Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С АЕЦ "Белене"" България ще бъде изцяло зависима от Русия и Украйна*

0 коментара

Вчера в Плевен председателят на Народното събрание Огнян Герджиков се обяви за дострояването на атомната електроцентрала "Белене", което беше замразено преди 12 години поради липса на средства. За замразяването повлия и експертен доклад на учени от БАН, който доказа неефективността на строежа. Един от депутатите тогава, които представиха анализа на учените пред Великото Народно събрание, беше Красен Станчев.

Не се ли създаде нова ситуация в полза на продължаването на строежа?

Аз не виждам промяна в основните параметри, които могат да доведат до избор на такъв план за развитие на енергетиката.

Промяната е нуждата от заместващи мощности на четирите реактора на АЕЦ "Козлодуй".

Няма такава нужда, защото и в момента България произвежда повече, отколкото потребява и изнася. И това е някъде с около вероятно 25-30 процента повече. Въпросът е в това каква е алтернативата и защо трябва да бъде точно атомна алтернативата.

Казва се често, че това е най-евтиният начин за производство на електроенергия.

Тогава, когато не се смятат отпадъците. Ако се смятат отпадъците, то тогава България като икономика би трябвало да бъде изцяло зависима от страните, които поемат отпадъците - това са Украйна и Русия, от една страна, за складиране, от друга страна, за рециклиране и превръщане отново в атомно гориво.

Да говорим за безопасност - ненадеждни ли са тези реактори ВВР-1000, независимо от проектните подобрения, които вероятно са правени през годините...

Те са много големи за системата на страната, т.е. трудно се управлява цялата система с такива големи реактори.

Заплашва ли това безопасността на енергийната система?

Не точно безопасността на енергийната система, просто води до големи загуби при върхови събития.

Тоест те са електро- и икономически неефективни?

Те са по-скоро неефективни или са по-неефективни, отколкото малките реактори в "Козлодуй", но те за съжаление не съответстват на един стандарт - на сигурност и те нямат т. нар. кожух, нямат покритие, нямат сграда, която да пази от евентуални непредвидени събития в зоната на реакторите или от нападение.

Кой би се съгласил да инвестира и защо толкова много пари за продължаването на строежа в Белене?

Всъщност едва ли е възможно някой да даде такива пари. Възможностите за взимане на заем са предимно от западни частни и донякъде и от европейски институции. При положение, че се възобнови "Белене", това означава да се взимат от Запад пари и да се дават на Изток, за да се върши работата. Това е най-лошата схема от известния заем през 1820 г. на турския султан, който се опитвал да взима заеми от Ротшилд и британската корона и да се бие на Изток.

Дали този проект ще бъде екологично безопасен, тъй като Свищов е земетръсна зона? Твърди се, че източниците на питейна вода биха попаднали под площадката на АЕЦ "Белене"...

Това са констатациите на доклада на БАН от 1990 година. Площадката на "Козлодуй" е значително по-безопасна, защото тя е нещо като ресор, като мембрана, която пружинира по време на земетресение.

*Със съкращения от радио "Свободна Европа"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.