Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руският премиер "";разтревожен"" от атаката срещу Юкос

0 коментара

Фондовият пазар в Москва откри днес търговията при по-високи стойности на акциите след големия срив през последните дни, последвал ареста на водещия руски бизнесмен, шеф на петролния гигант Юкос Михаил Ходорковски по обвинения в измама и решението на руската прокуратура да запорира контролния пакет от акциите на Юкос.

Междувременно руската прокуратура вдигна запора върху част от акциите на петролната компания, които блокира в четвъртък в хода на криминалното разследване. Прокуратурата освободи 4.5% от 44 - процентния замразен дял.

Размразените акции, от които 2% са на Юкос, според прокуратурата принадлежат на частни лица, които не са свързани с делото срещу Ходорковски и партньорите му.

Това стана след като чуждите съветници в борда на Юкос заявиха, че предприемат лобистки натиск сред западните правителства в полза на атакуваната руска компания, а руският премиер изрази безпокойство от запорирането на акциите.

Според анализатори ударът срещу Юкос и Ходорковски е създал най- сериозната политическа и икономическа криза в Русия за трите години, откакто Путин е на власт.

В ранния следобед в петък акциите на Юкос успяха да възстановят стойността си след понижението им в последните дни.

Хардлайнерите взеха превес в Кремъл

Покачването на акциите стана след новината за назначаването на нов шеф на канцеларията на президента Путин. Това е Дмитри Медведев, който има ключова роля за формиране на икономическата политика на Кремъл и е смятан за президентски човек. Той поема поста от Александър Волошин - последната фигура в Кремъл от ерата на Борис Елцин.

Кореспондентът на Би Би Си в Москва посочва, че изглежда, назначаването на Медведев е подействало успокояващо. Оставката на Волошин се тълкува като победа на твърдолинейните в Кремъл, много от които са бивши офицери от КГБ, повишени от президента Путин.

Руският премиер е "дълбоко обезпокоен"

Руският премиер Михаил Касянов заяви днес пред журналисти, че е "дълбоко обезпокоен" от налагането на запор върху акциите на петролната компания ЮКОС, предаде ИТАР-ТАСС.

По думите на Касянов блокирането на акции на частна компания, които се търгуват на световните борси, е "ново явление и е много трудно да се определи какви ще са последиците от него". Затова премиерът се затрудни да оцени как това събитие ще се отрази на руската икономика.

Изявлението на Касянов прозвуча като предизвикателство към президента Владимир Путин, който в понеделник категорично предупреди кабинета да не се меси в работата на прокуратурата.

Вчера Путин се опита да успокои инвеститорите, като покани водещи руски и чужди бизнесмени в Кремъл и ги увери, че текущото разследване срещу Юкос и ареста на Ходорковски не означават дълбока промяна в политиката на руското правителство.

Волошин, който напусна поста ръководител на президентската администрация, беше смятан за поддръжник на бизнеса. Според публикации в руската преса, които не бяха потвърдени от Кремъл, той е решил да се махне в знак на протест срещу ареста на Ходорковски.

Почти половината московчани смятат, че арестът е "политически"

Ново проучване на общественото мнение в Москва показва, че гражданите са разделени относно значимостта на аферата с Юкос, предаде Си Ен Ен. 19% са изненадани от ареста на финансовия магнат, 18% подкрепят това действие, а 18% са "притеснени, разтревожени и разгневени" от случващото се.

Седем на сто от запитаните твърдят, че са "щастливи" от ареста на Ходорковски.

Задържането на Ходорковски предизвика страхове от ренационализация в Русия. Четиридесет и шест на сто от анкетираните смятат, че арестът е политически мотивиран, една 16 % казват, че не е. Статистическата грешка в проучването е 4.5%.

Самият Ходорковски и наблюдатели смятат, че арестът на най-богатия бизнесмен в Русия е политически мотивиран, тъй като Ходорковски подкрепя опозиционни на Путин партии въпреки волята на Кремъл олигарсите да не се месят в политиката.

Според Борис Березовски, друг руски олигарх, който е преследван от Кремъл и който живее в изгнание в Лондон, атаката срещу Юкос не е изненадваща:

"Всеки, който се опитва да бъде независим и да използва тази независимост за политически цели, ще бъде смазан. Това, което става в момента, отговаря напълно на логиката на политиката на Путин" - заяви за Би Би Си Борис Березовски.

Държавният департамент на САЩ е обезпокоен

Междувременно Държавният департамент на САЩ изрази безпокойство за човешките права в Русия и "пристрастието" на съдебната система след арестуването на шефа на Юкос Михаил Ходорковски, съобщи Асошиейтед прес.

"Обезпокоени сме от начина, по който се упражняват и зачитат законите и основните свободи на руските граждани", заяви говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър. Той се въздържа да спомене по име руския президент Владимир Путин, чиито най-близки помощници, както се предполага, стоят зад задържането в събота на Ходорковски, отбелязва АП.

Посолството на САЩ в Москва следи отблизо развитието на събитията, каза Баучър и добави: "Мнозина смятат, че става дума за селективен подход на правосъдието, но ние не разполагаме все още с всички факти."

Според Стюарт Айзенстат, бивш зам.-финансов министър на САЩ и член на борда Международния съветнически борд на компанията, която контролира Юкос, членовете на борда се готвят да използват влиянието си във Вашингтон, Лондон и Берлин, за да дадат подкрепа за атакуваната компания.

Национализация заплашва руския бизнес

По делото Юкос е арестуван не просто един олигарх, а петият по влиятелност политик в Русия, отбелязва Независимая газета. Вестникът цитира регионална агенция, според която предстои оставка на защитилия Ходорковски Анатолий Чубайс - шеф на руската Единна енергийна система.

Според аналитици руският пазар катастрофално ще се срине. Второстепенен е въпросът защо точно Юкос се озова в центъра на събитията, пише в Московский комсомолец известният икономист Гавриил Попов.

Според него става дума за опит на Кремъл да завземе контрола върху доходите от природните богатства на Русия - на първо място петрола и газа. Онзи, който го стори, ще превземе всичко - и депутатите, и администрацията, и медиите.

Случаят с Ходорковски може да увеличи двойно и тройно размера на "капиталите бегълци" от Русия в сравнение с предходното тримесечие, пише Новие известия.

Освен ако руските власти не успеят да убедят чуждестранните инвеститори, че няма причини за паника и арестът няма да стане прелюдия към нови арести на бизнесмени и масово преразглеждане на резултатите от елцинската приватизация, допълва вестникът.

Според Комсомолская правда обаче "западните гешефтари" сега са готови по-щедро да инвестират парите си в Русия, защото им харесва в страната да има стабилна, здрава власт и "президентът в Русия да не се огъва под бремето на олигарсите". Генералната прокуратура събуди призрака на финансовия крах в Русия, коментира електронният Утро поставянето под запор вчера на контролния пакет акции на Юкос.

Национализация заплашва целия руски бизнес, пише финансовият Ведомости. Ако Владимир Путин отново подкрепи действията на силовите структури, както направи в понеделник (по повод ареста на Ходорковски), ще бъдем принудени да констатираме, че нашият президент се кани да поеме по съветския път. Път, който води далеч от стабилността и процъфтяването, добавя Ведомости.

Изнесеният петрол и имуществото на Русия в чужбина също могат да бъдат поставени под запор, ако Юкос и други компании вземат ответни мерки, пише бизнесизданието Комерсант.

Би Би Си припомня, че най-голямата руска петролна компания от известно време е в конфликт с правителството.

Базираната в Гибралтар групировка Менатеп, оглавявана от Ходорковски, контролира 44% от акциите на Юкос. По-рано тази година Менатеп селектира своя международен борд като част от структурата, предназначена да превърне Юкос в пример за добро корпоративно управление в Русия.

Преди ареста на Ходорковски в събота, преди няколко месеца бе задържан и неговият партньор Платон Лебедев. Двамата лежат в един и същи затвор - Матроская тишина.

Назначението на Медведев ще увеличи напрежението

Асошиейтед прес очаква назначението на досегашния зам.-ръководител на администрацията и председател на Газпром Дмитрий Медведев като шеф на кремълската администрация да задълбочи политическия и икономическия смут в Русия.

Волошин беше една от ключовите фигури в антуража на Елцин в годините, когато бившата съветска индустрия се раздържавяваше на безценица и на тъмно, отбелязват агенциите.

Наблюдателите смятат, че разследването срещу "Юкос", започнало през юли, може би вещае неприятности и за други големи руски компании. Мнозина се притесняват, че Кремъл може да започне основна ревизия на резултатите от приватизацията от 90-те години, при която олигарси като Ходорковски прибраха лъвския пай от държавните активи.

Агенция Интерфакс съобщи, че Анатолий Чубайс, шеф на електрическата компания, е поканил Волошин, който е в борда на директорите ѝ, на постоянна работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.