Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната ни система е на средно европейско ниво

13 коментара

Огромна част от дейността на българската правосъдна система отговаря на европейските стандарти и не се отличава от възприетите европейски практики. Това е заключението в доклада на Центъра за либерални стратегии (ЦЛС) за състоянието на българската съдебна система.

По време на представянето му в четвъртък присъстваха председателите на ВКС и ВАС Иван Григоров и Константин Пенчев, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, посланикът на Великобритания Джереми Хил и Фернандо Понс от мисията на Европейската комисия в България.

Съдебните и досъдебните процедури България не се отличава от практиките в ЕС. Гражданските дела, водени в българските съдилища приключват средно за 350 дни, а наказателните за 835 дни, което включва и дължината на досъдебната фаза.

“Поне според тези критерии нашата съдебна система е средното ниво за ЕС като се отбележи, че сме далеч от отличничките”, обясни Даниел Смилов от ЦЛС.

По думите му основният проблем е бавенето на делата между различните инстанции. Времето, необходимо за предвижването на едно дело от по-долна към по-горна инстанция често е съпоставимо с времето, необходимо на съда да постанови съдебния акт.

Данните за наказателното производство сочат, че до неговото приключване с издаването на съдебен акт минават 835 дни, от които 541 са необходими за извършването на досъдебното производство.

Според изследването на ЦЛС тези срокове могат да бъда свързани и с наличието на страх у наказателните колегии от издаване на оправдателни присъди. През 2005 г. са издадени 80% осъдителни присъди и едва 1% оправдателни.

“Когато не може да бъде издадена осъдителна присъда обикновенно делото се връща за доразследване”, добави Смилов.

Общата статистика за движението на делата в българските съдилища показва, че от всички решени на първа инстанция съдебни казуси, 22% след това се обжалват на втора, а едва 4% достигат до върховните съдилища.

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров отговори, че въпреки този факт, върховните съдилища са претрупани. Той даде като пример трудовата колегия в подопечния му съд, която била запълнила всички дати до 2007 г. и вече записвала за 2008 г.

“Един съдия във ВКС решава годишно сам около 250 дела, а участва в издаването на близо 650-700 съдебни решения. Когато кажа тази статистика на колеги ни от ЕС, те си мислят, че съм прекалил с някои питиета”, обясни Григоров.

Общият извод на изследването е, че съдебната система функционира “задоволително”, но се акцентира върху очевидните проблеми по отношение на борбата с организираната престъпност, прането на пари и корупцията по високите етажи на властта.

“Почти няма осъдени за участие в организирани престъпни групи. Това означава, че разследващите органи работят на парче и изпитват сериозни трудности в проникването в престъпни мрежи”, се отбелязва в анализа.

Това бе и една от основните критики към работата на МВР и следствените органи в междинния доклад на Европейската комисия преди месец.

В доклада на ЦЛС за финансирането на съдебната власт се отчита, че то е адекватно спрямо състоянието на бюджетната сфера и е съпоставимо като отпуснат процент от БВП със страните от ЕС.

Препоръките са за по-добро взаимодействие между властите и ВСС  да създаде необходимия капацитет за следене на унифицираната практика на съда.

Според Даниел Смилов последните промени в конституцията са затвърдили впечатлението за парцелирана отчетност.

Кунева видя “острови” в съдебната система

Около месец преди публикуването на официалния доклад на Европейската комисия за напредъка на България, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева видя “острови” на надеждата в родната правосъдна система.

“Вчера (б.р в сряда) бях на посещение на съда в Габрово и видях отчетност и прозрачност на живо. Това показва, че такива острови в нашата съдебна система съществуват. Остава да ги свържем, за да се получи наистина система”, заключи Кунева.

По думите ѝ изпълнителната и съдебната власт се опитват да покажат солидарност и сътрудничество и да бъдат партньори.

Григоров нападна политиците за лошия имидж на съдебната власт

Половин час по-късно обаче Иван Григоров заяви, че изпълнителната власт и политиците никога не са били солидарни със съдебната власт.

“Съдът в момента е в състоянието на дете. Когато в едно семейство се получи скандал, обикновено страда детето на съседа. Това е съдебната система”, каза Григоров.

По думите му политиците и медиите не са си направили труда да разберат работата на съда и често незаслужено го обвиняват за неща, за които не е отговорен.

“Понятието съдебна система е абсурд. Съдът няма касателство към работата на следствието и прокуратурата, тези две институции са само негови работодатели. Обществото може да очаква от съда да свърши само своята работа”, обясни Григоров.

