Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът набеди многото работа за свой основен проблем

26 коментара
Съдът набеди многото работа за свой основен проблем

Прекалената натовареност на съдиите и липсата на кадри са основните проблеми на съдебната власт. Това сочи доклад за прилагането на Закона дейността на съдилищата през 2007 година, обсъден в петък в пленарната зала на парламента. В последните доклади на Европейската комисия българската съдебна система е постоянно критикувана освен за бавното правораздаване, и за хаотичната съдебна практика, честото връщане на делата за доразследване, липсата на подготовка на кадрите, на обща информационна система и на прозрачност.

Преди ден правителството бе принудено да приеме за изплащане поредните обезщетения, присъдени от Европейския съд за правата на човека на български граждани, пострадали от мудното ни правораздаване, точило се с години.

На този фон в парламента бе внесен доклад, който отчита болката на магистратите от тяхната висока натовареност. Средният брой на делата, разглеждани от съдия в районен съд, са около 33 месечно. Най-висока е натовареността на съдиите от Софийския районен съд – 65 на месец.

Анализът сочи, че това количество работа е "огромно" и Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да планира "внимателно" кадровото осигуряване на районните

съдилища и особено на софийския съд. Към този момент в системата има 230 незаети места, за които са обявени конкурси.

Общият брой на разгледаните през 2007 година дела в българската съдебна системата е близо 600 000. От тях 450 000 са решени в тримесечен срок.

Членът на ВСС Анелия Мингова обяви пред депутатите, че т. нар. "правителство на съдебната власт" вече е пуснало в употреба електронен регистър на дисциплинарните производства. Целта е налаганите наказания на магистратите да се анализират и да се вадят изводи за най-често допусканите нарушения.

Дисциплинарните производства показват, че най-големите проблеми на съдебната власт са нарушенията на професионалната етика и на престижа на съдебната власт, както и неспазване на процесуалните срокове.

Лидерът на ДСБ Иван Костов коментира при дебата, че от 2001 година досега не е направено нещо за пускането на единната информационна система за противодействие на престъпността. По думите му, все още има съдилища, в които съдиите са по четирима-петима в стая и работят на пишещи машини.

Министърът на правосъдието Миглена Тачева обясни, че работна група се занимава с изграждането на информационната система. Според нея основният проблем е наличието на четири вида софтуерни продукта, които са внедрени в съдилищата.

От "Атака" поискаха да се сложи край на практиката ВСС да назначава политици за висши магистрати. Националистите вероятно имаха предвид шефа на Върховния административен съд Константин Пенчев, който преди това бе депутат от НДСВ.

Председателят на Върховния касационен съд и бивш президентски съветник Лазар Груев се засегна лично и обясни, че няма нищо общо с политическата система. Той изрази убеденост, че в България работят много и добри професионално подготвени съдии и актовете на съдилищата в голямата си част са достойни за уважение.

"Съдията има една библия и това е законът, едно верую – справедливостта", обясни Груев.

Депутатите Елиана Масева (ДСБ) и Иван Сотиров (СДС) заявиха, че в доклада липсва анализ на проблемите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 10000 а.с.
    #27

    Прави са от атака - назначават се само верни хора, каквото и да значи това-;въобще с.система си е толкова затворена и залупена -(ще има да чакате промяна.

  2. 1
    #26

    политизирани са изцяло административните и апелативните съдилища.по този начин всичко по-сериозно се конролира политически и нема лабаво

  3. BG
    #25

    но за сметка на това не са свършили нищо. Упс, извинявам се, във Варна правят изключение с присъди за вафли (ок. 30 лв.) и стари дрехи (ок. 22 лв.) за по 4-5 год. докато се чудят как да измъкнат подкупната си прокурорка, дето има такъв наплив да се омъжват за нея, че Пенелопа с нейните ухажори ряпя може да яде/ да й диша праха и т.н.

  4. Robinson
    #24

    Кокошкари, работа за 1 грам коз и открадната вафла... Нещастници, дано земетресението ви срути всички сгради!

  5. passerby
    #23

    НЕ мисля, че е сериозно да се гледат по 30-40 дела на месец от съдия и да се очаква високо качество на правораздаването. Като се има предвид, че работният месец наброява 22 работни дни, това означа, че един съдия трябва на ден да гледа повече от 1,5 дела средно. Освен това трябва да влиза и в заседания, които продължават почти цял ден. Мисля, че съдебната система може да има кусури, но нека сме справедливи и към хората в нея. Не отричам, че вероятно има и корумпирани и не дотам добри, но знам, че има и изключително добри и отговорни съдии, които си вършат работата професионално и добре, но не може да се иска да решаваш човешки съдби по 1,5 на ден!!! Смешно е!!!

  6. Петкан
    #22

    Робинзоне, ти в съд влизал ли си? Предлагам ти да отидеш в Софийския районен съд и само да поседиш един ден - без нищо да работиш. Да постоиш в една съдебна зала, в един съдийски кабинет, в който са по 4 души на 6 кв.м площ или в едно деловодство и после пак приказвай.

  7. кънчо
    #21

    съдът трябва да правораздава без значение условията при които се труди.всичко друго е алабалистика.

  8. Даниел Дефо
    #20

    Старите хора казват, че който кълне, върху него се стоварва клетвата. Така че внимавай, Робинзоне, защото ако съдебните сгради ги друсне земетресението и на твоя пуст остров ще се усети. А за условията в Софийския районен съд Петкан е напълно прав. Но е вярно и друго - има съдилища и прокуратури в страната, където са по 1 човек в стая, имат прекрасни условия и пак мързелуват или пиянстват. Така че, да не слагаме всички под един знаменател.

  9. Да!
    #19

    Корумпирани мръсници!

  10. Attorney-at-law
    #18

    Tova e danoto na problema s balgarskata sadebna sistema. Ne moze da se ochakva kachestvo ot tezi hora. Tryabva da se naznachat oste sadii i da im se dadat mnogo visoki vaznagrazdeniya. Samo naivnici mogat da smyatat, ce 1000 ili 2000 lv na mesec ste nakarat edin podoben kadar da chete , grubo kazano, sredno 200 stranici na den i posle da motivira reshenieto izcherpatelno. V momenta kachestvoto na resheniyata e prosto smehotvorno v sravnenie sas svetovnata praktika. Motivite sa po 2 stranici za Varhoven

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.