Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия разкритикува ситуацията в Косово

0 коментара

Постоянният представител на Руската федерация в ООН Сергей Лавров изрази сериозна загриженост във връзка с "очевидната неспособност на косоварите да поемат управлението на областта", предаде ИТАР-ТАСС.

На официално заседание снощи на Съвета за сигурност на ООН, посветено на положението в Косово, Лавров подчерта, че на територията на областта се е образувал "властови и институционален вакум".

Това положение потвърждава, че състоялите се през ноември 2001г. избори явно са били преждевременни, заяви руският дипломат.

Заедно с това напълно очевидно е, че тяхното произвеждане не е подобрило ситуацията в областта на сигурността на неалбанското население, заяви постоянният представител на Русия в ООН.

В Косово, както и преди, може да бъдеш убит само за това, че говориш на сръбски, каза Лавров.

Освен това изборите, въпреки очакванията на ръководството на мисията на ООН в Косово и международните сили за сигурност КейФОР, не укрепиха позициите на умерените косовски лидери, посочи Лавров. Напротив, тези умерени лидери стават обект на преследване от страна на бившите лидери от Армията за освобождение на Косово, добави руският дипломат.

Във връзка с това Лавров призова главния администратор на ООН в Косово Михаел Щайнер по-активно да координира усилията на мисията на ООН и на КейФОР за изкореняването в областта на всякакви форми на насилие и недопускането на проникване на престъпни елементи в ръководните структури.

Без тези неща всякакви опити за създаване на действително жизненоспособни изпълнителни органи на властта в Косово няма да дадат резултат, каза Лавров.

След провеждането на изборите в Косово в края на миналата година съперничеството между Ибрахим Ругова, определян като умерен албански лидер, и Хашим Тачи, който е бивш командир на АОК, блокира избора на президент на областта, а оттам и формирането на косовско правителство и формиране на институции на самоуправление на областта.

Междувременно в пресата в Белград и Прищина на няколко пъти се появяваха съобщения, че е постигнато споразумение, съгласно което Ругова ще получи подкрепа от Тачи за избора си за президент на Косово. Срещу това Ругова се бил съгласил да номинира бившия командир на АОК за премиер на Косово. Последното подобно съобщение е от началото на тази седмица и твърди, че споразумението ще бъде официално обявено в четвъртък.

52-годишният германец Михаел Щайнер бе номиниран през януари за главен администратор на областта.

След пристигането си в Прищина той призова албанските лидери, които са получили подкрепа на изборите, да поемат отговорността на управлението на областта.

Щайнер е третият главен администратори на ООН в Косово. Първи беше французинът Бернар Кушнер, който беше наследен от датчанина Ханс Хекеруп.

В края на 2001 г. Хекеруп подаде оставка от поста, като се мотивира с лични причини.

Тогава наблюдателите отбелязаха, че оставката вероятно е мотивирана от задънената улица, в която албанските лидери вкараха опитите за формиране на легитимни косовски институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.