Според него в докладите от партньорските проверки на експертите от ЕС личало непознаване на нашата съдебната система, защото “не може лорд еди кой си, от еди кое си графство да познава в дълбочина нашата конституционна реформа”.

Григоров директно нападна политиците за лошия имидж на съдебната ни система в ЕС като заяви, че те нито веднъж не са споменали факта, че родните съдилища са най-натоварените в цяла Европа, а в същото време за правосъдие държавата дава най-малко пари.

“Министър Кунева говори, че е хубаво да се въведе конкурсното начало при назначаване на хора в система, защото така искали от ЕС, но нали точно нейното правителство през 2002 г. премахна конкурсното начало. След като законът дава, никой не е виновен, че някой се опитва да заобиколи правилата”, разясни председателят на ВКС.

В междинният доклад на ЕС се споменава и за скандала между Иван Григоров и бившия главен прокурор Никола Филчев.

Първият секретар на мисията на Европейската комисия в България Фернандо Понс индиректно коментира обвиненията на Григоров с това, че от всички гласове за съдебната система “ЕС чува онези, които викат най-силно”.

“На нас ни е трудно да различим всички гласове, защото това понякога звучи като какафония”, обясни Понс.

Той повтори становището на Европейската комисия, че най-важното, което стои пред България е да докаже, че новоприетите закони ще се прилагат и че страната може да се бори ефективно с високата корупция и организираната престъпност.

Председателят на ВКС Константин Пенчев изрази задоволството си, че поне в този доклад правосъдната система не е била представена като най-лошото дете на демокрацията.

Той заяви, че конституционните реформи не заплашват независимостта на съдебната власт и обеща да използва нетрадиционно парламентарното си време за представянето на годишния отчет на ВАС.

“Няма да прочета за сведение онзи доклад, който може да бъде свален и от Интернет. В доклада си ще се опитам да посоча с които актове и действия изпълнителната власт нарушава закона или вреди на гражданите. Това ще е полезно взаимодействие”, допълни Пенчев.

Според Григоров представянето на докладите от тримата висши магистрати е безполезно, тъй като и досега два пъти годишно той е отчитал работата на ВКС, но никой депутат не е показал, че е прочел нещо.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. именно
    #13

    Всъщност тя е на по-ниско ниво от тази в повечето западни държави. Единственото, в което ги бием, е т.нар. "дребна корупция" - малките подкупи за лекари, нисши чиновници и полицаи. Във всичко останало - от уличната престъпност та до корупцията по високите етажи на властта, в Западна Европа и САЩ са далеч "по-развити" от нас

  2. Justice
    #12

    Стига с твоите простотии, писна ми от цървули и галоши!

  3. Космополит
    #11

    Че си имаме проблеми имаме, но не ни искат в ЕС главно защото такова е общественото мнение след референдумите за Конституцията. Това, обаче, има малко общо с реалната обстановка в България. На референдумите хората гласуваха срещу съвсем други неща - провала на социалните модели, слабия ръст, безработицата в ЕС. Във Франция левите отмъстиха на Ширак, когото трябваше да подкрепят две години преди това срещу Льо Пен и много други въпроси. Конституцията не казва нищо за разширяването, то е решено с Договора

  4. И таз добра
    #10

    Предполагам че и престъпниците ни също са на средноевропейско ниво? Тогава интересно защо никой не ни иска в Европа?! АЙ СИКТИР КАКВА НАГЛОСТ!!!!

  5. можещ
    #9

    за корупция висши представители на властта,като редица висши обвинители,които трябва да правят това са корумпирани и народът по места им е измислил и прякори..прокурори от апелативни и не знам си какви още прокуратури са станали символ на корупцията,жалко и тъжно..няма кой да ги разкара,защото всички те са и гъзолизци..

  6. до дгд
    #8

    деградирал десераст

  7. Космополит
    #7

    Не е Красен Станчев, а Красен Николов. Това, разбира се са дреболии за хора, които искат само да тровят въздуха с вонята си.

  8. DGD
    #6

    Какво се умълчахте всички седерасти, деберасти и прочее набедени демократи?Айде кажете некоя думичка за коментар, че тука май вашите кумири я натвориха тази постановка!!Иначе много ви знаят устите да дрънкат, нали?

  9. логорей
    #5

    в България не се отличават от практиките в ЕС"Айде,бе!Че защо тогава тия европейци непрекъснато ни критикуват?Сигурно не са разбрали,че не се "отличаваме"

  10. DGD
    #4

    Абе, пратете го тоя Красен Станчев да ги обяснява тия на ЕС.Да не би пък проучването да е направено по поръчка (платена, разбира се) от самата съдебна система??

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.