Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Лондон: Правителството не може да задейства Брекзит без съгласието на парламента

Решението за "развод" може да се промени и след като се задейства член 50, твърди авторът на тази норма от европейските договори

6 коментара
Съдът в Лондон: Правителството не може да задейства Брекзит без съгласието на парламента

Висшият съд на Лондон постанови в четвъртък, че британският министър-председател Тереза Мей не може да задейства процедурата за напускане на Европейския съюз без одобрението на парламента, предадоха информационните агенции.

Магистратите са отсъдили в полза на ищците, което означава, че депутатите ще трябва да гласуват "за" или "против" Брекзит, което на теория означава, че те могат да откажат да приложат на практика резултата от референдума, проведен в кралството през юни.

Същевременно съдът разреши на правителството да обжалва решението пред Върховния съд, който ще разгледа въпроса между 5 и 8 декември.

Министърът на международната търговия Лиъм Фокс заяви, че правителството е разочаровано от решението на Висшия съд.

 
Британците сега биха гласували за оставане в ЕС

Британците сега биха гласували за оставане на страната им в ЕС, сочи публикувано днес допитване на института Би Ем Джи, цитирано от Ройтерс.

На референдума на 23 юни 51,9 процента от британците гласуваха за напускане на ЕС, а 48,1 процента - за оставане.

На въпрос в допитване на Би Ем Джи дали Великобритания да напусне ЕС или да остане в него 45 процента от анкетираните искат оставане, 43 процента - напускане, а 12 процента нямат мнение. Още

"Правителството е разочаровано от решението на съда. Страната гласува за излизане от ЕС на референдум, одобрен с нормативни актове на парламента. Правителството е решено да уважава резултата от референдума", каза той.

"Това постановление повдига важен и сложен правен въпрос и е правилно внимателно да обмислим нещата, преди да решим как да действаме", заяви Фокс.

Делото във висшия съд в Лондон, се смята за най-важният конституционен казус, възникнал пред сегашното поколение във Великобритания, отбелязва Асошиейтед прес. Същността на проблема е в баланса на властта между парламента и правителството.

За формалното начало на процеса на отделяне е необходимо правителството да активира член 50 от Лисабонския договор. Тогава ще започне да тече двугодишен срок, в рамките на който Великобритания ще трябва да се договори с останалите 27 държави-членки по условията за напускането и бъдещите отношения.

Премиерът Тереза Мей бе обявила, че до 31 март ще задейства процедурата и ще започне преговори с ЕС за излизане от общността. Тя разчита на кралски прерогатив, който позволява на правителството да прекрати участието на страната в международни договори.

Министър-председателят иска да използва кралския прерогатив, за да задейства процедурата за излизане от ЕС. Прерогативът дава правни привилегии на правителството от името на суверена, като позволява да се вземат решения без гласуване в парламента. Той се отнася за важни и основни въпроси като обявяване на война, издаване на паспорти и преговори по международни договори.

Мей възложи на главния прокурор Джереми Райт да отговаря за правния екип, който води съдебната битка срещу подадения иск.

Плановете на правителството за Брекзит бяха оспорени по съдебен път от ищци, които настояват, че излизането от ЕС ще премахне права, включително свободното движение в общността, и твърдят, че това не може да стане без одобрението на британския парламент.

Трима висши съдии постановиха, че "правителството няма властта по силата на кралския прерогатив" да започне преговори за излизане от ЕС.

Преди референдума мнозинството депутати агитираха британците да гласуват “за“ оставане в ЕС.

Правителството се придържа към плана си

Британското правителство все още възнамерява да задейства официалната процедура за напускане на Европейския съюз до края на март и не смята, че съдебното решение, постановяващо, че трябва да бъде получено одобрение от парламента, ще наруши този график, предаде Ройтерс.

Правителството даде ясно да се разбере, че има прерогативна власт да задейства член 50 от Лисабонския договор, с което да започне двегодишни преговори за излизане на Великобритания от ЕС, каза говорителка на министър-председателката Тереза Мей.

"Остава в сила планът ни да задействаме член 50 до края на март. Смятаме, че правният график би трябвало да позволи това", заяви тя.

Висш член на консерваторите на германската канцлерка Ангела Меркел каза, че е необходимо до края на март ЕС да има яснота за намерението на Великобритания да напусне общността.

"В противен случай хаосът, предизвикан от бившия (британски) министър-председател Дейвид Камерън с референдума, ще засегне изборите за Европейски парламент през 2019 г.", заяви Гунтер Крихбаум, който е председател на комисията по европейски въпроси на Бундестага.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще разговаря утре по телефона с Мей, каза говорител на ЕК. Той отказа да коментира постановеното днес съдебно решение.

Подалият оставка лидер на Партията за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж, който водеше кампания за Брекзит, изрази безпокойство, че след съдебното решение политиците ще се опитат да спрат или да забавят излизането на Великобритания от ЕС. Според него това ще бъде предателство срещу хората, които са гласували за напускане на ЕС, посочва Асошиейтед прес.

