Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия напуска Международната космическа станция през 2024 година

8 коментара
Русия напуска Международната космическа станция през 2024 година

Русия ще прекрати ангажиментите си, свързани с Международната космическа станция след 2024 г., обяви днес Юрий Борисов, главен изпълнителен директор на Федералната космическа агенция "Роскосмос", цитиран от Франс прес.

"Ние, без всякакво съмнение, ще изпълним всички наши ангажименти към партньорите ни, но решението да напуснем МКС вече е взето", заяви Борисов на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията.

Борисов каза още, че "в рамките на посочения срок ще бъде поставено началото на строеж на руска орбитална станция" и определи проекта като главен приоритет за руската космическа програма.

"Бъдещето на руските пилотирани полети трябва да се основава преди всичко на една системна и балансирана научна програма, за да може всеки наш полет да обогатява познанията ни в космическата сфера", каза още Борисов.

Юрий Борисов бе избран да ръководи "Роскосмос" в средата на юли. Той замени на поста Дмитрий Рогозин, който стана популярен с острия си стил на поведение и изказванията си в националистически дух.

Преди да заеме този пост 65-годишният Борисов беше вицепремиер, занимаващ се с въпросите на военнопромишления комплекс на Русия, част от който е и космическата програма на страната.

"Това е огромна чест за мен, но и допълнителна отговорност", заяви Борисов пред Владимир Путин. "Космическите ни инициативи се сблъскват с трудности и възприемам като основна задача не да не пада нивото, а напротив - да вдигнем летвата, като осигурим необходимите космически услуги за руската икономика", подчерта той и даде за пример навигационните и комуникационните системи, както и преноса на данни.

Помолен за коментар по темата, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви за ТАСС, че "това решение е взето преди време".

През 2020 г. Русия изгуби монополното си положение в космическите полети (чрез своите ракети носители и корабите "Съюз" - остаряла, но все още надеждна техника) с появата на "Спейс Екс" на милиардера Илон Мъск.

Днешното решение на "Роскосмос" бе оповестено на фона на напрегнатите отношения между Русия и Запада, от които пострада и космическото сътрудничество помежду им.

Санкциите, въведени от Запада срещу Русия, засегнаха космическата ѝ индустрия, като има риск те да се отразят неблагоприятно и на Международната космическа станция и да се стигне до нарушаването на някои доставки за нея.

Сегашната ситуация обаче не попречи на "Роскосмос" да сключи споразумение с американската космическа агенция НАСА по-рано този месец за полети на американски астронавти с руски космически кораби, както и на руски космонавти със "Спейс Екс". Първите такива полети се очакват през есента.

Русия все още не е уведомила официално НАСА за намерението си да напусне Международната космическа станция (МКС) през 2024 г., каза високопоставена служителка на американската агенция пред Ройтерс.

Директорката на на Международната космическа станция от страна на НАСА Робин Гейтънс каза, че нейните руски колеги не са уведомили американската страна за подобни намерения, както изисква междуправителственото споразумение за МКС.

"Няма все още нищо официално", каза на пресконференция във Вашингтон Гейтънс пред Ройтерс и изтъкна: "Ние буквално сега го разбираме. Все още не сме получили нищо официално".

Попитана дали САЩ биха желали да видят Русия да се оттегли от МКС, Гейтънс отговори: "Не, категорично не. Те са добри партньори, точно както всички наши партньори, и бихме искали да продължим заедно в партньорство да поддържаме МКС".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #8

    Русия плаши гаргите, че ще напуснат.Много важно От целия сценарии на руснаците за напускането на станцията ще спечелят Сащ и техните западни партньори. Защото те са много по силни в технологично отношение и ноу хауто което притежават. Илон Мъск и Безос създадоха много технически възможности във ракетостроенето и чувствително изпревариха руснаците, хем по евтини, хем по модерни и съвременни. Видях на няколко пъти как ракетите на Мъск кацат с прецизна точност в океана на специалната площадка. Американските

  2. Jack Daniels
    #7
    Отговор на коментар #6

    Самоче тогава освен една фалшификация на полет нищо друго не се е случило.

  3. Liberal
    #6
    Отговор на коментар #5

    дори и с тези методи, пак ще бият американците, както го направиха на 12 април, 1961г.

  4. Козин Човков
    #5

    Модулите на новата станция ще са на основа на технологии от Москвич и Лада, а ракетите ще се изстрелват с ластичен ускорител.

  5. Jack Daniels
    #4

    Изглежда и батут нямат вече.

  6. ABV
    #3

    Да имаше как руZия да напусне галактката Млечен път!

  7. Rolo Tomassi
    #2

    Въпреки всички съмнения санкциите явно им се отразяват. Това от своя страна ще доведе до още по-голяма изолация на Русия от технологиите за изследване на космоса. Но щом са решили, че са си самодостатъчни, защо някой да им пречи.

  8. С напечатени рубли не може да се поддържа МКС!? ТРЯБВА ТВЪРДА ВАЛУТА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.