Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната ни система и социалните въпроси под прицела на ЕС

0 коментара

Реформи в съдебната система, мерки срещу безработицата, прозрачен приватизационен процес и допълнителни действия срещу нарушения на правата на децата са основните препоръки в заключителната декларация на съвместния парламентарен комитет /СПК/ "България - Европейски съюз".

В заседанието участваха депутати от Гърция, Испания, Италия, Франция, Германия, Великобритания, които са членове на СПК от Европейския парламент.

В препоръките се посочва, че България трябва да постигне допълнителен напредък по развитието на независима, ефективна и професионална съдебна система. За да бъдат спазвани националните и местни закони, трябва да се създадат ясни критерии за подбор на професионални съдии. Препоръчано е да се осигури специално обучение за съдии в сферата на икономическото и търговското право.

Страната ни трябва да създаде институции и механизми за интегриране на бежанците, да засили граничния контрол заради борбата с нелегалния трафик на хора и да подобри сигурността на авиацията заради обстановката след 11 септември.

Комитетът съветва българското правителство да гарантира допълнителна протекция срещу нарушаване правата на децата чрез спешно ратифициране на Хагската конвенция.

Комитетът съветва България да вземе приоритетно мерки за намаляване на безработицата. Въпреки положените усилия, процентът на безработицата се запазва на тревожно равнище, пише в документа.

Да се установят точни цели и по-благоприятна среда за развитие на телекомуникациите и информационното общество, съветва още СПК. Да бъдат положени необходимите усилия в преструктурирането и приватизацията, за да бъдат процесите по-прозрачни, е друга препоръка.

За да бъде призната България за страна с функционираща пазарна икономика, се изисква цялостна реализация на структурната реформа.

Документът призовава българското правителство да направи нужните законови поправки на базата на Директивата за равенство на расите на ЕС. Изисква се да бъде ревизиран член 157 от Наказателния кодекс, който според евроделегатите дава възможност за нарушаване на правата на хомосексуалистите.

Според текста СПК проучва възможността страните-кандидатки за членство в ЕС да бъдат привличани в дейността на Европейския парламент колкото е възможно повече.

Да продължи процесът на присъединяване на България, който ще даде възможност всички 29 преговорни глави да бъдат отворени, пише в декларацията.

14-тото заседание на СПК ще се състои в Брюксел в края на април 2002 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.