Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия призна, че е загубила европейския петролен пазар

46 коментара
Руска рафинерия

Русия продава едва 4-5% от петрола и петролните си продукти за Европа, което е десет пъти по-малко, отколкото преди година, когато бе европейското петролно ембарго влезе в сила. Това призна руският икономически вицепремиер Александър Новак.

Преди въвеждането на санкциите в началото на 2023 г. Русия изнасяше 40-45% от петрола и петролните си продукти за ЕС. В настоящата ситуация Кремъл продава най-много на Китай, където се реализират около половината от изнесените количества. На второ място е Индия с 40%, която е най-големият вносител на руски петрол по море.

Намаляването на износа на петрол и петролни продукти за ЕС може да има сериозни последици за руската икономика, защото намалелият брой клиенти оказва натиск върху цените, при които Кремъл може да продава. Износът на петрол и газ формират значителна част от руския държавен бюджет.

По данни на Росстат, цитирана от БГНЕС износът на петрол и петролни продукти през първата половина на 2023 г. е нараснал със 7.8% на годишна база. Тези данни обаче показват само част от картината, тъй като Русия е изправена пред редица предизвикателства, включително санкциите и енергийната криза.

В същото време стана ясно, че Русия има проблеми с плащанията, които водят до забавяне на доставките на руския суров петрол за Индия. Това е принудило Indian Oil Corp (IOC) да купува повече петрол от Близкия изток.

IOC е най-голямата рафинерия в Индия и е собственост на държавата. Тя има договор за закупуване на всички видове руски петрол от руския петролен гигант Роснефт.

IOC е трябвало да получи шест пратки от края на ноември до декември, но тези товари не са били доставени. Един от танкерите, които осъществяват доставките - NS Century, попадна под санкциите на САЩ на 16 ноември.

IOC плаща за доставките на руски петрол с дирхами, валутата на Обединените арабски емирства, откакто индийското правителство посъветва всички свои държавни рафинерии да преминат от китайски юани към дирхами.

Плащанията на IOC са били забавени, тъй като Sakhalin-1 LLC, дружеството на Роснефт, което доставя петрол сорт "Сокол" на IOC, не е успяло да открие банкова сметка в ОАЕ, която да приема плащания в дирхами.

Министерството на петрола на Индия обяви на парламентарен панел през декември, че държавните петролни компании имат затруднения да плащат за доставките на руски петрол, тъй като банките не могат да обработват плащания в щатски долари.

Според властите Индия спазва горната граница на цените на Г-7 от 60 долара за барел за руския петрол, внесен по море.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #46

    Няма страшно , ЕС пак ще кацнат на кранчето.

  2. Bлaдo
    #45

    няма нищо незакономерно в това, че русиъ е изгубила Европейския пазар... Малко е странно само това, че русия признава за ниритания си зад...ен дЖоп...

  3. ABV
    #44

    "— За това ще започнем да мислим след четиридесет и пет дни — каза полковникът. Жена му се отчая. — А дотогава какво ще ядем? — попита тя, като хвана полковника за яката на фланелата и силно го разтърси. — Кажи ми, какво ще ядем? На полковника му бяха нужни седемдесет и пет години — всичките седемдесет и пет години от живота му, минута по минута, — за да стигне до този миг. Той се почувства чист, ясен, непобедим, когато отговори: — Лaйна." Париж, януари 1957, „Няма кой да пише на полковника“, Габриел Гарсия Маркес

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #43
  5. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #42
  6. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #41
  7. полк. Дрангов
    #40

    С други думи: nasirane на кочината!

  8. Г. Димитров
    #39
    Отговор на коментар #33

    А Европа, Бусманци, през последнните 25 години придоби доста по-европeйска идентичност, така ли :-) Я иди в Лондон, Париж, Брюксел, Дъблин....та да видиш процъфтяващо джамахирийство...

  9. В и К
    #38
    Отговор на коментар #32

    Руската кочина е на първо място за необосновано обичана държава от българските русофили в целия свят.

  10. бай Сандю
    #37
    Отговор на коментар #32

    Fuск-чо, ти изби рибата с "високия руски стадарт и инфраструктура". Палачинката се обърна и за Путюво съжаление се сдобиха ниви "братя". Само дето са малкия брат, а големите братя - Китай и Индия вече им набиват канчето. Всичко се връща тъпкано!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.