Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само три от 13-те умрели птици край Бургас са рискови видове

3 коментара

Само три от намерените през почивните дни тринайсет умрели птици във водоеми в Бургаско са от най-рисковите видове - прелетни, които могат да пренасят птичи грип. Това съобщи д-р Сашо Арнаудов, началник на Регионалната ветеринарно-медицинска служба в морския град.

Това са един гмурец, открит край дивечоразвъдната станция до село Граматиково, и двата пеликана. Всички 13 птици са изпратени в София за изследвания. Десет от тях са врабчета и гълъби.

Според Арнаудов, засега няма причини за паника, тъй като смъртността при птиците е нормална за този сезон. " Много вероятно е птиците да са умрели от естествена смърт. Засега не се наблюдава повишена смъртност при домашните птици. Птиците се изследват в София, тъй като заради птичия грип е повишен мониторингът и се вземат всички предпазни мерки в България, Румъния и Турция," обясни специалистът.

От Дружеството за защита на птиците съобщиха, че всяка седмица извършват мониторинг на прелетните птици в района на четирите бургаски езера. Засега не се наблюдава нищо обезпокоително. От дружеството сигнализират за всеки случай на намерена умряла птица.

13 мъртви птици бяха открити през почивните дни във водоеми край Бургас. Те са открити на вълнолома край Сарафово и на брега край езерото Мандра в с. Константиново.

В същото време в България пристигат двама експерти по птичия грип от Европейския съюз, за да окажат съдействие за предприемането на превантивни мерки.

В Русе създадоха епизоотична комисия заради случаите на птичи грип на територията на Румъния и Турция, съобщиха от информационната служба на областната администрация.

Ръководителите на териториални звена на централната администрация, които са в състава на комисията, всекидневно ще информират за подадени сигнали от граждани. Д-р Йотовски, който оглавява комисията, ежедневно ще докладва на областния управител за предприетите мерки за предпазване от грип по птиците в региона.

В силистренска област от днес се забранява продажбата на живи птици на откритите пазари, както и пускането на домашните птици извън дворовете. За нарушаване на забраните ще се налагат глоби от 50 до 500 лева, заяви директорът на Районната ветеринарно-медицинска служба в Силистра доктор Венелин Димитров, цитиран от БНР.

В момента се извършват и постоянни проверки в птицефермите в района, в които се отглеждат между 30 000 и 50 000 птици. Собствениците им са задължени да въведат строг филтър и дезинфекция на автомобили и хора на входовете и изходите.

От различни райони по поречието на Дунав са отстреляни 6 водоплаващи, които са изпратени за изследване в софийска лаборатория. За днес е насрочена среща с кметове на общини за обсъждане на забраните.

В понеделник британска лаборатория трябва да обяви дали второто огнище на птичи грип в Румъния е от типа вирус, който е потенциално опасен за хората, съобщава БНР. Лабораторията проверява проби от умрели птици на 60 километра от първия потвърден случай на вируса в Румъния.

Световната здравна организация обяви, че Югоизточна Азия остава най-голямата опасност за разпространението на птичия грип.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. LiLi
    #3

    ...ne e li malko stranno. tragnal ot azia, otishal v turcia i sled tova v rumania. i ot kade e minal?

  2. проф. И. Аврамов
    #2

    Щом прелетните птици са пренесли заразата към делтата на Дунав и от там през България към Турция, защо никой не пита от къде са дошли птиците. Как така става, че по мястото им на постоянно живеене - Централна Европа и бившата СССР никъде не се съобщава. Наистина ли няма или си траят за да ни пробутват тяхното пилешко. Защо у нас истерията се раздухва и едновременно се мълчи по този въпрос. Не е ли опит просто да ни избутат от някои пазари и в "мътната вода" тихомълком да ни продадат заразено месо

  3. kolev
    #1

    saplahata ot sarasa e ogromna, dano v Bulgaria niakoi da si dava smetka sa tova!!!. dano sled "Videnovata su6a da ne doida Stani6eva 4uma". v4era naprimer Bavaria e sakupila vaksini sa 100 miliona evro. sa6to li?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.