Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия не желае санкции срещу Иран

2 коментара
Русия не желае санкции срещу Иран

Санкциите не са нито най-добрият, нито единственият начин за решаване на проблема с възобновяването на иранската ядрена програма, заяви във вторник руският външен министър Сергей Лавров.

На пресконференция в Москва той каза, че компромисното предложение – иранският уран да бъде изпращан за обогатяване в Русия – все още е на масата.

В същото време Великобритания, Франция и Германия призоваха за спешна среща следващия месец на ядрения регулатор на ООН – Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

Ситуацията се изостри преди седмица, когато Иран разби печатите на МААЕ на три от инсталациите за обогатяване на уран с цел да възобнови производството, върху което бе наложен мораториум.

На среща в Лондон в понеделник, в която участваха Русия, Китай и американски представители, основните световни сили в ООН не успяха да постигнат съгласие как да се процедира с Иран. Великобритания, Франция и Германия казаха, че ще поискат среща на МААЕ на 2-3 февруари.

Агенцията може да отнесе въпроса към Съвета за сигурност на ООН, който може да наложи санкции.

Според руския министър Сергей Лавров, обаче, въпросът за санкции поставя каруцата пред коня. Трябва да направим всичко, за да получим максимална информация за ядрената програма на Иран в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), а Иран да направи повече от стореното досега.

Москва вече намекна, че губи търпение с Иран, но руският президент Владимир Путин даде да се разбере, че е привърженик на варианта иранският уран да се обогатява в Русия, което би позволило контрол върху процеса.

Според руския външен министър Сергей Лавров продължилите години международни санкции срещу Ирак не са довели до промяна в поведението на сваления президент Саддам Хюсен, предаде Ройтерс.

“Наша обща цел е да гарантираме да не се нарушава режимът за неразпространение на ядрените оръжия”, цитира АП руския министър.

Ако ние се борим за тази главна цел, ще можем да намерим колективен подход за решаване на този проблем, добави Лавров.

Пекин също даде знак, че предпочита дипломатическо решение пред санкциите. Говорителят на китайското външно министерство каза, че сега най-важно е всички страни да проявят сдържаност и да положат максимални усилия за възобновяване на преговорите между европейската тройка (Великобритания, Франция, Германия) и Иран, предаде Ройтерс.

Миналата седмица Китай заяви, че предаването на Иран в Съвета за сигурност може да усложни ситуацията.

Дванайсет процента от внасяния в Китай петрол е от Иран, а Русия получава 1 милиард долара от строителството на първия атомен реактор в Иран, отбелязва Ройтерс.

Говорителят на британския министър-председател Тони Блеър заяви във вторник, че Великобритания остава отворена за решаването на въпроса чрез преговори, което би избегнало предаването на Иран в Съвета за сигурност.

“Нашият идеален изход е дипломатическото решение”, каза говорителят, цитиран от АП. Той е уточнил, че дипломатическо решение означава придържане към международните задължения. Това е тест – ако някой, било то и Иран, иска да се намери решение, трябва да отговори на теста.

САЩ и европейската тройка се опитваха да притиснат Русия и Китай за отнасяне на въпроса в Съвета за сигурност.

Германският заместник-външен министър Гернот Ерлер определи разговорите като “трудни” и че те ще продължат, за да се реши каква да е ролята на ООН. Не можахме да се споразумеем каква да е актуалната цел на резолюция на МААЕ, нуждаем се от повече време, каза Ерлер, цитиран от АП.

Бордът на МААЕ ще реши дали да проведе среща в началото на февруари, но това зависи от различни критерии, включително въпросът със спешността на проблема, каза говорител на агенцията.

САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай са петте постоянни членки на Съвета за сигурност и имат право на вето върху неговите резолюции.

В същото време Иран заплаши с повишаване на световните петролни цени, ако му бъдат наложени санкции.

Страната е вторият по големина производител на петрол в ОПЕК.

Иран твърди, че ядрената му програма е единствено за производство на електроенергия, но САЩ и повечето европейски държави смятат, че се стреми към придобиване на ядрено оръжие. Преговорите между Техеран и европейската тройка стигнаха до “мъртва точка” миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Леся Украинка
    #2

    ги удари и реши въпроса.

  2. Милош
    #1

    се прави на интересен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.