Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съкращава се срокът за получаване на лекарска специализация

12 коментара

Основните специализации за лекарите ще отпаднат, което ще намали срока за получаване на специалност, като синхронизира процедурата с практиката в Европейския съюз. Това  предвижда наредба на Министерството на здравеопазването (МЗ), която в сряда бе обсъдена на съвместно заседание на комисиите по здравеопазване и образование.

По принцип всяко министерство може да предложи наредба, като за целта не е необходимо законовият акт да бъде обсъждан в парламентарните комисии, но предвид важността на проблема от МЗ поискаха да чуят мнението и на депутатите.

В момента в България съществуват два вида специализации – основни и профилни. Един лекар не може да вземе профилна специализация по кардиология, която продължава две години, без да е учил пет години основна  специализация вътрешни болестни. Разбира се, преди това специализантът трябва да е следвал шест години медицина.

В страните от ЕС основната специализация няма, а обучението за придобиване на следдипломна квалификация по кардиология е само четири години, което от своя страна означава различна учебна програма. Ето защо, когато наши специалисти отиват да работят в чужбина, е необходимо да държат приравнителни изпити или да се явяват на конкурс.

Ако преминем към европейската система за вземане на специалност, дипломите на нашите специалисти вече ще се признават, обясни здравният министър проф. Радослава Гайдарски (БСП). Той обаче уточни, че тези, които искат да работят в ЕС, но са придобили специалност по старата система, пак ще трябва да държат приравнителни изпити.

Наредбата предвижда още, че от следващата година специализантите държавна поръчка ще получават пари от държавата. В момента възнаграждение вземат само тези медици, които имат сключен трудов договор с лечебното заведение, където провеждат специализацията си.

Останалите лекари плащат сами специализацията си. Така те трябва да се самоосигуряват и практиката им не се брои за трудов стаж.

Размерът на заплатата обаче все още не е уточнен. На многобройните питания на депутатите от двете комисии колко средства да отдели за възнаграждения и дали наредбата е съгласувана с Министерството на финансите, Гайдарски отговори: “Точно колко ще са парите не мога да кажа”.

Той обаче увери народните представители, че промяната е обсъдена с министерството на финансите. Сега важно е да решим дали искаме да провеждаме специализациите по европейската методология или не, обясни още Гайдарски, като посочи, че ако до края на годината българските стандарти не се хармонизират с тези на ЕС, нашите специалисти няма бъдат признавани от страните в съюза.

Според д-р Атанас Щерев (НДСВ)  този, който има нужда от специалисти, без значение дали това е общината или болница, трябва да плаща специализацията.

Депутатите предупредиха, че в новата наредба не се регламентират нито бройките за специализации държавна поръчка, нито начинът, по който да се провежда обучението.

Ректорът на Медицинския университет в София проф. Владимир Овчаров призова да се създават единни учебни програми, тъй като сега има проблем при прехвърлянето на сепциализанти в едно висше училище в друго. Същото сподели и д-р Димитър Антонов от Асоциацията на докторантите.

Овчаров обясни, ще има несъответствие и в броя на специалностите у нас и в Европа. Докато в България има 89 специалности по медицина, то в ЕС са 44, по стоматология те са 14, а в ЕС – само четири.

Д-р Николай Шарков, председател на Съюза на стоматолозите, предупреди, че в този вид наредбата е неприложима към стоматолозите. Той каза, че от общо 10 000 стоматолози, по-малко от половината имат специалност. При лекарите положението е малко по-добро 10 000 от общо 36 000 могат да се похвалят със следдипломна квалификация.

В края на дискусията депутатите се обединиха около идеята, че е по-удачно наредбата да бъде акт на Министерски съвет, а не само на МЗ, за да може да се гарантира нейната финансова обезпеченост. Все пак те настояха допълнително да бъдат обмислени поставените проблеми за размерът на възнагражденията и начина на провеждане на специализациите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гражданин
    #13

    Е това е наследството на Кунева! Няма сектор, който да не остане засегнат от безумията на тази жена!Нашите лекари ще бъдат третирани като специалисти втора ръка!

