Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия няма друг избор, освен да се сближи със Запада

0 коментара

Германия и Русия са сред петте най-значими държави в световната политика от 125 години насам. Добри или лоши, на отношенията между Германия и Русия открай време се придава огромно значение. Посоката, в която се развиват германско-руските отношения е важна за Европа като цяло, а и за Америка.

Днес обаче контекстът на взаимоотношенията е различен отпреди. Двете държави определиха себе си по нов начин. Освен това естеството на тяхната значимост в днешния свят е много по-различно, отколкото по-рано. За Германия членството в ЕС и НАТО придобива все по-голяма тежест. Германия доказа, че е стабилна и успешна демокрация. В същото време тя играе днешната си роля в света благодарение на убеждението, че способността за социални промени, за авангардни технологични решения и икономическо влияние играе не по-малка роля от военната и индустриалната мощ.

Руският контекст е по-различен.

Една национална държава извършва преход и се разграничава от историята си като велика сила. Геополитическата среда е неблагоприятна. На 145-те милиона руснаци противостоят 300 милиона враждебно настроени мюсюлмани в южните райони, а те са силно раздразнени от руската политика в Афганистан и Чечения. На Изток Русия граничи с Китай, страна с девет пъти по-многочислено население и пет пъти по-мощна икономика. До голяма степен руското влияние все още се основава на оръжието, което може да предизвика световна катастрофа, но не е много подходящо като политическо средство. Що се отнася до останалите, по-съвременни аспекти на влияние, Русия просто е една изостанала страна.

Ето защо чрез разширяването на ЕС и на НАТО вероятно ще се създаде по-голяма зона на мира, която систематично и бавно ще установява връзки с Русия. За Калининград ЕС ще трябва да постигне по-специални споразумения. Няма съмнения,че постоянното задълбочаване на руско-европейските взаимоотношения е в интерес и на двете страни. В близко бъдеще Русия едва ли ще стане членка на НАТО. Желателно е обаче да се намери подходяща форма на сътрудничество, което да се основава на съвместните действия, а не непременно на съвместно вземаните решения. Вероятно трансатлантическата общност ще се разшири и в нея ще се отстояват интересите както на Германия, така и на Русия.

Естествено има и някои пречки. Докато Русия се сближава с Европа, неосъветският режим на Лукашенко в Беларус трябва да отстъпи място на една истинска демокрация. Тъй като Русия има силно влияние в Беларус, тя само ще спечели, ако насърчи демократичния ѝ преход към истинска независимост.

Липсата на политически решения в Чечения влияе върху начина, по който Русия се самоопределя в Европа. В момента Америка и Русия се опитват да стабилизират положението в Централна Азия, само по себе си американско-руското сътрудничество символизира промените върху геополитическата карта на Евразия. На американската инициатива за мир в Близкия изток би могло да се даде тласък, ако тя се координира с Европа и Русия.

Когато изложих горните мисли на една руско-германска конференция в Москва, някои слушатели, особено сред руските военни, реагираха бурно. Защото ги изтълкуваха като доказателство за американските хегемонистки стремежи и причина за залеза на Съветския съюз. Утешава ме мисълта,че това са симптомите на трудния преход от фазата на влияние към новата реалност, когато Русия трябва да признае, че няма друг избор, освен да се сближи със Запада. Заради геополитическото си място тя няма алтернатива. Надявам се, че Русия ще извърви трудния път на прехода. Когато това стане, светът няма да има основания да очаква със страх нови германско-руски стълкновения или отрицателните последици от евентуалното сближаване на Германия и Русия. Докато Европа и Америка остават тясно свързани в трансатлантическата общност, която последователно и съзнателно се разширява на Изток, германско-руският диалог ще придобива съвсем ново историческо значение.

*Збигнев Бжежински- съветник на президента на САЩ Джими Картър по въпросите на националната сигурност в периода 1977 до 1981 г. , понастоящем преподава политология в университета Джон Хопкинс във Вашингтон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.