"Днес можем да отбележим, че някои от транзитиращите страни създават препятствия за транспорта на енергоресурси, явявайки се членове на Енергийната харта, и затова към тях може да се предприемат дисциплиниращи санкции “, обясни Лавров.
Той заяви още, че Москва принципно не е против хартата, но е недоволна от някои от нейните приложения.
Русия е подписала Енергийната харта, на не я ратифицира, настоявайки за изменения на документа, които ще създадат ясни правила за взаимоотношенията между износителите и потребителите на енергоресурси, както и страните, обезпечаващи транзита.
През последните две години Русия имаше проблеми със страни,през чиято територия минават руските енергийни доставки за Западна Европа. В началото на януари 2006 г. Украйна отказа заплати исканата цена на руския газ и временно бяха спрени доставките ѝ. Година по-късно същата история се повтори с Беларус, която въведе допълнителни мита за транзита на руския петрол.
В същото време стана ясно, че Русия може да участва в управлението на украинските газопроводи, по които преминава почти цялото количество руски природен газ за Европа. Това заяви украинският вицепремиер и министър на финансите Микола Азаров в интервю за броя от понеделник на "Время новостей", цитирано от Франс прес.
"Става въпрос за общо управление на газопроводите срещу изгодни условия за тяхната модернизация, която в момента се финансира от украинските данъкоплатци", заяви Азаров, който е един от лидерите на про-руската правителствена коалиция.
Въпросът за контрола на украинската газова система е ключов за Москва, тъй като 80 процента от износа на природен газ за Европа преминават през Украйна.
Идеята да се "обединят украинските и руските газови активи" в замяна на осигуряване на украински достъп до производството на газ в Русия беше предложена от руския президент Владимир Путин през миналата седмица. Украинският държавен глава Виктор Юшченко обаче се отнесе резервирано към този проект, като заяви, че е твърде рано той да бъде обсъждан.
Азаров от друга страна изключи изцяло възможността за продажба на украинските газопроводи на трети страни. Той подчерта, че политиката на "конфронтация с Русия", която според него води прозападната част от управляващата коалиция в Киев, не е благоприятна за Украйна.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент