Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Руското разузнаване се интересува от архива на иракските спецслужби

0 коментара

По стъпките на авангарда на американско-британската коалиция в Ирак навлязоха вече оперативни групи на ЦРУ и МИ-6, за да издирят конфиденциалната документация на правителството на Саддам Хюсеин и да сложат ръка върху архивите на специалните му служби. Разузнавачите от двете държави са в приятелски отношения, неведнъж са решавали съвместни задачи. Днешната е от най-сложните. "Хората на терена" от ЦРУ и МИ-6 трябва да действат във враждебна среда, без да търсят опора в негласния осведомителен апарат сред местните граждани.

Очевидно търсенето няма да се ограничи с Багдад - предстоят проучвания и в други градове и труднодостъпни райони от страната, където може да са скрити нужни на антииракската коалиция документи.

Според експерти материалите за иракските разработки на оръжие за масово унищожение и съответната техническа документация са били унищожени веднага щом Саддам се е убедил, че е неизбежна нова война. Затова основен обект на интерес от страна на спецслужбите на САЩ и Великобритания сега са оперативните документи и архиви на иракското разузнаване и контраразузнаване.

Очевидно тук интересите на западните разузнавания се пресичат с тези на руските спецслужби. Въпреки войната продължават своята работа в Ирак резидентурите на Службата за външно разузнаване /СВР/ и Главното разузнавателно управление /ГРУ/ към посолството, действащи от 20 март насам в специален режим според указанията на Центъра. Руски представители поддържат ежедневни работни контакти и провеждат оперативни консултации по обстановката с високопоставени служители от специалните служби на Саддам Хюсеин.

Ще обърнем внимание, че няколко дни преди началото на американско-британската агресия в Багдад пристигнаха две от силовите групи "Заслон" на СВР. Друга група "Заслон" е прехвърлена в Иран, където трябва да отпътува руската дипломатическа мисия при евентуално усложняване на ситуацията в иракската столица. А функциите по охрана на руските посолства по традиция изпълняваше Федералната гранична служба - сега в състава на Федералната служба за сигурност. Очевидно резидентурата на СВР в Багдад е получила извънредни пълномощия за действие по време на "специалния период", включително да поеме прехвърлянето в Москва на архивите, агентурните картотеки и другите документи на иракските специални органи - а вероятно и на лицата, предали ги на руското разузнаване.

Не е изключено проблемът да е бил обсъден и на неофициалната среща между бившия директор на СВР академик Евгений Примаков с президента на Ирак Саддам Хюсеин. На 23 февруари Примаков направи посещение в Багдад при повишени мерки за секретност. Щом медиите научиха за визитата, външното министерство бе принудено да заяви, че цел на срещата е било "да се разясни позицията на руското ръководство по иракския въпрос и да се получи уверение, че Ирак строго ще спазва резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН, изцяло и безусловно ще сътрудничи на международните инспектори". В действителност е ставало дума за класически случай на тайна дипломация.

Защо са на Москва архивите на иракското разузнаване, контраразузнаване и службите за сигурност? Причините са най-малко три. Първо, притежанието им може да изиграе крайно важна роля в отстояването на руските интереси в следвоенен Ирак, за да се въздейства по съответния начин върху новия политически и военен елит на страната, който ще смени американската окупационна администрация.

Второ, документите може да изяснят примерно в какви размери и по какви канали Саддам е финансирал руски политически партии и движения, както и отделни политици. В навечерието на изборите това ще позволи на Кремъл свободно да ги манипулира.

Трето, СВР ще получи възможността да презавербува на своя страна най-ценната иракска агентура в цял ред държави, която да работи занапред за Русия.

Получаването на достъп до подобни материали винаги е било сред приоритетните задачи на всички спецслужби и те не са подбирали средства за тази цел. Неслучайно веднага след падането на Берлинската стена ЦРУ влезе тайно в контакт с бившия шеф на Щази Маркус /"Миша"/ Волф, като му гарантира от името на САЩ политическо убежище, разкошна вила в Калифорния и решаване на всички материални проблеми. От Волф се искаше само да разкрие имената на агентите на ГДР на Запад. Когато шефът на източногерманското разузнаване отказа сделката, дойде ред на началника на отдела за САЩ в Щази полковник Юрген Рохале. Вашингтон веднага му предложи за сведенията един милион долара. Във всеки случай ЦРУ успя да се сдобие и тайно да изнесе от Германия материали за задграничната мрежа на Щази. Очевидно значителна част от тези агенти работи сега за нови господари от Ленгли.

Когато американско-британските войски наближат Багдад и щурмът започне, шефовете на иракските спецслужби неизбежно ще трябва да решат как да постъпят с архивите си. Единственият правилен вариант според всички канони естествено предвижда на всяка цена да се запази агентурата и да се унищожат оперативните досиета. Обаче ако Саддам бъде убит или премине в нелегалност, поведението на ключовите фигури в разузнаването и контраразузнаването на Ирак е трудно да се прогнозира. Някои ще изберат смъртта, други - живот в нелегалност или бягство от страната, а някой може би ще се поблазни да започне своя игра, като предложи на ЦРУ и МИ-6 бартерна сделка: агентурните списъци срещу пари и пропуск за свободния свят. С една дума, варианти много. Не трябва да изключваме и още един: щом започнат уличните битки в Багдад, част от най-ценните документи на иракските спецслужби да се озоват в посолството на Руската федерация, което се ползва с правото на екстериториалност.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.