Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия се отказа да разширява границите си със страните от НАТО в Балтийско море

9 коментара
Пристанището на град Балтийск

Руските власти се отказаха от идеята за едностранно разширяване на териториалните води на страната в Балтийско море близо до границите с четири страни от НАТО - Полша, Литва, Естония и Финландия.

Проект на правителствено постановление за преразглеждане на географските координати на държавната граница, публикувано във вторник, 21 май, изчезна от портала за нормативни актове в сряда, съобщава The Moscow Times. На официалната правителствена страница на уебсайта rules.gov.ru се съобщава, че "проектът е свален". Мотивите за това решение не бяха посочени.

Според документа, изготвен от Министерството на отбраната, Русия възнамеряваше да обяви за свои вътрешни морски води част от акваторията в източната част на Финския залив, както и в близост до градовете Балтийск и Зеленоградск в Калининградска област.

За тази цел беше планирано да се променят географските координати на точките, определящи положението на изходните линии, от които се измерва ширината на териториалното море на Руската федерация, и частично да се признае за недействително постановлението на Съвета на министрите на СССР относно държавните граници в Балтийско море, което е в сила от 1985 г.

Настоящите географски координати "не отговарят напълно на настоящата географска ситуация" и след тяхното уточняване "преминаването на държавната граница на Руската федерация по море ще се промени", се казваше в документа.

Малко преди премахването на проекта държавната агенция РИА Новости, позовавайки се на източник в руското външно министерство, съобщи, че "не е имало и няма" планове за промяна на границите на Русия в Балтийско море.

Русия няма намерение да преразглежда границите си в Балтийско море, своята изключителна икономическа зона или континенталния си шелф, съобщи РИА, като се позова на "военно-дипломатически източник".

Предложението за обновяване на координатите на границите на Русия в Балтийско море не е политически мотивирано, въпреки че нивото на конфронтация в региона изисква мерки за гарантиране на сигурността на страната, каза пред ТАСС говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

"Не, тук няма нищо политическо, въпреки че политическият климат се е променил сериозно оттогава", заяви Песков в коментар за публикувания по-рано законопроект.

"Виждате ескалацията на напрежението, степента на конфронтация, особено в Балтийския регион. Разбира се, това изисква от съответните ни служби да предприемат подходящи мерки за гарантиране на нашата сигурност", посочи той.

Инициативата на Министерството на отбраната, която стана известна едновременно с началото на учения по използване на тактическо ядрено оръжие, предизвика остра реакция в страните от НАТО.

Латвийското външно министерство я нарече "планирана провокация с цел ескалация", чиято цел е "сплашване на съседните страни" и техните граждани. Литовският външен министър Габрелиус Ландсбергис обвини Москва, че се опитва да "всее страх". Това е очевидна ескалация срещу НАТО и ЕС, която изисква адекватен и твърд отговор, каза той.

Финландският външен министър Елина Валтонен призова Русия да спазва Конвенцията на ООН по морско право, която урежда въпросите на бреговата линия и териториалните води. Тя свърза решението на Москва с "хибридни" операции и каза, че Финландия ще следи ситуацията.

По-рано балтийските страни, както и ключови европейски държави, включително Великобритания, Германия и Франция, предупредиха, че Владимир Путин може да влезе в пряк военен конфликт с НАТО. За целта Кремъл проведе реформа на руските военни окръзи, като възстанови Ленинградския военен окръг, пишат експерти от Американския институт за изследване на войната (ISW).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БГаньо
    #9
    Отговор на коментар #3

    Т.нар. президент на РФ същото говореше и за Украйна, а пък я нападна. Не Западът настоява Украйна да се бие да последния украинец, а Путин иска да унищожи украинската държава и идентичност, тоест той ще разрушава Украйна и избива украинците, докато и последният украинец не си признае, че е руснак. А точно Западът няма никакъв интерес Украйна да се бие до последния украинец и да загуби войната. Срамота е така да се изопачават очебийни факти и истини, които се случват пред очите ни. Така изопачавате и историята и младите вярват, защото не са били свидетели.

  2. БГаньо
    #8

    "Любезното" искане на СССР за "корекция" на границата с Финландия през 1939 г. бе последвано от съветско-финландската война...Какво още трябва да стане, за да разберем, че Путин прилага абсолютно същите номера като на Сталин и че войната няма да ни се размине, ако не го спрем в Украйна? И ако си мислим, че още сме в 1938 г., то Путин вече посреща новата 1939 г., а часовникът сочи 12 без 5.

  3. anton nikolov
    #7

    Путлер изпробва реакцията на Запада.

  4. anton nikolov
    #6
    Отговор на коментар #3

    Путлер какво търси в суверенна Украйна ?

  5. Jack Daniels
    #5

    Кои ли вярва на ПЕСков? Обаче Финлания и Естония могат така да рзширят гранниците си че руZZкия башлтийски флот ще може да обокаля само в Ладожкото езеро о малка част от Финският залив. А ако Полша и Швеция решат да направят същото тогава .... "Прощай Калининград!" "Ну здравствуй Кьонингсберг!"

  6. В и К
    #4
    Отговор на коментар #3

    Когато кремълското чикатило ви каже "добър ден" - палете лампите!

  7. magda.shishkova
    #3

    Президентът на РФ няколко пъти повтори, че РФ няма да напада никоя държава , нито от източния блок , нито на членове на НАТО. РФ неколкократно покани да се седне на масата на преговорите с Украйна. Обаче САЩ, НАТО и ЕС настояват Украйна да се бие до последния украинец / нали не умират техни войници/.

  8. The Rock
    #2

    Ха ха ха !!! Жалка руска сган!!! Два ядрени удара върху Ленинград и Москва, ще решат проблема на Украйна!

  9. Един препатил
    #1

    Де, дръво, де!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.