Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът отмени правото на ТЕЦ "Марица Изток 2" да замърсява наднормено

3 коментара
Държавната ТЕЦ със сигурност ще обжалва, тъй като иначе означава да спре напълно работа, сн. "Грийнпийс"

Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" работи в нарушение на закона от началото на 2019 г., когато Изпълнителната агенция по околна среда ѝ разрешава да замърсява въздуха със серен двуокис близо два пъти над пределно допустимото и с живак – над четири пъти. Фактически държавната институция не е трябвало да издава подобно комплексно разрешително, защото то нарушава европейските изисквания.

Това реши Административният съд в Стара Загора, според който сега документът с пределно допустимите норми трябва да се преиздаде и е съобразен с изискванията живакът да е до 7 7μg/Nm3 и серен двуокис - до 130 mg/Nm3.

Централата и Изпълнителната агенция по околната среда обаче могат да обжалват пред Върховния административен съд (ВАС), което те най-вероятно ще направят и така сагата със заведеното дело от екоорганизациите "Грийнпийс" и "За Земята" продължава на следваща инстанция.

Това вече се случи веднъж и казусът дори стигна до Съда на Европейския съюз, който миналата година се произнесе по питането на ВАС. Евроинституцията обяви, че българската държава е нарушила еврозаконодателството като е позволила на своята ТЕЦ "Марица Изток 2" да не спазва безсрочно наложените от Европейската комисия пределно допустими норми за замърсяване на въздуха с вредни газове.

Решението на Съда на ЕС доведе до връщане на случая от ВАС обратно в Старозагорския административен съд, чието първо произнасяне бе отказ да отмени разрешението на централата да работи безсрочно, без да спазва законовите норми за вредни емисии. Тогава съдът в Стара Загора потвърди, че "ТЕЦ Марица изток 2" замърсява въздуха не само в региона, но и в Гърция, но заключи, че не са необходими действия от страна на администрацията, защото замърсяването на територията на съседна държава не е "значително". Този път съдът отменя оспорваното комплексно разрешително.

Сега Старозагорският съд посочва, че разрешителното на централата не отчита общото въздействие от емисиите от серен двуокис на всички производствени и битови източници в района, както и важни данни за замърсяването. По този начин се излага на риск човешкото здраве и околната среда.

Същите пороци са допуснати и при комплексните разрешителните на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", която от края на февруари спря работа, след като изтече договорът за задължителното изкупуване нейното електроенергия от държавната "Национална електрическа компания".

"Старозагорският съд заключва, че икономическият интерес от експлоатацията на централите не може да има превес над общественото здраве и опазването на природата. Съдебно решение, което прилага закона с оглед на неговата основна цел – да опази човешкото здраве и околната среда, заслужава адмирации", коментира адвокат Регина Стоилова, която представлява екоорганизациите в съдебни яспор.

"Това развитие на казуса с най-голямата въглищна централа в България е възможно най-сериозното напомняне за закъснелите реформи в българската енергетика и острата липса на план за поетапното извеждане от експлоатация на мощностите на изкопаеми горива. Нито правителството, нито социалните партньори могат да си позволят още дълго да разчитат, че производството на енергия с с тежък отпечатък на замърсяване върху околната среда и здравето на хората ще продължи отвъд 2030 г.", допълва Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" – България.

Така държавната въглищна електроцентрала, ако иска да продължи работа, трябва да поиска ново комплексно разрешително за контрол и замърсяване, чиито условия да гарантират спазването на съвременните норми за замърсителите серен диоксид и живак. Тези норми могат да бъдат постигнати с намаляване на капацитета на централата или с ограничаване на работните ѝ часове, посочват от "Грийнпий".

"В реалността това вече се случва. Държавната централа работи с около 30% от капацитета си и използва три-четири от осемте си блока. Причината е, че ТЕЦ "Марица Изток 2" все по-трудно намира клиенти за скъпата си енергия. Дружеството разчита на квотата си за пазара за бита, която получи с политическо решение в средата на 2023 г.,с цената на увеличение на сметките на потребителите", посочва се в съобщението на екоорганизацията.

От средата на тази година обаче вече няма да има държавно определяни квоти за регулирания пазар за домакинствата, а снабдителните дружества трябва да купуват ток от свободния пазар и за бита.

Това поставя под изключително висок риск работата на ТЕЦ "Марица Изток 3", тъй като в момента цените на борсата за ток са около 200 лв./МВтч, а себестойността на електроенергията от държавните мощности е по-висока и не може да се пласира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #2

    Пак плачеш на грешните гробове! Ето го десетте най-големи замърсители с въглероден двуокис в Европа - https://www.statista.com/statistics/1130785/biggest-polluters-european-union/ . Първи са поляци, а всред следващите девет има 6 германски компании и още 2 полски. Почетното 10 място е за нашата Марица Изток 2, а не някоя от "американските" централи, защото те имаха инсталирани пречиствателни системи, каквито държавната няма. Едната, така или иначе не работи, щото няма договор, ако другата замърсява над нормата ще я спрат и нея. Така, че съдът отсъжда равнопоставено, а не както ти лъжеш.

  2. Само частници трябва да имат правото да нарушават закона и нормите! Да се запише в конституцията-частникът е над закона! Автентично д€$ните-също! И задължително върховенство на корупцията, лобизма!

  3. асен
    #1

    закривай въглищарите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.