Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рязко понижение на лихвите в еврозоната

6 коментара
Рязко понижение на лихвите в еврозоната

Четвърти декември 2008 г. може да остане в монетарната история като деня, в който централните банки в ЕС са направили драстични намаления на лихвените проценти, за да предотвратят сериозна рецесия.

Предприетите от Европейската централна банка (ЕЦБ), Великобритания и Швеция понижения бяха посрещнати положително от редица анализатори, но реакцията на пазарите показа, че явно са нужни още по-драстични действия, предаде Ройтерс.

В еврозоната основната лихва падна до 2.5%, след като ЕЦБ я понижи с рекордните 0.75% - нещо, което досега не се е случвало в 10-годишната история на институцията. Президентът на ЕЦБ Жан Клод Трише обяви на пресконференция, че очаква БВП на еврозоната да се свие догодина.

Британската централна банка намали с 1% основната си лихва до 2 на сто – най-ниското лихвено равнище от 1951 г. насам, когато Великобритания се възстановяваше от Втората световна война.

Шведската централна банка намали до 2% основната си лихва, орязвайки я с безпрецедентните 1.75%.

В същото време Франция обяви оздравителен план за 26 млрд. евро.

В момент, когато ЕС, САЩ и Япония са в рецесия, а други страни също са се устремили надолу, данните показват трайна тенденция за покачване на безработицата и корпоративни загуби.

Решението на ЕЦБ изненада европейските икономисти, но според някои от тях мерките са закъснели.

Последното шоково сваляне на европейските лихви стана в началото на ноември. Тогава ЕЦБ и централната банка на Великобритания отново направиха силно понижение на лихвените равнища. Към тях се присъединиха централните банки на Швейцария и Чехия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #7

    парите(лихвата) се определя от пазара за тримесечни ДЦК. Защото сме във валутен борд. Но това надничарчетата не го знаят - пък и защо ли им е...

  2. От Драгалевци
    #6

    гладен и нещастен. Тичай за надника че може и да няма скоро

  3. Stefan
    #5

    trydno moze da se nare4e gramoten...

  4. spez
    #3

    Edinstvenoto sastestveno izklucenie ot tazi (svetovna) normalna tendencija e Russia - 13% lihva,i se pokacva ..ta ne e cudno ce BG reagira taka. BG e prosto edna diktatorska komunisticeska darjava (rakovo obrazovanie)

  5. Az
    #2

    Какво става бе хора ? Къде живеем ? Цял свят свалят лихвите, а нашата централна банка ги вдига? Само преди дни вдигна основния лихвен процент и "чиститките" от банките заваляха. Едни таакива "позитивни" с повишени вноски, точно предпразнично. Цял свях реагира по ени начин, ние винати сме наопаки. Ако реакцита на ЕЦБ се оценява от експертите като адекватна, но закъсняла какво да кажем на БНБ. Чудя се защо медийте мълчат, а и никой не коментираа .Хайде със здраве си останете, че ще ни трябва за да пращаме по-високите вноски.

  6. dedov
    #1

    вижте какво стана в исландия и унгария бпагодарение на тезе високи лихви съответна 18% и 14 процента

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.