Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът в Страсбург осъди България по шест дела

0 коментара

Европейският съд по правата на човека съобщи в четвъртък, че България е осъдена по шест дела, свързани с ненаказано полицейско насилие, липса на цялостно и ефективно разследване, продължително задържане в ареста, невъзможност за реализиране на справедлив процес и др.

Държавата трябва да изплати над 22 хиляди евро обезщетения по тези дела, а от началото на годината общата сума възлиза на около 100 000 евро.

Безнаказано полицейско насилие

Най-голямата парична сума от последните дела - 9 000 евро - е присъдена на учителя Светослав Кръстанов, който е получил втора степен инвалидност заради травми от жесток побой, нанесен от полицията, без да има осъдени по случая.

През март 1995 г. служители на МВР, на спецотряда за борба с тероризма и на НСБОП (тогава ЦСБОП) нахлуват в столичния бар "Ла Скала", за да арестуват заподозрени за търговия с антики престъпници, за които било известно, че са редовни посетители на заведението. По същото време Кръстанов бил вътре със свои колеги.

В акцията са участвали близо 40 полицаи, които са нанесли побой и граждани извън заведението и са изпотрошили имуществото вътре в него.

По време на полицейския щурм Кръстанов е бил ударен два или три пъти по главата с тежък предмет, докато в същото време полицаите го псували и заплашвали. Кръстанов бил влачен от кафенето навън, повален на земята и отново удрян и ритан по главата и в ребрата.

След като полицаите проверили документите му да самоличност, те казали, че са го объркали с друг човек и са се извинили.

Кръстанов, загубил съзнание, е бил отведен в неврохирургията в Медицинска академия, където са били открити многобройни мозъчни травми, хематом, счупени ребра и т.н. След претърпяна операция той остава на лечение до края на ноември 1995 г., а през 1998 г. е установена втора степен на инвалидност.

През май 1995 г. той завежда дело срещу МВР, НСБОП, отряда за борба с тероризма и СДВР за неправомерно използване на сила, както и иск за 500 000 (неденоминирани) лева неимуществени вреди и 100 000 (неденоминирани) лева имуществени вреди.

През ноември 1996 г. Софийският градски съд е постановил, че полицейските служители са използвали ненужно сила срещу Кръстанов и че по никакъв начин не са били провокирани от неговото поведение. Съдът присъжда на учителя 500 000 лева за неимуществени вреди и 63 хиляди лева.

В същото време, проведените от МВР вътрешно разследване не прераства в криминално разследване срещу организаторите на побоя.

Европейският съд реши, че има нарушения на чл. 3 от Европейската конвенция за правата на човека във връзка с неправомерно и унизително третиране.

По отношение на разследването на побоя от страна на българските власти съдът посочва, че не е имало криминално преследване и наказание на извършителите на деянието, а правосъдието се е ограничило само до компенсации за ищеца.

Ако властите ограничат реакцията си инциденти на преднамерено полицейско насилие само до изплащане на компенсации и в същото време остават пасивни по отношение въздаване на правосъдие на отговорните лица, е възможно да се стигне до безнаказаност и общата законова препоръка за превенция на насилието, нехуманното и унизително поведение да са неприложими на практика, смята Европейският съд.

Съдът също така посочва нарушение на чл. 6 от конвенцията за защита на човешките права, заради забавянето на двуинстационния съдебен процес, който е продължил 4 години.

Задържане без съдебно решение и продължителен процес

Другите две дела, по които съдът в Страсбург осъди България, са за продължително задържане под арест и забавяне на съдебния процес във връзка с жалбите на Валентин Куйбишев и Запрян Запрянов.

Куйбишев е бил арестуван през септември 1996 г. и задържан в следствения арест по обвинения за фалшифициране на банкови документи за теглене на заем. Той е осъден от Софийския апелативен съд на 3 години затвор. Присъдата е отхвърлена от Касационния съд през декември 2000 г.

Запрянов е бил арестуван през май 1996 г. и задържан в следствения арест по подозрения в неправомерно присвояване на обществени средства. През декември 1999 г. е осъден на 5 години затвор, присъдата е потвърдена от Касационния съд през юли 2000 г.

Куйбишев и Запрянов са подали жалба в Европейския съд срещу България за нарушение на три члена от конвенцията за правата на човека, тъй като не са имали достъп до съдия веднага след арестите; за задържането им по време на продължителното предварително производство; както и затова, че не им е било дадено решение за законност на задържането.

Съдът в Страсбург постанови, че и в двата случая тъжителите са били арестувани и дадени на следствието, което няма право да взема обвързващо решение за задържането им. Такова право няма и прокурорът, потвърдил задържанията.

И двете инстанции не са достатъчно независими и безпристрастни от гледна точка на чл. 5 и чл. 3 от конвенцията, с оглед на практическата им роля в обвинението и потенциалното им участие като страна в криминалния процес. Съдът реши единодушно, че е нарушено правото на ищците за достъп до съдия или до друг представител на властта, който има право да упражнява съдебни правомощия, в нарушение на двата упоменати члена от конвенцията.

Съдът също така е установил нарушение на правото на гражданите на съдебен процес в разумен срок. Задържането на Куйбишев преди началото на съдебното дело е продължило 1 година и 9 месеца, а на Зпарянов - над 3 години.

България беше осъдена да плати 2 500 евро на Куйбишев за морални щети и 2 000 евро за разходи по делото, а на Запрянов 3 500 евро неморални щети и 2 500 евро за разходи.

По делото на Минка Манчева държавата е осъдена да плати общо 2 800 евро във връзка с това, че тъжителката е осъдила държавата, но не е успяла да си получи компенсацията по повод производствен инцидент.

По петото дело, Иванка Николова за втори път успя да осъди България по жалба за продължителен домашен арест - над 2 години и 5 месеца, както и за продължителен съдебен процес (приблизително 5 години).

Държавата е осъдена да ѝ плати 4 000 евро за морални и неморални щети, както и 1 800 евро разходи по делото.

Румен Пръмов от Карлово, който е бил уволнен от БДЖ през 1995 г. за укриване на пари от продажби на билети, осъди България за това, че не е получил право на справедлив процес. Пръмов е обжалвал уволнението си пред съда, който обаче постановил, че не е в неговата юрисдикция да се занимава с дисциплинарни санкции и не е образувал дело по случая.

Според единодушното решение на Европейския съд, българската държава трябва да плати на Пръмов общо 3 000 евро за морални щети и разходи по делото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.