчертано лоялната в социалистическо време България. В допълнение към това руският политически елит беше дезориентиран от завърналите се на власт бивши комунисти, които имаха доста добри връзки и икономически интереси в Русия. От друга страна Политком вижда в политиката на СДС за отдалечаване от Москва вътрешнополитическа задача: така се пресичаха финансовите източници на левите, а на електората се демонстрираше прозападната и проевропейска ориентация на новата власт.

Изданието отбелязва и различното отношение на двете страни към Косовския конфликт и към последвалата го интервенция на НАТО. Според електронното издание Политком всичко това е вече история и в момента няма никакъв повод за сериозни разногласия между Москва и София. Повод за този оптимизъм е подписването на споразумението Русия - НАТО, след което влизането на България в Алианса едва ли би могло да развълнува Москва. В заключение електронното издание напомня, че Русия има енергийни интереси на Балканите, които ще спомогнат за подобряването на отношенията, ако в България не виждат "ръката на Москва" зад всеки нов икономически проект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.