  2. лекар
    #12

    блокира я Симеон, а я провалиха участниците в блатото 3-5-8.За съжаление и лекарското съсловие е доста късопаметно и лесно за манипулиране както целия останал добитък в страната. Забравиха кой не просто ги подпомогна, а ритна напред и нагоре, а кой ги уволнява безпричинно и мачка както си иска.

  3. атака
    #11

    Ако не беше Костов , сега здравеопазването щеше да е в пълен разпад. Здравната каса спаси положението , но царисти и комунисти всичко оакаха .

  4. пинкас
    #10

    А кой създаде здравната каса, но и кой я компрометира? Костов създаваше, а бкп=бсп+ндсв+дпс превръщаха всичко в инструмент за личното им обогатяване. За съжаление само една личност се изяви в България след 1989 г. Да не говорим за партиите. СДС беше нещо, когато го ръководеше тази личност. Преди това бе бкп-създание, а след това бкп-прислужник. Днес единственият политик, който мисли и говори нормално и е действително загрижен за страната си, защото не се срамува да е българин е пак същата тази

  5. медик
    #9

    Още от 9.9.1944 г българският лекар е унижен,лошо платен неговия труд,хулен и умишленно третиран,като обикновен работник.Овчарите,т.н. гледачи на животни бяха по-добре платени от лекара.Днес положението не е по-добро.Докато нашият леакр не жъде поставен наравно с лекарите в ЕС,по заплати, социален и по обществен статус здравеопазването няма да върви както трябва.Аворитета на лекаря трябва да се гради не само от самото съсловие,но и обществото, като цяло трябва да работи за високия престиж на

  6. Лекар
    #8

    Отворете http://www.pmetb.org.uk/index.php?id=654 - това е списъкът на специалностите във Великобритания - има си и специалности и тесни (профилни) специалности, в педиатрията например има 14 тесни специалности.

  7. Анти
    #7

    ... с това венцехвалене на Костов и здравната реформа. Напротив, много тъпа реформа е. Аз от години не съм ходил на личният си лекар въпреки че съм здравно осигурен. Защото трябва да се запиша 2-3 дни предварително, пред кабинета му винаги опашки, като вляза вътре ми измери температурата и кръвното, няколко сладки приказки и това е. Затова се самолекувам а пък ако е нещо лошо отивам на частен лекар и плащам от джоба си, макар че си внасям като поп здравните вноски. Егати здравната реформа да плащам два пъти за едно нещо.

  8. kos
    #6

    mnogo e trudno da se dade ocenka za dvete napravlenia.sled kato sme v ES trebva da gledame kato primeri -Germania po preciznosta v obshtata medicina ,Francia v naukite ot predklinichnite disciplini i anglia v nauchnite idei, italia sushto.vseki da plashta specializaciata si pri mnogo izgodni durjavni!!i obshtestveno!!garantiranizaemi.chastnata iniciativa samo moje da p o d p o m a g a ne ida r3eshava toya vupros,zashtoto specializaciata tuk e nervnata sistema na zdraveopazvaneto,a to e vupros na NACIONALNA SIGURNOST,koeto e iasno za nai-razvitite strani.tova e ot moia opit.

  9. ктн
    #5

    Анти, нещо си се объркал. Това, което пишеш, не е недостатък на реформата, а организационен недостатък на личния ти лекар. Понеже съм в сферата на здравеопазването, мога да ти кажа, че това, коеот въведе Костов: личния лекар и ДКЦ, работят много добре и законодателно нищо не е пипано там. Ако има проблеми, те са от конкретна некадърност на лекари и началниците им. Докато болничната помощ е страхотен хаос. Но нея я поеха царедворците и се вижда докъде я докараха.

  10. Doktor
    #4

    Izrazyavat se mneniya tce nashite lekarite ne bili plateni kolkoto Evropeyskite. Medicinata e obslujvashta industriya na obshtestvoto. Obshtestvenoto polojenie na nashite lekari e visoko, no absolyutnite zaplatite sa mnogo po-niski ot tezi na kolegite im na zapad zashtoto nasheto obshtestvo e mnogo po-bedno. V litcen plan nay-prostoto no dosta trudno reshenie e nedovolniyat lekar da stane tcast ot po-bogato obshtestvo. V USA sam vijdal BG lekari koito uspyavat i takiva koito ne iskat i da potcnat

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.