Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Страсбург: Асен Генов е имал право да пише върху паметника на БСП

28 коментара
Съдът в Страсбург: Асен Генов е имал право да пише върху паметника на БСП

Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург осъди България да плати близо 12 000 евро по делото, заведено срешу държавата от гражданските активисти Асен Генов и Цветелина Сърбинска. Двамата осъдиха държавата, след като бяха осъдени за хулиганство заради боядисването на паметника на партизаните пред централата на БСП на "Позитано" 20.

Според съда в Страсбург боядисването на паметника е израз на гражданска позиция и свободата на словото, която е нарушена от държавата. Върху паметника на партизаните бе изписан надпис с розова боя: "КОЙ? БКП - СРАМ! КОЙ!".

Това се случи през 2013 година след няколко месеца граждански протести срещу кабинета "Орешарски", които започнаха заради назначаването на Делян пеевски за шеф на ДАНС.

Генов и Сърбинска са арестувани близо до централата на БСП в малките часове на 7 ноември, 2020 година, а след това са обвинени в хулиганство.

Двамата първо са оправдание от Софийският районен съд с мотива, че няма доказателства, че точно те боядисали паметника със спрей. Съдът прие, че това не е хулиганство, а невербален израз на политически възгледи, както и че правото им на свободна на изразяване трябва да бъде защитено

Решението бе съдия Мирослава Тодорова, която по това време бе наказана от ВСС да правораздава на най-ниското ниво в съдебната система. В решението си тя изцяло приложи досегашната практика на съда в Страсбург и европейското право.

Прокуратурата обаче протестира решението, но реши да не поддържа обвинението за хулиганство пред втората инстанция. Въпреки това Софийският градски съд осъди двамата граждани с глоби от по 1500 лв за хулиганство.

Сега Европейският съд по правата на човека в Страсбург очаквано постанови, че боядисването на паметника е знак на политически протест и не е довело до никакво увреждане. В решението се казва, че паметникът пред централата на БСП е бил поставен по време на комунистическия режим в България и е ясно свързан с ценностите на тоталитарния режим.

Ако Софийският градски съд просто бе потвърдил решението на Мирослава Тодорова, държавата щеше да си спести осъждането и 12 000 евро. Самата съдия Тодорова осъди България пред съда в Страсбург за репресията, оказана върху нея от Висшия съдебен съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #28
    Отговор на коментар #27

    Ама я си представи, да ти се настани някое многочленно семейство от Факултето в апартамента, да направи погром и да си замине с ключове от външната ти врата, като те задължи да му пазиш боклуците, които ти е довлекло. И ти какво - ще ги пазиш да ти напомнят!

  2. Мислимотор
    #27

    А под пребоядисаните и превърнати в анимационни герои насилници, владяли ни със сила и промиване на мозъците половин век, се четеше: В крак с времето Голям постер с шарения паметник и надписа трябва да има винаги там. Творбата на този български Банкси е също паметник. И той ни казва: Преоблякъл се Илия, пак в тия. Идеята е проста: няма смисъл да се правите. Да се правите, че като се поамериканчите, пак ще можете да ни владеете с лъжи и със силата на глада и репресиите. Виждаме ви и сте още по-досадни днес, когато младите искат да живеят в истина и да създават добро. Старите трябва само да им вярваме и да им помагаме да не забравят.

  3. Мислимотор
    #26

    Общината трябва не да наказва, а да насърчава използването на МОЧА за изяви на гражданското общество. Нима забравихте как снимките с нашарените като анимационни герои бронзови носители на вечните ценности на калашника и картечницата обиколиха света и показаха, че не сме племе заспало, а креативна нация, непокорна и важна за движението на всичкото човечество напред? Не забравяйте. Защото всъщност сме такива. А не страхливи политкоректни мижитури.

  4. Мислимотор
    #25

    Да се махне, а? Та да не напомня на децата и внуците на убийците, как дядовците с бабите им и бащите с майките им затриваха цвета на българската нация и висяха на шията на трудовите хора половин столетие -- с червената армия зад гърба си? Да, днес внуци и правнуци работят политолози и банкери. Няма лошо, някой трябва да върши и тази мръсна работа. Но за да бъде чиста работата на останалото множество, то трябва да помни през какви ужаси са минали неговите дядо и баба, мама и тате. Как са пренесли жаждата за истина и са завещали да не живеем без нея. Преместването на МОЧА е жалък опит да се скрием от истината като Иона. Да не бъде!

  5. .text
    #24
    Отговор на коментар #20

    Ти не беше ли от гадовете "всеки сам си преценя"?

  6. Ганди
    #23
    Отговор на коментар #22

    ...този позор.

  7. Ганди
    #22
    Отговор на коментар #19

    Аз също искам да помним този пазар. Затова съм за премахването на МОЧА, както и на всякакви подобни паметници. Да се преместят в музей на тоталитаризма! Така ще помним, но няма непрекъснато да гледаме нашата "благодарност" към окупатора!

  8. Калико Джо
    #21

    О, червените кхмери реват на умряло!!

  9. Stefan
    #20

    Направо всеки да си цапа навсякъде. Продължаваме гетовизацията на България.

  10. Мислимотор
    #19

    Да, да, да !

    Паметник означава инструмент за помнене.
    Нито един паметник на света по дефиниция не заслужава унищожение. Евентуално – преместване, ако сериозно пречи на обиталищата.

    В частност нашите паметници от времето на съветската окупация са ни особено важни.
    Не на последно място като възможност да си кажем.

    Ако един ден тръгнат да махат МОЧА, ще съм в първите редици на противниците. Трябва да си седи, и то именно там. 1) За да помним 2) За да го използваме свободно за манифестиране на идеи.

    Показателно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.