Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руските реактори остават единствен вариант за АЕЦ "Белене"",N

0 коментара

Руските реактори остават единствен вариант за втората атомна централа в България, след като Агенцията за ядрено регулиране обяви, че няма да лицензира канадските реактори "Канду" заради несъответствие с българското законодателство.

Два от трите консорциума, проявили досега интерес към проекта АЕЦ "Белене", предлагат модифициран вариант на руския тип реактор ВВЕР 1000. Това са чешката "Шкода" заедно с американската "Ситибанк" и италианската "Уникредито", както и руската"Атомстройекспорт" съвместно с френската "Фраматом". Офертата на третия кандидат - канадската AECL съвместно с италианската "Ансалдо нуклеар", американската "Бехтел" и японската "Хитачи", се основава на канадската технология "Канду".

Ако канадският консорциум спечели търга, Агенцията за ядрено регулиране няма да издаде лиценз, обяви в понеделник зам.председателят на ядрения регулатор Борислав Станимиров.

Той обясни, че българското законодателство е поставило изисквания към всички реактори по отношение на коефициентите на реактивност - така наречената вътрешна самозащита. За тях се изисква да бъдат отрицателни във всеки един режим на работа.

Коментирайки предварителната информация, че AECL ще предложат реактори "Канду - 6", Станимиров каза, че при тях има паров коефициент на реактивност с положителни стойности, което противоречи на изискванията за безопасност на българското законодателство.

Агенцията няма да си позволи да наруши закона и да издава каквито и да било разрешения за проекти, които не отговарят на изискванията, на нормите и правилата за ядрена безопасност, заяви Станимиров.

Канадските "Канду" произвеждали по-скъп ток от руските ВВЕР

Същият извод - че канадските реактори не отговарят на българските изисквания, е записан и в технико-икономическия анализ на консултантската фирма "Парсънс", съобщи в понеделник министърът на енергетиката Милко Ковачев. "Парсънс" консултира НЕК по проекта АЕЦ "Белене".

В доклада си "Парсънс" препоръчва довършване на размразената от кабинета Сакскобурггтоски централа с два 1000-мегаватови реактора от водно-воден тип. Според консултантите, въпреки че канадските реактори "Канду 6" могат да бъдат лицензирани в някои страни, българските норми за безопасност забраняват този тип реактори у нас заради някои техни технически характеристики.

В доклада е записано също, че в сравнение с руския тип реактори ВВЕР, всички разгледани варианти на канадската технология "Канду" са с по-ниска норма на възвръщаемост и по-висока цена на произведената енергия.

Ковачев обещава конкурс за избор на технология

В понеделник министърът на енергетиката обяви, че технологията да строителството на АЕЦ "Белене" ще се определи чрез конкурс, в който ще станат ясни и конкретните оферти на кандидатите.

Консултантът "Парсънс" препоръчва изграждането на АЕЦ "Белене", но не е негова задача да определи типа реактор, който ще се строи на площадката на замразения в началото на 90-те години ядрен обект, заяви Ковачев. По думите му, в доклада на консултанта е направен преглед на "цяла гама от реактори - водо-водни - и руско производство, и друго производство - широка е гамата от анализираните възможни технологии".

"Ние искаме да има конкурсна процедура, в която да видим отделните проекти на кандидатите и какво ще предложат. Затова е необходим и критерий цена и безопасност, за да може тези, поначало предварителни данни, да бъдат проверени през един конкурентен механизъм", каза още министърът на енергетиката.

Ковачев изрази надежда, че графикът за АЕЦ "Белене" ще бъде спазен и технологията за строителството на втората атомна централа в България ще бъде избрана през тази година.

Той обаче не коментира условието на ядрения регулатор, че канадската технология е неприложима у нас според българското законодателство.

В началото на септември канадската компания AECL обвини българското правителство в непрозрачна процедура по избора на технология за втората атомна централа в България. Неофициално министерството на енергетиката тогава свърза обвиненията и евентуалния отказ на канадците от участие с факта, че вероятно предложената от тях технология няма да бъде класирана сред предпочитаните. От министерството нееднократно даваха сигнали, че руските реактори ВВЕР 1000 със западните им модификации са най-подходящи за новата АЕЦ.

При това положение остава неясно защо българското министерство на енергетиката по принцип започна да води разговори с канадската държавна компания и я покани за участие в процедурата за АЕЦ "Белене", след като предлаганите канадски реактори "Канду" - с които работи румънската АЕЦ "Черна вода" - не отговарят на българското законодателство.

Името на канадската компания нашумя през тази пролет след анонимно писмо, в което се твърдеше, че български правителствени служители са искали подкуп, за да предпочетат AECL за инвеститор в АЕЦ "Белене".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.