Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Само три процента от старите GSM-и се рециклират

3 коментара
Само три процента от старите GSM-и се рециклират

Само 3% от всички хората по света рециклират остарелите си мобилни телефони, 4 на сто са изхвърлени на боклука, останалите ненужни устройства просто се търкалят по шкафовете, показват резултатите от глобално потребителско проучване, оповестено от водещия производител на GSM-и "Нокиа". Анкетата е проведена сред 6500 граждани на Финландия, Германия, Италия, Русия, Швеция, Великобритания, Обединени арабски емирства, САЩ, Нигерия, Индия, Китай, Индонезия и Бразилия. Запитването е било извършено, за да разбере компанията какво е отношението на потребителите към оползотворяването на електронни отпадъци.

Въпреки че всеки от анкетираните е притежавал средно около 5 телефона, само три процента от тях са били предадени за рециклиране, след като вече не са използвани. 44% от устройствата са запокитени някъде из домовете. Друга част от анкетираните са удължили живота на мобилните си телефони предоставяйки ги на приятели или роднини, а 16% от хората са препродали устройствата си, най-вече в посока страни в преход.

В глобален мащаб 74% от потребителите казват, че не са се и замисляли за оползотворяване на телефоните си, независимо че 72% вярват, че рециклирането е изключително важно за опазване на околната среда. Нехайството е особено високо в отделни държави – 88% от жителите на Индонезия не са и чували за възможността за оползотворяване, а в Индия 84% от хората не са информирани за тази опция. В Бразилия, Германия и Швеция делът на неинформираните е 78 на сто.

Проучването разкрива, че една от основните причини за ниската степен на оползотворяване на старите мобилни телефони е, че хората просто не знаят, че то е възможно. 

“Ако всеки от трите милиарда души по света, притежаващи мобилни телефони, предаде за рециклиране поне по едно вече неупотребявано устройство, можем да спестим 240 000 тона суровини и по този начин да намалим изхвърляните в атмосферата емисии от парникови газове с ефект равен на този от спирането на 4 млн. автомобила от движение. Събрани в едно, действията на всеки отделен човек могат да формират огромен принос за опазване на природата”, коментира Маркус Терхо, Мениджър екологични въпроси, клиенти и пазарните операции в "Нокиа". 

Ценните материали, вложени в производството на GSM-и могат да бъдат повторно използвани за производството на цяла гама от най-различни нови продукти, като електрически кани, пейки за паркове, зъбни пломби, и дори саксофони и други музикални инструменти от метал. В цял свят половината от анкетираните не знаят за подобна възможност, като осведомеността по въпроса е най-висока във Великобритания – 80%, следвана от Финландия с 66 на сто.

“Когато се прилагат най-добрите технологии за оползотворяване, нищо не се губи. Между 65% и 80% от всяко устройство на "Нокиа" подлежи на рециклиране. Онези пластмасови елементи, които не могат да бъдат ополозтворени, просто се изгарят, с което дават енергията за целия рециклиращ процес. Други съставки пък се влагат в чипове или се използват като строителни материали за изграждането на пътища. Така нито един елемент не отива на боклука”, каза Тирхо.

От компанията посочват, че остарелите устройства могат да се предават в магазините и допълват, че започват серия от кампании и дейности, целящи да информират хората как и къде могат да рециклират старите си вече нежелани телефони, зарядни устройства и мобилни аксесоари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ТЕМА
    #4

    Във всички отрасли е подобна дивотия -производство и продажба на повече повече повече повече - за да се печели "ако ще и потоп".Стоки, материали, енергия... цалата икономика е впрегната как да Харчи и Оскъпява повече, а не как да Оптимизира и Икономисва.Мислете и Действайте! Парите ни изтичат за да мърсим и унищожаваме света в който живеем...

  2. Mina
    #3

    Може ли някои да ме информира къде да изхвърля стария си gsm и стария си компютър? За сега ги държа в къщи, но много ми пречатл Не ги хвърлям на боклука, защото ми е жал за околната средал Нямам яснота къде се хвърлят и изтощените батерии.

  3. СБС
    #2

    Доколкото знам, големите магазини за техника като Теномаркет и Технополис имат пунктове за приемане на стара електронна и домакинска техника за рициклиране. Лично не съм предавал там апарати, но съм виждал надпис, че приемат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.