Британски опозиционни лидери призоваха правителството да запознае парламента с преговорните условия за излизане от ЕС, след като Висшият съд на Лондон постанови, че е необходимо одобрението на парламента, за да бъде задействана процедурата за Брекзит.

"Трябва да има прозрачност и отчетност пред парламента по условията за Брекзит", каза лидерът на лейбъристите Джереми Корбин.

Мей настоява, че не може да разкрие позициите си преди началото на преговори с ЕС.

Политически лидери в Шотландия и Северна Ирландия, където повечето хора подкрепиха оставането в ЕС, заявиха, че обявеното по-рано днес решение на Висшия съд на Лондон показва объркването, която цари около подхода на премиера Тереза Мей към Брекзита.

Решението на съда е изключително важно и подчертава хаоса и объркването на британското правителство, каза шотландският първи министър Никола Стърджън. Да не забравяме, че отказът на британското правителство да допусне гласуване в Камарата на общините не е свързан с някакъв висш конституционен принцип, а е следствие от липсата на смислена позиция и съзнанието, че това ще излезе наяве при излагането ѝ в парламента, каза Стърджън пред шотландския парламент.

Заместник-първият министър на Северна Ирландия Мартин Макгинес заяви, че съдебното решение е показало хаотичния подход на Консервативната партия към Брекзита. "Не вярвам, че британският парламент ще подкрепи демократично изразената воля на народа на Северна Ирландия да остане в Европа. Всяко решение за бъдещето на народа на Ирландия трябва да се взема на този остров", добави той.

Пазарите реагираха в очакване за ревизия на "твърдия" Брекзит

Новината за съдебното решение предизвика повишение на паунда с над 1% спрямо долара.

Много рядко съдебно решение предизвиква вълнение на валутните пазари, отбелязва по този повод онлайн изданието на "Икономист". И допълва, че реакцията на пазарите явно е породена от очакванията, че парламентът може въобще да блокира Брекзит или, което е по-вероятно, да постави условия за "мек" Брекзит.

Решението за "развод" може да се промени и след като се задейства член 50

Великобритания все още може да промени намерението си да напусне ЕС и след като задейства формалната процедура за преговори за "развод" с Евросъюза, каза междувременно пред Би Би Си човекът, който е формулирал прословутия член 50 на Лисабонския договор, цитиран от Ройтерс.

Според бившия британски посланик в ЕС Джон Кер, който е автор на въпросния член 50, Великобритания "може да промени намерението си в хода на процедурата".

"В този период, ако една страна реши, че в крайна сметка не иска да напусне ЕС, всеки ще се ядосва, че това е загуба на време, каза той. Те могат да се опитат да изтръгнат някаква политическа цена, но юридически не могат да ни накарат насила да напуснем."

И двете страни по делото в лондонския съд - ищците и правителството, твърдят, че процедурата е необратима, щом веднъж е задействана.

Главният прокурор Джереми Райт, който е и главен адвокат на правителството, каза пред лондонския съд миналия месец, че уведомлението за задействане на член 50 - вероятно във вид на писмо от Мей - е необратимо. Но от казаното по Би Би Си от Кер, който е и съветник на шотландското правителство, обаче следва, че член 50 не е необратим. Това означава, че ако той бъде задействан, преговорите за излизане от ЕС могат да се водят по много по-различен начин.

Кер настоява, че или парламентът, или обществото - чрез избори или чрез втори референдум - трябва да се произнесат отново по решението за напускане на ЕС в срок от 12 до 18 месеца. Той добави, че ако Шотландия гласува за независимост, тя вероятно ще получи доста бързо членство в ЕС.

Британският външен министър Борис Джонсън, известен като един от най-страстните привърженици на Брекзита, днес направи доста смущаващо изявление, предаде Ройтерс. На церемония по връчване на наградата на в. "Спектейтър" парламентарист на годината на бившия финансов министър Джордж Озбърн, Джонсън сравни британското напускане на ЕС с потъването на злополучния пътнически кораб "Титаник" през 1912 г. Той каза, че Брекзит ще бъде "титаничен успех". Думите му, чиято интерпретация е твърде неясна, бяха посрещнати с изненада. Изглежда затова той побърза да се поправи, като каза, че "ние ще превърнем Брекзита в колосален успех".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #6

    Трябва да се спре хибридната война на Путин срещу ЕС,иначе ще станем свидетели на Брекзит2,3...

  2. анита хегерланд
    #5

    Висшият съд в София може ли да блокира решения на кабинета, както това прави съдът в Лондон?!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Стаана интересно.Може и да няма Брекзит...

  4. dr.petroff
    #3

    Брекзита на който избягаха брекзиторите.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Закодателството им е много сложно. Има действащ закони от 500 години. Дали когато Кралицата връчва пълномощията на МП, последния вече управлява от нейно име и прочие...

  6. fantom
    #1

    "... което на ТЕОРИЯ означава, че те могат да откажат да приложат на ПРАКТИКА..."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.