Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С 13% ръст на чуждите инвестиции България е на водещи позиции в света

15 коментара

С отбелязания през 2012 г. ръст от 13 на сто в преките чужди инвестиции България остава на водещи позиции по привлечени капитали на глава от населението, сочи тазгодишният световен доклад на ООН за инвестициите, представен в сряда от Българската агенция по инвестиции.

Според представените в него данни България е привлякла през миналата година 1.478 млрд. евро в икономиката си, което е с 13 процента повече спрямо 2011 г. Най-голям ръст от 125 на сто бележат вложенията в услугите, докато добивната и преработвателната промишленост отчитат спад от 30 и 38 процента съответно.

Осневният дял на преките чужди инвестиции през 2012 г. - 26 на сто, се падат на Люксембург, откъдето са влезли 382 млн. евро, следвана от Русия, откъдето са инвестирани 225 млн. евро или 15 на сто от общите чужди капитали. Инвеститори от Швейцария са оставили у нас 212 млн. евро (14%), от Германия – 177 млн. евро (12%), и Холандия – 168 млн. евро (11%).

По привлечени инвестиции на глава от населението България остава на водещи позиции и държи третото място след развиващите се икономики и Словакия с привлечени малко над 200 долара на човек през миналата година. За сравнение обаче през 2007 г. на българин са се падали годишно по 1600 долара преки чужди инвестиции.

На регионално ниво докладът отчита сериозен спад на привлечените капитали в САЩ и Европа, като единственият регион, който бележи слаб растеж от 5%, е Африка. Намалението на преките чужди инвестиции в САЩ е 26%, но въпреки това страната е световен лидер по направени в други държави инвестиции от 351 млрд. долара и привлечени в нейната икономика чужди капитали от 168 млрд. долара. Докладът прогнозира, че през 2013-2015 САЩ ще отстъпи на Китай лидерското място по привлечени преки чужди инвестиции. През миналата година Китай е била на второ място по привлечени чужди капитали от 121 млрд. долара и на трето по изнесени в чужбина 84 млрд. долара инвестиции.

В Европа се наблюдава сериозен спад в сделките по сливания и придобивания на компании (т.нар. M&A-сделки), отразяващ значителната криза в Еврозоната. Турция продължава да бъде лидер в югоизточния регион на европейския континент, въпреки спада с 23% в привлечените чужди капитали. 73% пък е ръстът на преките чуждестранни инвестиции от Турция. В Южна Азия също се наблюдава срив от 24%.

През миналата година инвестициите на държавните фондове са продължили да растат, докато тези на фондовете за рисков капитал намаляват, сочи още световният доклад.

Според него глобалните преки чужди инвестиции са намалели с 18% до 1.35 трилиона долара. Очакванията са тези нива на инвестиции да се запазят и през 2013г.

За първи път развиващите се икономики са привлекли повече капитали от развитите икономики - 703 млрд. долара (52%) срещу 561 млрд. долара (42%).

Изходящите инвестиции са доминирани от развитите икономики, които са вложили 909 млрд. долара, спрямо 426 млрд. долара вложения на развиващи се икономики.

Международните компании държат рекордно високи парични ресурси, но те засега не се превръщат в реализирани инвестиционни проекти. Тази ситуация вероятно ще се запази с оглед на несигурността на глобалните финансови пазари, смятат още авторите на доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Ами първо като абсолютна сума цифрата е смешна, а второ никога няма да стане ясно каква част от чуждите инвестиции са си наши препрани пари през офшорки. Освен това като се говори за инвестиции би следвало за същия период да се спомене и за износа на капитали и за прекратяването или свиването на дейността на вече създадени предприятия с чужди инвестиции. Едно отделно число не дава представа за нищо.

  2. Анонимен
    #14

    Евро Euro Реформиране на парични потоци Да няма грешка? Имат предвид: инвестиции в български рубли? "Осневният дял на преките чужди инвестиции през 2012 г. - 26 на сто, се падат на Люксембург, откъдето са влезли 382 млн. евро, следвана от Русия, откъдето са инвестирани 225 млн. евро или 15 на сто от общите чужди капитали. Инвеститори от Швейцария са оставили у нас 212 млн. евро (14%), от Германия – 177 млн. евро (12%), и Холандия – 168 млн. евро (11%)."

  3. Анонимен
    #13

    Лично видях едни инвестиции да се разхождат по Софийските улици. Тези са направо смешни !

  4. Анонимен
    #12

    дpyгapa Тoдap Живкoв
    ПЧИ зa 2012 oт 1,5 млpд.eвpo ca дocтa пpeдвapитeлни дaнни и cигyp шa ca c 50% и пoвeчe пo-гoлeми, кaктo e oбичaйнo. Зa 2011 ca пo-дocтoвepни, мaкъp чe и тe oщe пoдлeжaт нa peвизия. Тaкa чe e paнo дa ca кaжe, чe pacтeжът e 13%, a cигyp шa е дocтa пo-гoлeм. Пo-вaжнoтo e дa cи пpипoмним иcтepичecкитe кpяcъци цeлaтa 2012 г. зa „cпaд” нa ПЧИ, кaктo и пpeз 2011 и пpoч. Oнзи дeн чyx Димитъp Цoнeв пo БТВ дa зaдaвa кaт cъщинcкий „Пъпeш” нeкaкъв пoдoбeн въпpoc: „Кaжeтe г-н eди кoй cи,

  5. Анонимен
    #11

    Не се притеснявайте, веднага тия статистики ще се коригират. Какво става с едно число, когато го умножим по нула? В момента де що има читав инвеститор, БЯГА от България, защото знае - дойдат ли на власт червените маймунлии, на свободната конкуренция й е спукана работата. Желани инвеститори тогава стават само Газпром и Росатом. Доказателство - плановете за размразяване на Белене и допълнителния 1 милиард емитиран дълг, който чака одобрение от гьонсуратливата сбирщина в парламента.

  6. Анонимен
    #10

    Лицето Стефанов-ВСЕ ОЩЕ CEO na InvestBulgariAgency би трябвало от КУМОВА СРАМА Н Е З А Б А В Н О да си подаде оставката..Няма как да оставиш държавата България ,член на ЕС в ОКАЙВАЩА ситуация по привличане на ПЧИ и да"представяш"доклади..Очудвам се,че и Премиерът и Вице Премиерът Бобева и разбира се мин-Стойнев "търпят" това недоправено лайнарче на тази иначе важна позиция...ПЧИ са част от икономическата политика на БСП и незабавно трябва да се освободят от лицето Стефанов и най-важното-със стара

  7. Анонимен
    #9

    да де ама сега пак ще сме първи, обаче отзад напред.

  8. Анонимен
    #8

    Лоша мутра, лош Тиранин!

  9. Анонимен
    #7

    2007ма беше пика на балона с инвестициите в недвижимите имоти, който бетонира крайбрежието и част от планините. Този балон беше световен - случи се в почти всяка страна. Трика е сега да получаваш инвестиции - когато почти целия бизнес мисли за намаляване на ражодите, а не за инвестиции. То и затова сме интересни де, евтина и относително квалифицирана работна ръка, макр и не много дисциплинирана.

  10. Анонимен
    #6

    леле стана като стъкмистиката в соца

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.