Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът отхвърли и втората жалба на Станков срещу избора на шеф на ВАС

0 коментара

Върховният административен съд (ВАС)отхвърли днес и втората жалба на правосъдния министър Антон Станков срещу избирането на нов председател на ВАС. Това стана само няколко часа преди да започне извънредното заседание на Висшият съдебен съвет (ВСС), където днес ще гласуват за един от четиримата кандидати за поста на предсрочно подалия оставка Владислав Славов.

Междувременно депутатите от НДСВ, ДПС, Коалиция за България и НИЕ излязоха с остра декларация срещу висшите съдии. Народните представители от ОДС пък обвиниха колегите си, че оказват политически натиск над магистратите.

Първата си жалба срещу откриването на процедура за избор от ВСС Станков подаде преди седмица във ВАС. В петък обаче съдът я отхвърли като недопустима. За да се подсигури светкавично, Станков отново поиска да се спре процедурата като обжалва този път срещу решението, с което съвета прие оставката на Владислав Славов.

Според решението на тричленния състав на ВАС от днес жалбата на министъра отново е процесуално недопустима. Волята на ВСС е не да постанови освобождаването от длъжност на сегашния шеф на съда, а да приеме подадената от него молба и да предложи на президента да издаде указ за освобождаване му от длъжност, заявяват в решението си административните съдии. Решението на ВСС да освободи Славов се явява само подготвителен акт към финализиране на процедурата по освобождаване от длъжност на председател на ВАС, завършваща с указ на президента, обясняват съдиите.

Славов подаде оставката си като шеф на ВАС преди две седмици, за де открие процедура за избор на негов приемник. Мястото се освобождава, защото от началото на октомври той става конституционен съдия, а мандатът му като шеф на ВАС изтича на 1 декември.

"С всички възможности на закона бих атакувал този избор", заяви министър Станков по-рано днес по БНТ. Според него не може председател на ВАС да бъде избран "при такива съмнения, нарушения и прибързаност". "Висшият съдебен съвет не спази процедурата по избора на председател на ВАС. Това поставя под въпрос избора на всеки нов юрист, който ще бъде на този пост", коментира още министърът. Той добави, че няма съдебен контрол и затова се говори за реформа.

ОДС обвини НДСВ, ДПС, левицата и НИЕ в политически натиск над магистратите

В битката за осуетяване на избора на нов шеф на ВАС се включи и парламентът. Още в петък депутатите от НДСВ, ДПС и Коалиция за България освободиха като член на ВСС Асен Манов и сложиха на негово място Радка Петрова, и.д. окръжен прокурор на Перник, която днес вече участва в заседанието на съвета. Рокадата бе по искане на правосъдния министър, чийто формален аргумент бе заболяването на Манов, който не участва в заседанията на съвета в продължение на година и половина. Срещу решението остро реагираха депутатите от ОДС като заподозряха, че новият член на ВСС ще се води от волята на мнозинството и левицата, които са против тога в края на мандата си сегашният на ВСС да избира шефа на ВАС за следващите 7 години. В знак на протест дясната опозиция дори бойкотира заседанието на комисията за промени в конституцията.

Днес, в момента в който във ВСС започна изслушването на кандидатите за шеф на ВАС, в парламента бе огласена нова декларация, подписана от НДСВ, ДПС, Коалиция за България и НИЕ, която бе прочетена от лидера на ПГ на НДСВ Станимир Илчев.

"ВСС като най-висш орган на съдебната власт трябва да изпълни задълженията си за спазването на законността, да не се поддава на еднолични внушения, съдействайки за постигането на лични, користни интереси и да осигури прозрачност и публичност в своите действия", се казва в декларацията.

Според подписалите я депутати "някои членове на ВСС, използвайки сегашното статукво, проявяват желание на всяка цена да се избере председател на ВАС субективно и със силно оспорими от законова гледна точка средства". Отчитаме общественото несъгласие този отговорен избор да бъде извършен чрез процедурни ходове и поведение на свършените факти и подчертаваме, че подобно поведение не спомага за укрепване и стабилизиране на съдебната система, което се очаква от българските граждани, Европейския съюз и международните институции, се посочва в документа.

В своя декларация пък ОДС обвини парламентарните групи на НДСВ, ДПС, КБ и НИЕ в "безпрецедентна и недопустима политическа намеса" в дейността на независимата съдебна власт и ВСС. В документа, огласен от Елиана Масева се заявява, че днешното действие на парламента има за цел да окаже политически натиск върху съдебната власт и да сплаши върховните магистрати, членове на ВСС. Според ОДС по този начин се провокира изпълнението на политическа поръчка, която се изразява в избор на удобен за управляващите ръководител на ВАС след избор на новата парламентарна квота за ВСС.

В декларацията се казва още, че ОДС винаги са се обявявали за реформирането на съдебната система, затова ще подкрепят промените в конституцията по време на утрешното трето гласуване, но ще настояват за още бъдещи изменения в Основния закон като преструктуриране на съдебната система и избор на членовете на ВСС с квалифицирано мнозинство от парламента.

17 гласа са необходими за избор на новия шеф на ВАС

Въпреки всички призиви да спре, в 14 часа днес ВСС започна своето извънредно заседание за избор на нов председател на ВАС.

Първи бе изслушан соцдепутатът Александър Арабаджиев, след него- съдията от ВАС Николай Урумова, конституционният съдия Георги Марков и зам.шефката на ВАС Светла Петкова.

Висшият съветът даде до 10 минути за изложение на всеки един от четиримата кандидати за поста. След като приключи изслушването Арабаджиев, Урумов и Петкова заявиха, въпроси не са им били задавани след като представили концепциите си. Единствен Георги Марков отказа да говори, защото бил обещал интервю на "именит журналист".

17 гласа от общо 25-членния състав на Висшия съдебен съвет са необходими за избор на нов председател на ВАС, реши съветът по предложение на мандатната комисия. Тя трябваше да изчисли точния брой гласове, които представляват повече от квалифицирано мнозинство от две трети. Това изискване бе вкарано при последните промени на Закона за съдебната власт през юли т.г. Тогава НДСВ, ДПС и Коалиция за България спешно промениха закона, за да осуетят избора на Георги Марков.

Юристи коментираха, че в този случай става въпрос за "две трети плюс един гласа", което прави 18 гласа. Членовете на ВСС обаче решиха, че за избора на председател на ВАС са достатъчни 17 гласа.

24 висши съдии ще участват в днешното тайно гласуване, от заседанието отсъства единствено зам.шефът на Върховна касационна прокуратура Благовест Пунев. Ако никой от четиримата кандидати не събере необходимите 17 гласа, ще има балотаж между първите двама. Магистрати обаче изразиха съмнение, че някой от кандидатите ще може да събере необходимите гласове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.