Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнения за далавери при даване на терени за строеж на нуждаещи се

3 коментара
Съмнения за далавери при даване на терени за строеж на нуждаещи се

Промени в закона за общинската собственост, свързани с даване право на строеж върху общински терени на лица с трайни жилищни нужди без търг или конкурс, предизвикаха поредни протести на представители на дясната опозиция в парламента и съмнения за бъдещи корупционни практики. Измененията, гледани в пленарна зала на първо четене, са предложени от председателя на комисията по местно самоуправление Ремзи Осман (ДПС) и група народни представители от НДСВ и БСП.

Депутатът от ДСБ Атанас Атанасов коментира, че чрез промените може да се използва поставено лица, което без да влага особено големи средства може да придобие от този, на когото е даден общински терен, правото за строеж. "Картотекираш го като крайно нуждаещ се от жилище. Учредяваш му върху общинското място право на строеж, водиш го при нотариус и той прехвърля на строителя правото си да строи", обясни Атанасов. Пред Mediapool депутатът от БНС и бивш кмет на София Стефан Софиянски коментира, че има нужда от промяна на закона за общинската собственост, за да се решат проблемите на хората без жилище. Той обаче каза, че наистина съществува известен риск от злоупотреби и затова ще настоява между двете четения за строго регламентиране на кого и как ще се дават общински терени за строеж.

Разгорещен дебат в пленарна зала предизвика и възможността за общински замени. Независимите депутати Елеонора Николова и Мария Капон предлагат замените на общински имоти да могат да се извършват само по инициатива на общински съвет, а от ОДС настояват разпоредителните сделки да стават само чрез публичен търг, а решенията за промяна на собствеността от публична в частна общинска собственост и обратното, да стават след решение на 2/3 от съветниците.

Иван Сотиров (ОДС) коментира, че "държавата и общините се ощетяват изключително много от т.нар. заменки", защото повечето от тях наистина се правят по законодателството, но то е "написано по начин, който позволява корупционни практики".

"Правят се фиктивни търгове с предизвестен победител", заяви Сотиров. Освен това държавата губела около 1 млрд. лв. заради замени или апорт. „Има два мощни корупционни генератора – чрез заменките и обществените поръчки за усвояването на еврофондовете”, посочи той.

Депутати от ДПС отвърнаха, че с премахването на замените ще се спрат много инфраструктурни проекти на общините. От партията на Доган не се съгласиха и с твърдение на Сотиров, че законите се пишат за инвеститорите, а не за обикновените хора. Посочиха, че в предлаганите от тях промени в закона има два варианта за замени – заради отчуждаване или заради ликвидиране на собственост.

По-късно в кулоарите на НС Ремзи Осман коментира предложението си за поправки в Закона за общинската собственост и посочи, че те са в няколко направления. Първо, ако гражданин не е съгласен само с цената на имота, но е съгласен с отчуждаването, да не бъде спирана самата процедура. "Ако съдът се произнесе, че неговият имот струва по-скъпо, собственикът ще получи по-високата стойност, определена от съда", обясни той.

По думите му по този начин няма да се налага отчуждаването на даден имот да бъде разглеждано няколко пъти в общинския съвет. По тази причина досега не можеха да бъдат реализирани важни инфраструктурни проекти на общините, посочи шефът на регионалната комисия. Допълни, че с измененията отчуждаването вече става прозрачно. Запитан дали се правят нарушения при замените, той отвърна, че въпросите са несериозни.

Според него е спорен въпросът дали решенията да се вземат с 50 % или с две трети от мнозинството в общинските съвети, както предлагат от ОДС. Осман каза, че това е изключително важно, защото става дума за промяна на собствеността. В същото време ако се забави сделката заради съвета, след две години може да няма кандидат.

"Затова решенията трябва да се вземат с 50 плюс един глас. Ние трябва да стимулираме общините ефективно да стопанисват имуществото си”, коментира той. После допълни, че „сигурно някой в пленарна зала би искал и да закрием общините заради тези процедури. Какво ако има спор по даден законопроект, ние трябва да закрием парламента ли?”, попита депутатът от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. карина
    #4

    какво ли значение имат %, отворете вратата и гледай, какво става. Време е инвестицията в изборите да се връща.

  2. КОКО
    #2

    А имало напредък в борбата с корупцията и организираната престъпност,каза некадърния смотаняк Руменчо Петков....дори спори с ЕВРОПА...МРЪШЛЯК!

  3. мура
    #1

    Абе хора ,БЪЛГАРИ И ТУРЦИ, нека бием единмощен шут на ДПС !Та те мачкат държавата ни, така като и по турско не са го правили!Защо се правим,че не виждаме какво става около нас?Както върви може да не забележим и когато откъснат южните части от България, както това стана толкова лесно с Косово. Дано не дочакаме и тази гавра!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.