Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия посреща разширяването на НАТО с безпокойство, но и с оптимизъм

0 коментара

Разширяването на НАТО с трите балтийски страни - Естония, Литва и Латвия, предизвиква безпокойството на Русия, но буди и известен оптимизъм, смята Сергей Ястржембски, съветникът на руския президент Владимир Путин. Мнението си той изразява в интервю за чешкия в. Днес, цитиран от Франс прес.

С присъединяването си към НАТО трите бивши съветски републики се стремят преди всичко към "психологическо усещане за сигурност" и "чадър", който да ги предпази от историческите опасения, дълбоко врязани в съзнанието на балтийските нации, казва Ястржембски. Москва ще приветства влизането им в пакта, ако то им позволи да се избавят от тези стереотипи и внесат повече конструктивност в отношенията с Русия, добавя той.

Москва продължава да е противник на разширяването на алианса на изток, но влизането в пакта на Чехия, Полша и Унгария преди три години не стана причина за никаква нова заплаха за Русия, посочва Ястржембски.

Общите насоки в развитието на Русия отговарят на световните демократически ценности и на пазарната икономика; Москва не очаква заплаха от онези, които споделят същите ценности, допълва съветникът на президента Путин.

Първата вълна на разширяването съвсем не направи пакта по-ефикасен, доколкото НАТО не бе в състояние да възпрепятства атаките срещу САЩ и дори - като институция - да стане съставна част на антитерористичната коалиция в Афганистан, заявява Ястржембски.

В крайна сметка Русия като партньор в тази коалиция бе по-полезна за САЩ, отколкото цялата НАТО, подчертава той.

Трите балтийски страни, които влязоха в НАТО - Литва, Латвия и Естония - трябва колкото е възможно по-скоро да се присъединят към Договора за съкращаване на обикновените оръжия в Европа, каза пред журналисти руският военен министър Сергей Иванов.

Русия по принцип "спокойно се отнася към процеса на разширяване на НАТО, тъй като не е член на тази организация и няма намерение да влиза в нея", каза още Иванов, цитиран от ИТАР-ТАСС. В същото време той подчерта, че Москва я "вълнува" какво става с балтийските страни.

Руският министър заяви, че ако те се присъединят към договора, това ще укрепи стабилността в Европа, "особено на Север и Северозапад", където според Иванов от военна гледна точка положението е "едно от най-неблагоприятните в Европа".

Говорителят на външнополитическото ведомство Генадий Яковенко отбеляза, че Русия признава в НАТО важен участник в процесите в евроатлантическия регион, който сериозно влияе на сигурността. Без Русия обаче не е възможно да бъдат решени проблемите с предизвикателствата на новия век. Русия и НАТО са еднакво необходими една на друга, смята Яковенко.

Русия поддържа нормални двустранни отношения с кандидатите за членство в НАТО и присъединяването им към блока няма да има негативни последствия за двустранното сътрудничество, посочи председателят на Съвета на федерацията Сергей Миронов.

В близките две десетилетия НАТО ще се занимава със "смилане" на новите членове, смята "Независимая газета". Сериозен разкол в съюза може да предизвикат бъдещи остри сюжети по Ирак или Северна Корея, смята вестникът.

Китай не възразява срещу разширяването, но и сериозно обмисля какво да прави по-нататък, защото след създаването на Постоянния Съвет Русия- НАТО, северноевропейският съюз се приближава и към китайските граници. Голямо главоболие в бъдеще може да се окаже Средна Азия, смята "Независимая газета".

"Известия" напомня, че Латвия и България са били упреквани за недостатъчните мерки за укрепване на сигурността. България едва ли може да предложи на съюза нещо повече от въздушното си пространство и черноморските пристанища, а трите прибалтийски страни с население от 5 милиона едва ли могат да съставят боеспособен батальон, пише "Комсомолская правда".

През последната година руската позиция постепенно еволюира от пълно отричане на необходимостта от примане на нови съюзници в Североатлантическия договор, до престорено безразличие. Москва се противопоставяше най-много на членството на трите прибалтийски републики, но беше принудене да го приеме.

Повратна точка в отношенията между НАТО и Русия бяха срещите Буш - Путин в първата половина на тази година. Тогава беше постиганото споразумение за създаване на специален консултативен Съвет НАТО - Русия и за осъществяване на съвместни дейности - мироопазващи операции, борба с тероризма и разпхространението на оръжия за масово поразяване. След терористичния акт в руската столица миналия месец Москва и Вашигтон се сближиха и в оценките си за заплахата от тероризъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.